MHP’de muhaliflerin topladığı ve olağanüstü kurultay isteyen 543 imza olayına mahkemenin verdiği kayyum ataması kararı toplum vicdanında olumlu izlenim meydana getirdi. Özellikle Trabzon bugün MHP’nin yaşadığı demokratik dramı Trabzonspor üzerinden tam bir buçuk yıl içselleştirdi. İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde 1600 civarında Trabzonspor delegesi olağanüstü kongre için üstelik noter tasdikli imza toplayıp mahkemeye sunmasına rağmen ilgili mahkeme hukuku işletmedi. Sağa attı, sola attı ve bir buçuk yıl sonra görevsizlik kararı verip işi savsakladı. Bize göre Trabzon’daki hâkim, Trabzonspor’a çok büyük bir haksızlık yaptı. Noter tasdikli 1600 imzaya rağmen kongre kararı verilmeyen sürede, kulübün borcu 150 milyon lira daha arttı. Yani geciken adalet Trabzonspor’a ve camiaya pahalıya patladı.

Aynı hadisenin benzer versiyonu şimdi MHP’de yaşanıyor. Partinin tabanında 543 delege hukuken gerekli olan imzayı toplayıp partiyi olağanüstü kurultaya davet etti. MHP Genel Merkezi ise hukuku arkadan dolanarak “2017’de kongrelerimiz başlıyor. 2018’de büyük kurultay zaten toplanacak.” mazeretine sığındı. Bunun anlamı, bugün imza veren ve 543 partilinin iki yıl içinde delegeliğini düşürmek. Yeni üst kurul delegesi yaparak tabanı tasfiye etmek. Bu anlayış ne particiliğe sığar ne hukuka ne de demokrasiye. Taban, kurultay istiyorsa -ki istiyor- buna direnmek ve işi geciktirmek hem MHP’yi zafiyete uğratacak hem de tabanı umutsuzluğa sevk edecektir. Yani ve bize göre mahkemenin olağanüstü kurultay kararı doğrudur ve hukukun üstünlüğünü öne çıkaran bir karardır. Dosdoğru ve toplum vicdanı ile örtüşen bir karar veren hâkimi “Paralelci” ilân etmek hem hukuku rencide etmektir hem de bu tutum ve davranışla Paralelci eylemleri sulandırmaktır. Mademki parti içi demokrasiden bahsediliyor. İşte size parti içi demokrasi. Madem liderlerin koltuklara çakılı kalması eleştiriliyor, işte değişim isteği. Bazı gerçekler ve ilkeler ne yazık ki konjonktürlere kurban ediliyor.

***

MHP’de bugün olağanüstü kurultaya imza veren Ülkücü irade, 7 Haziran’dan sonra AK Partiyle koalisyon isteyen tabandır. O samimî tabanın iradesi hukuk önünde yankı bulmuşken bunu Paralel iradeye havale etmek önce imza veren o samimî tabana çok büyük haksızlıktır. MHP’yi dışarıdan izlerken taban iradesini dikkate almak bir demokratlık görevidir. Bu her parti ve her yapı için aynıdır. Ülkücü irade kimi arzu ediyorsa demokrat ve ilkeli olmak ona saygı duymaktır. Bugün Meral Akşener rüzgârı MHP tabanını kuşatmıştır. Trabzon gibi Koray Aydın’ın da genel başkan adayı olduğu bir süreçte Ülkücü irade Meral Akşener’den yana… Trabzon’daki kurultay delegeleri büyük oranda Koray Aydın diyebilir. Bize göre bunun Trabzon tabanında bile karşılığı yok. Trabzon’daki taban da Meral Akşener’e kilitlenmiş vaziyettedir.

***

Meral Akşener, belki Paralel Yapı’ya yakın bir tavır sergileyecek ve belki de AK Parti hükûmetiyle Paralel hesabı görecektir! Bu mesele Akşener’in şahsında MHP’nin geleceği meselesidir. Bu böyle olacak diye ve üstelik varsayımlar üzerinden taban iradesine saygı göstermemek yine demokratik değildir. Zira biz biliyoruz ki “Ülkücü tabanın Cemaat diye bir derdi yoktur ve kesinlikle sıcak bakmamaktadır.” Hâl böyle olunca olağanüstü kurultayla gelmesi muhtemel Meral Akşener kendi istese bile Paralel’le kol kola giremeyecektir. Paralel Yapı İslâmcı camia içinde bir kadro yetersizliği boşluğunu doldurdu. Ülkücü camiada bir kadro yetersizliğinin zaten söz konusu değildir.

Sonuç olarak MHP kurultay sürecinin mahkeme kararıyla önü açılmış ve taban bir ışığa kilitlenmiştir. Bu tabloyu hukuk dairesinden çıkarmak ve o ışık huzmesinin önünü kapatmak ne ülkeye ne toplumsal barışa fayda getirmeyecektir. AK Partide ve CHP’de tabanın iradesine nasıl saygı gösterilmesini bekliyorsak, MHP’de de taban iradesine saygı göstermeliyiz. Toplum vicdanında makul karşılanan bir hukuk kararını kafalarda mahkûm etmekten vazgeçmeliyiz. Samimiyeti her şeyin önünde tutmalıyız.

 

MHP’de kurultayı savunmak samimiyetin bir gereğidir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108