MİT tırlarında ağır silahların çıkması, aslında herkesin bilir gibi olduğu bir gerçeğin ortaya çıkmasıdır. Türkiye, Suriye’deki savaşta taraftır ve desteklediği muhalefete her türlü hayati yardımı yapmıştır.

 

AK Parti özellikle 2010 yılından sonra tüm vesayetleri gerilettikten sonra siyasi anlayışını yeniden düzenledi. AK Parti, dışarıdan bir akılla değil, tarihi geçmişi ve milletin beklentisini stratejiye dönüştürdü. Suriye olayı bu keyfiyetin bir yansımasıydı. Mısır’daki darbeye reddiye bu stratejinin bir parçasıdır.

İktidar olmadan çok önce, ‘Dünya Devleti’ olma iddiasıyla yola çıkan AK Parti, Suriye’deki bir iç savaşta istese de ‘Bana ne’ diyemezdi. Esat gibi ‘Çağın Hitleri’ mesabesindeki bir adamla yan yana asla dikilemezdi. Böyle bir tavır,  yukarıda ifade ettiğimiz milletin aklı ve tarihin nakli ile ters düşerdi. Bir diğer ifade ile AK Parti kendini inkâr ederdi. Bu gerçekler ışığından baktığımızda AK Parti büyük bir hevesle girdiği ilk büyük oyun kuruculuğunda oyuna getirildi. Tecrübesizliğine  yenildi. AK Parti şayet ABD ve Avrupa’nın Suriye’de ‘Müslüman Kardeşlerdense Esat Kalsın’ diyeceklerini görebilseydi stratejisini yenileyebilirdi. AK Parti şayet ABD ve Avrupa’nın İsrail’e rağmen farklı bir tercih kullanamayacaklarını tecrübe edebilseydi strateji değiştirebilirdi. AK Parti şayet ABD ve Avrupa’nın güçlü ve ‘Dünya Devleti Türkiye’ gerçeğini kolay kabullenemeyeceklerini test edebilseydi heyecanını kontrol edebilirdi!

***

Hatalı bir strateji sonucu da olsa 200 bin insanı öldüren ve 2 milyon insanı Türkiye’ye göç ettiren Esat sorunu, en önce Türkiye’nin sorunudur. Türkiye bu savaşın sona ermesi için elbette çaba sarf edecektir. Bu çaba 200 bin insanın katiliyle, katlettiklerini buluşturma iddiası değildir.

Suriye iç savaşının en başından beri iki tarafı vardır. 1- Esat’ın  yanındakiler

2-Halkın yanındakiler… Esat yanlıları Rusya ve İran’dır. Her ikisi de stratejik gelecekleri için 250 bin insan değil, 1 milyon Suriyeli de ölse mevzilerini terk etmeyecektir. Çünkü onlar için Suriye halkının tamamı da önemsizdir. Halkın yanında olanlar ise Türkiye ve 1-2 Körfez ülkesidir… Türkiye, taraf olduğu bir savaşta taraf olmanın gereğini yerine getirmiştir. Silah, ilaç, gıda yardımı yaptığı gibi ağır göçü de kabul etmek zorunda kalmıştır. Bir diğer ifadeyle bu Yeni Türkiye’dir.

***

Eski Türkiye, ‘Bana ne Suriye’den… Araplar halletsin. Esat iyidir.’diyen ve ABD efendiliğine boyun eğen bir Türkiye’dir. Yeni Türkiye ise, ‘Cebinin astarında kaybettiği manayı bulduktan sonra kendisini bekleyen milyonlara, ‘Ben varım ve küllerimden yeniden doğdum’ diyen bir Türkiye’dir.

Eski Türkiye fotoğrafına bakışta MİT tırları, suçlu bir Türkiye’yi efendilerine şikâyet ediyor. ‘ Cezalandır bunları’ diyen mandacı zihniyeti hatırlatıyor.

Yeni Türkiye’ fotoğrafında ise ‘Tohum saç, bitmezse Toprak utansın. Hedefe varamayan mızrak utansın’ bestesi hatırlanıyor. 

Hey gidi küheylan koşmana bak sen…

Çatlarsan doğuran kısrak utansın.

Ustada kalırsa bu öksüz yapı,

O’nu sürdürmeyen çırak utansın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108