MHP’nin Trabzon mitingi hakikaten çok iyi organize edilmiş ve iddialı bir kalabalığı toplayabilmiş bir mitingdi. Mitingi daha çok Ortahisarve Büyükliman Bölgesi’nin beslediğini söyleyebiliriz. Mesai saati sonrasına sarkıtılması gittikçe kalabalıklaşmasını sağladı. Mitingin öne çıkan özelliği yalnızca iyi organize edilmiş olması değil. MHP tabanının yeniden kendine güveni geldi. AK Parti Hükümeti’nin gideceğine inanan parti tabanı, hem yeni bir heyecana bürünmüş, hem de partisinin saflarında görünme gereği duymuş.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Trabzon gerçekleri konusunda bize göre yanlış bilgilendirildi. Çay fiyatının 1.70 TL fındık fiyatının 21 TL olduğu bir dönemde, “Çayınız, fındığınız para etmiyor” demek garip kaçmıştır. Trabzon için çizdiği tablo, Türkiye’den daha fakir ve daha zor durumda bir şehir tablosudur. Halbuki Trabzon, Türkiye’nin her vilayeti gibi olumlu olumsuz şartlardan aynı oranda etkilenen bir şehirdir. Bahçeli’ye nasıl bir Trabzon tablosu sunulmuşsa, “AKP’den en büyük zararı Trabzon görmüştür” biçiminde bir düşünceyi dillendirmiştir. Bahçeli’nin bu bağlamda sorduğu, “AKP iktidara geleli tam 4575 gün olmuştur. Geçen bu kadar yıl sonra bugün daha mı zenginsiniz?” sorusunu belki 50 kişiye sorduk. Aldığımız cevap “2002 yıllarıyla mukayese edilmeyecek bir noktadadır” şeklinde oldu. Üstelik sorularımızı hep sıradan esnafa yönelttik.

Bahçeli’nin yanlış bilgilendirilmesine bir diğer örnek, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Trabzon mitingiyle ilgili söyledikleridir. Bahçeli; “Başbakan Davutoğlu geçtiğimiz günlerde Trabzon'a gelmiş, yeni bir şey söylememiş, bilinenleri yalnızca tekrar etmiştir. Öncelikle şunu söyleyeyim ki, Davutoğlu'nun vaat ettiği Trabzon Güney Çevre Yolu Projesi MHP'nin projesidir. MHP iktidarında proje ihalesi yapılmış ve bundan 13 yıl önce yapıma hazır hale getirilmiştir. Bu güzide proje AKP tarafından tam 13 yıldır tozlu raflarda bekletilmiştir. Davutoğlu’nun bu zamana kadar aklı neredeydi, nelerle uğraşıyordu? Güney Çevre Yolu’nu tamamlamak inşallah bize nasip olacaktır. İşte o projenin Mimarı 57. Cumhuriyet Hükümeti'nin Bakanı, şimdi milletvekili adayımız ve sizin evladınız Koray Aydın Bey’dir” diyor.

Birincisi, Başbakan Ahmet Davutoğlu Trabzon’a, Trabzon tarihinin görmediği, duymadığı projeleri vaat etti. Demiryolunu, Güney Çevre Yolu’nu yeni bir havalimanını, Şehir Hastanesini, Zigana Tüneli’ni, ikinci devlet üniversitesini ve turizmde ayrıcalık vaat etti. “Hiçbir şey söylemedi” demek Genel Başkan Bahçeli’yi doğru bilgilendirmemektir.

İkincisi; Güney Çevre Yolu kesinlikle Koray Aydın’ın bir projesi değildir. İlk olarak 6 Ocak 1999 yılında ve 23575 Sayılı Resmi Gazete üzerinden ihale edilmiştir. Bu sayılı Resmi Gazete’ye girdiğimizde ihale ilanını bütün ayrıntılarıyla görürsünüz. O tarihte Koray Bey milletvekili bile değildi. (Bu konudaki ayrıntıları daha sonra ele alacağız)

***

Bahçeli’nin özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı konusunda Cumhurbaşkanına yönelttiği eleştiriler ve söylemleri doğru ve haklıydı. Hele Diyanet İşleri Başkanı’nı Papa üzerinden mukayese etmesi doğru değildir. Diyanet İşleri Başkanı’nı bizim kültürümüzün yetiştirdiği değerlerin yaşam biçimiyle mukayese etmeli ve değerlendirmelidir.

 

Cumhurbaşkanları sarayda yaşamayı seviyor diye Diyanet İşleri Başkanına da saray yapmak milletin vicdanıyla örtüşmez. Birileri bunları Tayyip Bey’e söylemelidir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108