Dedi: Avni Aker’in yerine yapılmak istenen AVM’lerle ilgili tartışma bitti mi?

Dedim: Başkan Gümrükçüoğlu’nun bilgisi ve dahli çerçevesinde Sabri Paşayiğit firmasının hazırladığı proje ortaya çıkınca iş bitti. Gümrükçüoğlu sahiplenemedi.

Dedi: Ama Sayın Başkan, ‘Trabzon halkı ne dese o olur’ diyor.

Dedim: Başkanımız hep zorda kalınca ve kamuoyu önüne çıkınca halk iradesini hatırlar. Esasında toplum iradesini önemsemeyen bir anlayışı vardır. Ortak akla itibar etmeyen, dikkate almayan bir çalışma anlayışına sahiptir.

Dedi: Ama aynı toplantıda ortak aklı önemsediğini, projelerin STK’lara sunulacağını söyledi.

Dedim: Bilgisi dahilinde hazırlanan proje ortaya çıkınca bunu yaptı. Proje TOKİ’den geçseydi iş bitmişti. Veya projeye Büyükşehir karar verecek olsaydı yine bildiğini okuyacaktı. Projeyi geçiremeyeceğini görünce sahiplenemedi.

Dedi: Yani proje Başkan’ın bilgisi dahilinde mi hazırlandı?

Dedim: Gayet tabiki... Başkan her şeyi biliyor. Valilikten, Numune’nin altına kadar uzandığını... 154 bin m2’lik bir alan için hazırlandığını... Kentsel Dönüşüm olduğunu... Firmayı, firma çalışanlarını hepsini biliyor. Başkan onay vermeden hangi firma proje hazırlayıp sunabilir?

Dedi: Başkan’ın ‘Ortak Aklı’ reddettiğini söylüyorsunuz. Bunun örnekleri var mı?

Dedim: 1- İtfaiye Kavşağı... Tüm bir şehre rağmen o ucube oraya yapıldı.

2- Kaşüstü Kavşağı... Bakan Sayın Süleyman Soylu müdahale etmeseydi İtfaiye Kavşağı’nın bir benzeri Kaşüstü’nde yapılacaktı. STK’lar direndi, Bakan Soylu devreye girdi de Kaşüstü kurtuldu.

3- Sürmene’ye taksi plakası... 1 hafta önce Başkan’ın olmadığı meclis toplantısında reddedildi. 1 hafta sonra Başkan geldi. Sürmene Belediye Başkanı’na rağmen ve tüm Sürmene’ye rağmen ihtiyaç olmadığı halde Sürmene’ye plaka verdi. Hatırlı bir abinin isteğini Sürmene’nin iradesine tercih etti.

4- Şoförler Odası ile yaptığı işbirliği sonucu kenti dolmuş cumhuriyetine çevirdi. 70 bin üniversite öğrencisinin olduğu şehirde öğrenci tarifesi uygulanmıyor. Desteklediği Şoförler Odası Başkanı seçimi kaybetti diye yenisini tebrik etmiyor. Bu mu toplumsal iradeye saygı?

5- ‘750 kişilik Katlı Otopark’ dedi. Önce 310’a indi. Sonra 160 yeni araca gitti!.. TMMOB Bileşenleri, ‘Zarar eder. Proje yeniden gözden geçirilmeli’ raporu verdi. Ama Başkan yine yer teslimi yapıp STK’ları dinlemedi. Hani ortak akılla yürünecekti?

6- Bütün bir Trabzon, yıllardır iki şey istedi Teleferik ve Raylı Sistem. Göreve başlar başlamaz yani 9 yıl önce ‘Teleferik olmaz’ dedi. Önce güzergahını beğenmedi. Yıllar sonra yeni yeni güzergahlar öne sürdü. Ama onları da unutturdu. Raylı sisteme 8 yıl karşı çıktı. 8 yıl sonra TMMOB Bileşenlerinin ifadesiyle ucube bir Raylı Sistem hattı belirledi. Sonra ‘Para bulursak yapacağız’ dedi. O da gündemden kalktı. Bunların hangisine şehir iradesiyle karar verdi?

7- Trabzon’un, tüm STK’larının iradelerine rağmen Kunduracılar Caddesi trafiğine müdahale etmedi. Tam 3 yıl SDS dedi ve bekledi. Olmayacağı anlaşılınca ortaya ‘B’ planı diye bir plan attı. TMMOB planı istedi. “B” Planının mevcuttan daha kötü olduğuna hükmetti. Şimdi yeni bir plan hazırlanıyor. Bakalım uygulayacak mı?

***

Daha pek çok örnek sayabiliriz. Yani dememiz o ki, Başkanımız ortak akla itibar etmiyor. Zorda kalınca ve toplum önünde böyle davranmasına rağmen gerçekte asla kabul etmiyor. Alınız size son örneği... Cami yeri tartışması... Evet bu şehir camiye karşı çıkmaz. Ama yanlış yollar izleniyor. Bu bir mühendislik projesi mi? Mühendisler endişeli. Dolgu alanından analiz raporlarının bile olmadığı biliniyor. Ama ‘Cami düşmanlığı’ denmesin diye tüm odalar susuyor. Yarın ciddi sorunlarla karşılaşmaktan endişe ediliyor. Cami sokağa sorulmaz. Cami ankete sorulmaz. Ama mesele cami meselesinin ötesine geçti!..

***

Sonuç olarak Başkanımız Sayın Gümrükçüoğlu, ‘Ortak Aklı’ kesinlikle sevmiyor. Kendi aklının yettiğine inanıyor. Zorda kalınca da ‘ortak akıl’ deyip geçiştiriyor. 

Başkanımız, kendisine ‘Hep doğru’ diyenleri seviyor. Eleştirenleri düşman görüyor. Kendilerine faydalı olan her şey faydalı, fayda vermediklerine inandıklarını da zararlı addediyor. Hakikatin öznesi noktasına şehri ve ilkeleri değil kendisini koyuyor. Hakikatin hatırı ancak görüşleriyle çelişmezse kabul görüyor. Konuştuklarıyla uygulamaları örtüşmüyor. Başkanımız Trabzon’u ortak akılla idare etmiyor. Zorda kalınca ‘Ortak Akıl’ deyip geçiştiriyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Aydın 1 yıl önce

Harika tespitler..çok güzel yazmışsınız. .anlayana sivrisinek saz anlamayan a davul zurna az derler...yazık trabzona..bitki bir başkan..ama yine seçilir merak etmeyin..saygılarımla

banner108