Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in üslubu ve ‘Ben’i en başından beri sorunluydu. Kendince başkentten gelmiş ve Trabzon gibi kenardaki bir şehri kurtaracaktı!.. Pekşen’in dünyasında Trabzon geri kalmıştı!.. Perişandı!.. Aç susuzdu!.. Yaşanılır olmaktan uzaktı!..

Bu çerçevedeki yaklaşımlarını kenti hiç tanımamasıyla izah ettik. Uçuk, agresif söylemlerini seçim sürecine yorduk. Ancak seçimden sonra da söylemleri değişmeyince bir gazeteci olarak söylemlerin kaynağını merak ettik.

Yeşil Yol bize göre bölgenin kurtuluş ayaklarından biri… Pekşen farklı bakıyor olabilir. O bakışı eleştirir ama saygı gösteririz. Lâkin Yeşil Yol’u bir ideolojiye kurban etmek isterseniz ve olmayan iddiaları dillendirirseniz kaynağınızı merak ederiz. Sizden de saygı bekleriz. Yeşil Yol’a, yolsuzluk üzerinden yaklaşıp, “Yolun % 33’ünü Cengiz, %34’ünü Kolin aldı. Güzergahlardaki tesisler hep dağıtıldı” derseniz araştırmayı gazetecilik görevi biliriz. Araştırdık ve nasılına vakıf olduk. Her il kendi bölgesini yapıyor. İhaleler 100 bin lira ile 5 milyon lira arasında değişiyor ve hepsini yerel müteahhitler alıyor. Ortada işaretlenmiş tesis falan da yok. Daha imar planları yapılmamış. Pekşen’e bu gerçekleri hatırlatarak bir milletvekilinin bilgi kaynağının gerçeklere dayanması gerektiğini söyledik.

‘Ben’ var ya… ‘Ben’… ‘En iyi müdafaa saldırıdır’ mantığı ile kendisini hatadan muaf gören Pekşen, acayip şeyler yazdı. Bakın söyleminin geçersizliğini ortaya çıkarınca hakkımızda neler dedi? Ayrı ayrı alıp cevap verelim:

1- “Bu açıklama, günebakış gazetesinde yer alan ve Ali Öztürk’ün gerçeklerin anlaşılmaması üzerine kurulu, doğruları çarpıtan sözde köşe yazısı üzerine yapılmıştır.”

Biz doğruları çarpıtmışız. Haluk Bey’in doğruları neler?

Haluk Pekşen bize gönderdiği yazılı açıklamada, başta Helsinki Yurttaşlar Derneği sitesi olmak üzere bu siteyi esas alan çevreci ve siyasi militarist siteleri kaynak göstermiş. Helsinki Yurttaşlar Derneği’nin bir şeması var. O şemada Yeşil Yol’u 2-3 müteahhide dağıtmış. Ama bu gerçek değil. Belli ki bu dernek bu yolu Samsun-Sarp yolu gibi pahalı bir yol sanmış. Halbuki yolun büyük bölümü genişletme… Bir kısmını çok önceden karayolları yapmış. Geri kalanı da geçtiği iller yapacak. Büyükşehirlerde Büyükşehir belediyeleri, diğer illerde özel idareler… Ayrılan paraların miktarı illere göre 6-10 milyon lira arası değişiyor. Yani DOKAP 8 vilayete yıllık 50-60 milyon toplam ödenek veriyor. Biraz sonra Trabzon-Rize ve Gümüşhane’deki ihaleleri ve alan müteahhit firmaları yayınlayacağız. Rakamlar komik. Ne Cengiz ne Kolin’in dönüp bakmayacağı rakamlar.

Haluk Pekşen gerçekten sorumlu davranıp konuyu CHP içindeki bilenlere sorsa bu hataya düşmeyecekti!.. Köy Hizmetleri eski Müdürü Turgay Şahin’e sorsa Şahin gerçekleri anlatacak kadar birikimliydi. Lakin Pekşen’in kaynakları gerçekler değil. Helsinki Yurttaşlar Derneği ve siyasi militarist siteler… Biz isim isim yol ihalelerini alan müteahhitleri yazıyoruz, o hala bizim doğruları çarpıttığımızı ve gerçekleri gizlemeye çalıştığımızı iddia ediyor. Bir de köşemize ‘sözde köşe yazısı’ diyor.

2- Pekşen diyor ki: “Sıradan gazetecilik dikkati ve özeni gösterilmesi durumunda gerçeğin açıklığıyla kamuoyu bilgisine sunulacağı açıktır. Tarafıma bilgi sahibi olma yönündeki tavsiyenizi dikkatle okudum. Bu konuda sahip olduğum bilgi ve birikim, yolsuzluk yapanların yakasına yapışıp, yargı önünde hesap soracak kadar yetkindir.”

Biz sıradan bir gazetecinin yaptığını yaptık. Yolu ihale eden kurumları aradık ve vatandaşı aydınlattık. Lakin Pekşen için bilginin kaynağı gerçekçilik değilse… Bilgiyi bile siyasete malzeme yapıp kirletmekse onu da ortaya koyarız. İşte o müteahhitleri yayınlıyoruz. Bilgi ve birikiminiz ‘Yolsuzluk yapanların yakasına yapışıp yargı önünde hesap soracak kadar yetkinse’ buyurun dava edin!..

3- Haluk Pekşen diyor ki: “AKP iktidarı halka değil ranta yönelik hizmet anlayışını devam ettirdikçe, bizler gerçeklerin arayıcısı olacağız, yapılan her yanlışa, talana, yolsuzluğa her türlü satılık kaleme rağmen dur diyeceğiz.”

Buradaki ‘satılık kalem’ ifadesi isim vermeden şahsımıza yöneltilmişse kınıyoruz. 25 yıllık aktif basın hayatımızda kalemimizi satmadık ve kiraya vermedik. Onurumuzla gazetecilik yaptık. Pekşen gibi ideolojisinin esiri olmuş ve insanları düşmanca yaftalayanlarını da çok gördük. Yediğimizden, içtiğimizden ve abdestimizden o kadar eminiz ki geri adım atmadan yola devam ediyoruz.

4- Haluk Pekşen diyor ki: “Gerçekleri görmemekte ısrar etmenize rağmen aşağıdaki linklerden ihale dağılım çizelgesini, talan gerçeğini görebilirsiniz”

Pekşen’in gerçekleri asparagas şemalar. Biz liste yayınlıyoruz. Bir milletvekili, hala militarist siteleri önümüze sürüyor. Pekşen’e açıkça yazdık. ‘Yalan yazıyorsak gazeteciliği bırakmaya hazırız. Ya siz vatandaşı yanıltıyorsanız özür dilemeye hazır mısınız?’

 

İnanın kamuoyu önünde dileyeceği bir özür, kendisine çok şey katacak. Belki kendisin de engelleyemediği ‘Ben’i biraz rötuşlanacak. Buna kendisinin olduğu kadar Trabzon’un da ihtiyacı var.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108