Çok sevgili ve saygıdeğer okuyucular! Bu haftaki yazımızda çok ibretli bir kütüphane olayı okuyacaksınız. Akyazı tarihte Trabzon’un şehre yakın en büyük, en güzel, denize nâzır coğrafî balkon köyü idi. Eskiden Akyazı’nın 40 bin dönüm arazisi vardı. Ziraat köyüydü. Şimdi çeşitli kayıplarla 9 bin dönüme düştü. Nüfusu ise 700’den 5 bine çıktı. 1994’te en büyük merkez belde oldu. Şimdi ise 1995’te Ortahisar Belediyesine bağlanarak bir merkez mahalle oldu.

1992 yılında ödev notları okullarda ortalamaya katılıyordu. Bu nedenle öğrenciler hep kütüphanelere koşardı. Akyazılı bir çocuk da ödev için Akçaabat Kütüphanesine giderken trafik kazasında öldü. Bu üzüntü nedeniyle Trabzon’a 30 cilt kitap yazan İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ispartalı Murat Yüksel Bey ile Akyazı’ya Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bir Halk Kütüphanesi kurduk. Kütüphaneyi hizmete o zamanki İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Murat Yüksel, Trabzon Belediyesi Kültür Müdürü rahmetli Şevket Çulha, Akyazı Muhtarı rahmetli Mehmet Çınar, Karadeniz Yazarlar Birliği Trabzon Temsilcisi Mustafa Yazıcı olarak bizler açtık. Trabzon Valisi Kemal Esensoy, Türkiye’de ilk köy halk kütüphanesi olan Akyazı Halk Kütüphanesinin kurulması nedeniyle bizzat Akyazı’ya gelerek Akyazılıları temsilen bana bir takdirname verdi. Bu anlattıklarımın belgesi ve takdirname hem arşivimizde hem de Akyazı Halk Kütüphanesindedir.

1910 yılında altından su çıkan Akyazı kütüphane binası (Aynı zamanda eski Belediye ve Santral binasıydı.) bir sonraki İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Öncel Koç zamanında yapılan tespitler ve yazışmalar sonrası yıkıldı. Akyazı Belediye Başkanı Zeki Ergün, kitapları  -Akyazı ara Belediye Başkanı Yahya Emiroğlu zamanında yapılan- Yeni Akyazı Sağlık Ocağı binasına taşıttı. Çünkü eski sağlık ocağı da altından su çıkan binadaydı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Trabzon’un ilçeleri de dâhil mevcut 30 kütüphanesinin 15 adedini belediyelere devretti. Fakat Akyazı Belediye Başkanı kütüphaneyi teslim alamadan Ortahisar’a bağlanıldı. Çünkü kadro lazımdı. Bu defa da yeni Kültür ve Turizm Bakanı, kütüphanelerin belediyelere bağlanmasını iptal etti. Bunun üzerine Akyazı başsız ve boşlukta kaldığı için bir Akyazı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurarak başkanı olarak durumu yeniden Sayın Ortahisar Belediyesi Başkanı Metin Genç ve Sayın Özel Kalem Müdürü Hasan Selim beylerle ve Sayın İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu’na, hattâ valilerimize ve Ortahisar Kaymakamlarımıza da bildirdim. Çünkü kütüphanemi başka belediyeler devralmak istiyordu. Verdirtmedik. Zira devletin internet sayfasında “Akyazı Kütüphanesinin Şalpazarı ve Araklı Kütüphanelerini geçtiği” yazılıydı. Bu nedenle Akyazı Kütüphanesini savunmak konusunda yazar olarak haklı çıktık.

Trabzon’da çok önemli tarihî, kültürel ve sanatsal olaylar oldu. Meselâ Ortahisar Tarih Müzesinin, meselâ Trabzon Büyükşehir Müzesinin, meselâ Trabzon Muhibbî Edebiyat Müzelerinin kurulması gibi. Bu nedenle sıra Akyazı Kütüphanesinde. Üstelik, Akyazı Kütüphanesi  “Ortahisar Belediyesi Akyazı Kütüphanesi” oldu. Yanında da yaklaşık 300 kişilik Akyazı İlköğretim Okulu ile halkın oturup kalktığı dört katlı Belediye binası var. Ortahisar Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden bu kütüphanenin açılacağı ve Akyazılılarla devletin birlikte bu kütüphaneyi açacağı günü sabırsızlıkla beklemekteyiz. Zira Trabzon Sağlık Müdürlüğü, Akyazı İlköğretim Okulu Müdürlüğüne resmî yazı yazarak sağlık ocağından kitapların alınmasını istedi. Demek ki İl Sağlık Müdürlüğü, Akyazı Sağlık Ocağında korunan kitapların hangi resmî birime ait olduğunu bilmiyor. Şimdi öğrensin. Üstelik biz o kütüphaneyi açtığımız zaman bugünkü İl Sağlık Müdürlüğümüz binasında Trabzon Sağlık Meslek Lisesinde 10 sene kültür dersleri öğretmenliği yapmıştım. Sağlık Ocağını da o zaman ben kurdum. Sağlık Bakanlığı biliyor. Bu nedenle Akyazı Kütüphanesi yeni yerine taşınana kadar İl Sağlık Müdürlüğümüz bu durumu da dikkate almalıdır. Darısı diğer kütüphane ihtiyacı olan yerlerin halkının başına.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir Yeter 5 ay önce

ortahisar belediyesi'nin kütüphâne derdi yok!... olsa idi, trabzon lisesi karşısındaki kütüphâneye klima tamiri yaptırır- kitap okumaya gelenleri, elektrikli ısıtıcı ile ısıtmayı yetrsiz görürdü. kaç yıl oldu, klimanın ısıtma ünitesi bozuktur. her yere para yetiyor, klima tamirine yetmiyor... bu durumu ayıplıyorum. yerler buz, kışın donuyorum. kadiryeter 2018

banner108