Muhammet Ali ismi genç kuşakta olmasa da dünyadaki orta ve yaşlı Müslüman kesim için çok büyük anlam ifade ediyor. Dünyadaki Müslüman kitlelerin Muhammet Ali algısının Amerika’da ise hiçbir karşılığı yok. Buradan bakılınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cenazeye yüklediği mana ve gidiş amacının ABD’yi rahatsız ettiği söylenebilir.

Erdoğan yalnız Türkiye için değil, dünyadaki Müslümanlar için bir dünya lideri olarak algılanıyor ve ABD bundan ciddi rahatsızlık duyuyor. İşte böylesi bir tabloda Muhammet Ali’nin cenazesinden verilecek mesajı engelliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ABD’de yakından takip eden gazetecilerin notlarından bunu anlıyoruz. Zira aile, Tayyip Bey’e önce konuşma sözü vermiş, ardından basit gerekçelerle bu konuşma programdan çıkarılmıştı. Şimdi olayın bu boyutunu Resul Tosun’dan okuyalım:

“Şaşkınlığımı gizleyemediğim başka bir gelişme de törende yapılacak konuşmaların bazılarının iptal edilişi oldu. Ali ailesinin sözcüsü Bob Gunnell, cenazede Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın konuşma yapacağını söylemişti. Sonra ne olduysa, nasıl olduysa aynı aile sözcüsü kalktı, “Programa iki ismin daha eklendiğini ve konuşma yapmak isteyen yabancı liderlere yer kalmadığını söyledi. Erdoğan’a konuşma kararı verildikten sonra programa katılmış iki kişi yüzünden konuşma iptal edilmişti! Sizce de bir gariplik yok mu? Katılan isimler ne protokol itibariyle nede konum itibariyle cumhurbaşkanından daha önemli isimler değil! Bir Hollywood yıldızı ve bir haham için törene katılan en üst düzeydeki bir cumhurbaşkanının konuşmasının iptal edilmesi sizce normal mi? Ailenin tamam deyip sonra özür dilemesi işin içinde bir bit yeniği olduğu kuşkusunu uyandırıyor. Kimler devreye girmiş olabilir? Evet, bir komplo teorisi olarak ileri sürüyorum ve diyorum ki Erdoğan’ın konuşmasının iptali, hahamın konuşmasında Türkiye suçlaması, paralel yapıyla birlikte ABD gizli servisinin işidir!”

Aynı zamanda eski bir AK Parti Milletvekili olan Resul Tosun’un komplo teorisi dediği ve kısmen paralel yapı ile ABD gizli servisine bağladığı bu önleme/dışlama operasyonunun daha ciddi boyutta ele alındığını düşünüyoruz. Bir diğer ifadeyle Erdoğan’ın dünyaya vereceği mesajın doğrudan ve ABD yönetimince engellendiğine inanıyoruz. Nitekim Sabah gazetesi yazarı ve akademisyen, araştırmacı, eleştirmen Hasan Bülent Kahraman aynı konudaki gözlemini şöyle aktarıyor:

“Gene de şunu yazayım: Amerikan yönetimi, devleti, ne derseniz deyin, bir 'Müslüman' olan Ali'yi daha fazla yüceltmek istemedi. Bir devlet başkanına gösterilen tavrın da ne aile düzeyinde ne devlet protokolü bakımından benimsenebilecek bir yanı vardı. Sonunda oraya giden tek devlet başkanıydı Erdoğan...”

Evet, ABD yönetimi Erdoğan’ın baş konuk olarak gözükeceği ve ABD’den dünyaya vereceği mesajdan rahatsız oldu. Ali’nin cenazesini bilerek büyütmedi. Büyütmek ABD demokrasisine sağlayacağı imaj desteğinden çok Tayyip Erdoğan’ın liderlik misyonuna artı değer katacaktı.

Büyütmek, ABD’nin Muhammet Ali üzerinden dünya Müslümanlarına vereceği “Bakın ABD Müslüman düşmanı değil.” İmajından çok Erdoğan’ın mesajlarını etkili kılacaktı. Dolayısıyla ABD bunu bilerek ve planlayarak engelledi. Engellemekle yetinmedi, ülkesindeki bir devlet başkanına gösterilmesi gereken devlet protokolü tavrını da göstermedi.

ABD yönetimi Tayyip Erdoğan’a ilişkileri hayli zayıflattı. Birinden biri pes edecek noktaya doğru seyrediyor. Yeni ABD hükûmeti döneminde her şey daha netleşecek. Ya ABD Tayyip Erdoğanlı yeni bir dünyayı kabul edecek (zor görünüyor) veya Erdoğan’ı gönderebilmek için daha ağır yöntemler deneyecek.

Biz Recep Tayyip Erdoğanlı yeni bir dünyaya inananlardanız.

 

ABD’nin karşısında Türkiye’nin ve dünya Müslümanlarıyla ezilen insanlığın  yanındayız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89