Eğitimin tanımlarından biri, çocukların ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etme, terbiye” şeklindedir. Bu tanıma göre gençlere ilk verilecek olan bilgidir. Nasıl bir bilgi? Toplumu ileriye götürecek, refaha ulaştıracak bir bilgi. Bu bilgi olayları önceden görebilme ve ona göre hareket edebilme kabiliyetini kazandıracaktır. Aksi halde sahibine eziyet etmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Nitekim merhum Mehmet Kaplan hocamız, İdeal Öğretmen yazısında “…Gaye, öğrenciye düşünmeyi öğretmektir.” diyor. Ardından şöyle devam ediyor: “İnsanlar halis düşünceyi okulda öğrenirler. Hayata atıldıktan sonra okuldakine benzer halis düşünce saatlerine kavuşmak pek az insana nasip olur.” Demek asıl mese-le çocuklara başkalarının düşüncelerini ezberletmek değil , düşüncelerin yorumunu yapmayı öğretmek böylece onların düşüncelerinin gelişimini sağlamak olmalıdır. Kap-lan hocanın son cümlesinde önemli bir nokta daha var. Zira okul dışı eğitim hiç de iyi bir konumda değil. TRT ve sayılı kanallar olumlu yayın yaparken çoğu çocuklara kötü örnek olmakta. Kahvelerimiz ise kıraathanelikten çıkalı yıllar oldu…

Lafı uzatmadan başa dönelim. Çocuklarımızı öncelikle aileden eğitmeye başlayalım. Harea Ballov,“Eğitim ana dizinden başlar; her söylenilen kelime çocuğun kişiliğine konan bir tuğladır.” diyerek temelin aile olduğu görüşünü veciz bir şe-kilde dile getirir. Kutsal değerler şairi Mehmet Akif de cehaleti yenmenin aileden başlayacağını söylüyor:

“Bu cehalet yürümez; asra bakın; asr-ı ulûm!

Başlasın terbiyemiz, aileden, oğlum!”

Unutmamalı ki, okul ailede kazandırılan davranışları geliştirir. Yoksa kişide olmayanı ona sihirli değneğiyle veremez. Böyle bir hüneri yoktur. Temel, ailede atılacaktır. Sağlam temeller üzerine inşa edilen bina sağlam olacaktır.

Bu arada eğitimin bir başka ayağından söz edelim. Tevhid inancıyla insanları hiçbir ayrıma tabi tutmadan kubbesi altında barındıran, bütünleştiren bir örgün – yaygın eğitim kurumu camiden söz açmak gerek.

Camide imam dünya- ahiret dengesinin kurulmasının, çalışmaya ve ibadete bağlı olduğunu söylemekte. Öğretmen de çalışmanın ve inanç özgürlüğünün gerekliliğini savunarak ona katılmakta. Cami- okul / imam-öğretmen uyumlu olduğunda ilerleme sağlanacaktır. Bu ikiliye sokak, kitle iletişim araçları, sivil toplum örgütleri de destek verirse insanlar huzurlu bir ortama kavuşacaktır..

Evet ûlumunu asrın şebâba öğretelim;

(Çağın ilimlerini elbette gençliğe öğretelim;)

Mukaddesâta, fakat çokça ihtiram edelim.”

( Fakat kutsal değerlere de çok hürmet edelim.)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108