MHP’nin mahkeme kararıyla yaptığı kongrenin Divan Başkanı Musavat Dervişoğlu Genel Başkan adayı gibi konuştu. Halbuki kendisi muhaliflerin ortak divan başkanıydı. Akşener yalnız gibi gözüküyor.

‘Meral Akşener dışındaki bazı adaylar (Koray Aydın ve Sinan Oğan) Bahçeli lehine adaylıktan çekilecekler. Kime muhalif oldukları belli değil” diyor.  Görünen o ki MHP’de Meral Akşener dışında hiçbir aday çıkış noktasında değil.

Meral Akşener, ilk çıktığı günden itibaren sürekli büyüdü. MHP’nin önemli bir kesimi Akşener’le iktidar kapısının aralanabileceğine inandı. Onlar için iktidar olmanın dışında hiçbir sonuç önemli değildi. Akşener MHP’yi Merkez sağ bir çizgiye bile oturtabilirdi! Kiminle ittifak edebilirse etmeliydi! İlk kurulduğunda AK Parti de ABD ile anlaşmamış mıydı? O halde MHP’nin yeni lideri de böyle bir anlaşma yapabilirdi! Hatta Fethullah Gülen’in desteğini bile alabilirdi. Meral Akşener’in yürüyüşünde MHP’yi iktidar ortağı yapmanın dışında hiçbir şeyin önemi yoktu. İktidar olmak veya hiç olmazsa ortağı olmak için her yol mubah sayılabilirdi.

Koray Aydın ve Sinan Oğan, Akşener çıkana kadar ümitliydiler. Ancak Meral Hanım’ın her günü hem Aydın’ı hem Oğan’ı eksiltti. Sonunda öyle bir noktaya gelindi ki kongrede Meral Hanım’ın Divan Başkanı adayı 476 oy, diğer iki adayın gösterip geri çektiği divan başkanı adayı ise 170 oy alabildi. Tablonun altında kalacağını düşünen Koray Aydın ve Sinan Oğan Musavat Dervişoğlu’nun divan başkanlığını kabul ederek sütrenin gerisine gizlendi. Meral Akşener’in 476 oyu da şaşırtıcıydı. Akşener’e alanlarda verilen destek salonda yoktu. 476 delege MHP delegasyonunun %35’i demekti. Ankara 13. Noterinin ilan ettiği ve muhalefetin tümünü kuşatan 657 delege bile %55’ler düzeyindeydi.

Meral Hanım’ın 476 delege oyu ile MHP’yi teslim almasını isteyenler, kongrede 13 madde değiştirerek bir oldu bitti hedefledi. Ancak mahkeme farklı bakıyor. MHP’yi mahkeme kararlarıyla teslim almanın imkansızlığı daha belirgin bir hal alıyor. O kongrede Meral Hanım’ın adayı Musavat Dervişoğlu’na en başta 476 delege değil de 676 delege imza verseydi bu tartışmalar çoktan bitmişti.

***

Şimdi herkes %50 hesabı yapıyor. Musavat Dervişoğlu bile konuşuyor. Koray Aydın ile Sinan Oğan’ın Devlet Bahçeli lehine çekilebileceklerini söylüyor. Bize göre de tablo aynı seyre yürüyor. Koray Bey ve Sinan Oğan yarışı çoktan kaybettiler. Dahası, ‘B’ planı bile artık işlemez. Bu plan bile Akşener’in işine yarar. Daha açıkçası Koray Bey, seçimden üçüncü çıkacağını… ikinci çıkan Devlet Bey’in çekilerek ikinci turda kendisini destekleyeceğini düşündü. Böyle bir durumda Devlet Bey’in arkasındaki delegenin önemli bir kısmı Meral Akşener’in yanına gider. Yani Koray Bey’in ‘B’ planı tutmaz. Geriye bir tek alternatif kalıyor. Koray Aydın ve Sinan Oğan, arkalarındaki 170 delegeyi alıp Bahçeli’nin yanına gidecek. Meral Akşener’in seçilebilmesini böylece engelleyebilirler. Aksi takdirde Meral Akşener MHP’yi alacak. MHP Merkez sağ bir parti olacak. Eski MHP kalmayacak.

***

Daha önceki yorumlarımızda Meral Akşener’in ilk turda seçilebileceğini yazmıştık. Teşkilatlarla delegenin farklı düşündüğünü gördük. Tabanda çok önde görünen Akşener delegede öyle değil. İkinci, üçüncü turda Devlet Bey’e yenilebilir.

 

Öyle de olsa MHP kaybedecektir. Biz MHP’yi teslim alamayan Akşener’in arkasındaki kitleyi yeni bir partiye sürükleyeceğine inanıyoruz. MHP’nin bu mücadeleden güçlenerek değil, yaralanarak çıkacağını düşünüyoruz. Belki MHP’den tüm benliği ve ruhu kalacak ama büyük yara alacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108