banner114

Türkiye’de basının ne yazık ki akademiye olan ilgisi oldukça zayıf… Akademideki gelişme, deneyim ve bilgiden çok da yararlanamayan ve bunu topluma aktarmayan basının ne durumda olduğu da ortada… Ülkemizde bilime ve millete hizmet eden çok değerli bilim adamları var. Basının bu değerleri toplumla buluşturması önemli ancak ifade ettiğimiz gibi bu durumda önemli eksikleri gözlemliyoruz. Şunu da ifade edelim ki çuvaldızı başkasına batırmadan önce iğneyi kendimize batırıyoruz. Eleştiriyi önce kendimize yaparak başlıyoruz.

***

1 Aralık Cuma günü Trabzon çok önemli bilim adamlarını ağırladı. Türk-Hint Çalıştayı’na katılan tarih alanının çok sayıda değerli akademisyeninin yanı sıra KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün konuğu olarak “Orhun’dan Anadolu’ya Türk İzleri” adlı sunuştayda konuşan Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz bilim sahasında büyük heyecan yarattı. Kuşkusuz bu katılımların en kârlısı ise bilgiye/bilime ilgi ve saygı gösteren üniversite öğrencileri oldu. Bu haftaki köşe yazımızı ise Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz Hocamıza ayırmaya karar verdik. Büyük bir ilgiyle takip ettiğimiz Türk-Hint Çalıştayı’nı ve çalıştayla ilgili ayrıntıları da haftaya değerlendireceğiz.

Kendisine dair yazacağımız hiçbir cümle onu ve çalışmalarını anlatmaya yaramaz. Gecemizi gündüzümüze katarak ömrümüzü Türk dili ve tarihi üzerine adasak belki Cengiz Alyılmaz Hocamıza lâyık olabilir ya da onun emeklerine karşılık verebiliriz. Bu köşe yazısı yalnızca Cengiz Hoca’nın muhteşem sunumuna dair bizdeki heyecanın açığa çıkmasıdır. Bu nedenle köşe yazısının başlığına hocamızın adını yazdık.

Sunuştay, KTÜ öğrencileri tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Edebiyat Fakültesinin salonu hınca hınç doldu. Bırakınız oturacak yeri ayakta duracak yer bile yoktu. Hiç sıkılmadan saatlerce dinleyebileceğini bir sunuştaydı. Cengiz Hoca Orta Asya’da yıllardan beri yaptığı çalışma ve araştırmaları anlatmasının bize göre bir sonucu vardı. Bu sonuç şüphesiz “Türklük gurur duyulacak bir kimliktir, Türklüğünüzle gurur duyun. Türkler tarih boyunca medeniyete çok büyük katkılarda bulunmuş bir millettir. Özellikle -sonradan görme*- Batı’nın uydurduğu gibi Türkler köksüz, medeniyetsiz ve hatta barbar bir topluluk değildir.” biçimindeydi.

Cengiz Hoca bu cümlelerin hiçbirini etmedi. Etmedi ama bu duyguları iliklerimize kadar hissettirdi. Hem de kanıtıyla, belgesiyle, bilimle! Cengiz Hoca “Türklüğümüzle neden kıvanç duymamız gerektiğini” bilimle ortaya koydu. Özellikle kamuoyunda “ak piramitler” olarak bilinen eski piramitlerin Türklükle ilişkilerinden söz etti. Kadim Türk kentlerini anlattı. Sunum hiç bitmesin istedik. Sunuştaya katılan değerli büyüğümüz, Eski Trabzonspor Başkanı Ahmet Celâl Ataman’ın “Muhteşem ötesi bir sunumdu, teşekkürler değerli hocalarımıza... Zaman su gibi aktı!” yorumu gibi zaman su gibi aktı.

Köşe yazısının başında kısmen ifade etmeye çalıştığımız konuyla Cengiz Hocamızı da buluşturarak birkaç söz edip yazıyı noktalamak istiyoruz. Cengiz Hoca, Türkoloji biliminin uluslararası ölçekte saygın bir ismi… Çalışmalarıyla birlikte birçok ülkede onlarca ödül almış bir kişi. Çin’de, Rusya’da ve Türk Dünyası ülkelerinde çalışmalarının basına yansıdığını ve günlerce konuşulduğunu öğrendik. Ancak aynı durumu ne yazık ki Türkiye için söyleyemiyoruz. Türk basınının bu tür konulara gerekli ilgiyi göstermemesi çok üzücü… Trabzon’a gelen Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ile kıymetli eşi Doç. Dr. Semra Alyılmaz’a, daveti gerçekleştiren KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne ve Bölümün Değerli Başkanı Sayın Prof. Dr. A. Mevhibe Coşar’a ve tüm akademisyenlere teşekkür ederiz.

Saygılarımla…

*Batı’nın aydınlanmaya ve medeniyete Doğu’dan çok sonra ulaşmasını kast ediyoruz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Udeba61 2 yıl önce

Berkant Bey, yazınızı okudum. Kaleminize sağlık... Cengiz hocamızı 2009 yılında Uluslararası Türkçe Kurultayında bizzat tanıma fırsatım oldu. Olabildiğine mütevazı bir kişilik... Ömrünü Türkoloji ye adamış bir bilim insanı kendisi. Ülke olarak Cengiz hocamıza ve diğer nice hocalarımıza sahip çıkmalı ve onların değerlerini bilmeliyiz. Duyarlılığınızı teşekkür ederim...

banner108