ODTÜ. Ortadoğu Teknik Üniversitesi. Ülkemizin ve Ortadoğu’nun bilim merkezi, yani öyle olmalı. Öyle olup olmadığı tartışılıyor. Son günlerde bu tartışmalar, bilim yuvası olması gerektiği konusuna ilave olarak siyasi ve ahlaki boyutları da içine almıştır. Çünkü öğrencilerin mezuniyet töreninde taşıdığı fotoğraf, döviz, afiş ve pankartlar bir eğitim/bilim merkezine yakışmayan görüntüleri oluşturmuştur.

         ODTÜ bilimsel kimliğinin tartışılıyor olması yanında siyasi, ideolojik hatta aşırı radikal uçlara savrulmuş; Türk Milleti’nin temel değerlerine isyan eden yapısıyla da dikkat çekmektedir.

         ODTÜ yönetiminin, bu bozuk ve asi yapının oluşmasına hatta gelenekleşmesine katkısı ve desteği olup olmadığını, varsa kimlerin ne derecede etkili olduğu konusunda bir bilgimiz yoktur. Ancak çok da masum olmadıkları açıktır. Gerekli inceleme, araştırma ve soruşturma sonucu hazırlanacak olan rapor, bu konuyu açıklığa kavuşturabilir.

         ODTÜ’nün bilimsel başarısını diğer emsalleriyle kıyaslayacak veriler de elimizde yoktur. Ancak eski bazı dönemleri bir kenara bırakırsak son yıllarda kulak dolgunluğu olarak bildiğimiz, olması gereken düzeyde bir uluslararası aktivitesi de yoktur; varsa da bizim kulağımız duymamıştır.

         ODTÜ’nün 2017-2018 mezuniyet törenlerinde ortaya koyduğu görüntüler herkesi çok üzmüştür, düşündürmüştür. Bu milletin kendi vergisi ile var ettiği güzide bir bilim yuvasının; kendi değerlerine, inançlarına, liderine isyan, tepki ve hakaret dolu söylemlerde bulunması ve pankartlar taşıması, ülkenin yoğun gündemine rağmen gözünden kaçmamış, hafızalarındaki yerini almıştır.

         ODTÜ’deki bu afiş ve pankartlar, 15 Temmuz gecesi tankların ezdiği ve saldırı helikopterlerinin ateş açtığı ihanet ile eş değerdir. Silahlı isyancılar bedenlere, bu afiş ve pankartlar bizi biz yapan maneviyatımıza ve kültürümüze ateş açmıştır! Olaya böyle bakılmalıdır.

          ODTÜ’nün bu davranışını bilim özerkliği ile açıklamak mümkün değildir. Darvin Teorisi pankartlarda değil, laboratuvarlarda açıklanabilir. Erkek WCleri ile bayan WClerinin birleştirilmesinin, kızların erkeklerle aynı yerde ihtiyaç giderme görüntülerinin sosyal medyada yer almasının doğruluk payı nedir? Ve daha nicelerinin?

        ODTÜ’lü mezunların, hayvan resimleri çizilmiş pankartlarının üzerine yüzde 52.56 ile seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkan’ının adını yazarak protokolün önünden geçmesine bu millet, anlam verememiştir; çok kızmıştır, çok da üzülmüştür. Bundan böyle, “Nereden mezunsunuz?” sorusuna,“ODTÜ mezunuyum.” diyenler için bilimsel kariyer değerlendirmelerinden çok siyasi değerlendirmeler yapılacaktır.  

          ODTÜ’nün siciline bu tip işler yakışmaz. Ankara’nın göbeğindeki bu güzide bilim ve teknik merkezine yeni buluşlar, yeni icatlar yakışır. Milli kimliğe, insani değerlere saygı ve sadakat yakışır. Bilimin kimliği ve milliyeti olmaz, doğrudur;  ancak bilim adamının nasıl olması gerektiği konusunda bu milletin örnek modellik beklentisi vardır; buna hakkı da vardır.

       ODTÜ nasıl olması gerekiyorsa öyle olmalıdır. Gereken yapılmalıdır. Toplumsal beklenti bu yöndedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman BAYRAKTAR 10 ay önce

aynen katiliyorum

banner108