banner114

2019 yerel seçimleri farklı bir atmosferde gerçekleşecek gibi gözüküyor. Genel anlamda bakılınca MHP ile ittifak çok kolay gözükmüyor. Zira MHP daha şimdiden elindeki belediyeler için başkan adaylarını açıkladı. Adana, Mersin, Manisa gibi illerde MHP, AK Partinin desteğini isteyecek. Doğrusu AK Parti için bu destek çok kolay değil… Aksine bu üç vilâyeti de AK Parti alabilir. Alamasa dahi AK Parti sıfır mı çekecek?

Madalyonun bir yüzü böyleyken diğer yüzünde de işler kolay değil. AK Parti, ittifakı İstanbul ve Ankara için istiyor. Özellikle İstanbul’dan endişe ediyor. Bize göre Ankara’da sorunsuz bir biçimde başkanlığı alacaktır. Esas sorun İstanbul… AK Partinin İstanbul’u kaybetmemek için MHP’nin desteğine ihtiyacı vardır. Lâkin bu destek bir zıtlaşma doğurursa ve HDP+İyi Parti oyları CHP’ye kayarsa sorun büyüyebilir. “Geri kalan kentlerde MHP’nin AK Partiye bu hâliyle katacağı fazla bir şey yok” diye düşünüyoruz. “Ancak bir şartla” diye de ekliyoruz. MHP, AK Partiyi desteklemese bile rakip de olmamalı.

***

Trabzon özelinden örnek vermek istiyoruz. AK Partinin bize göre en zayıf adayı mevcut Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’dur. Orhan Bey’in karşısına MHP’den herhangi ciddi bir aday çıkartılması durumunda AK Parti Trabzon’da Büyükşehir’i bile kaybedebilir. Bunu neye göre söylüyoruz?.. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun bize göre AK Partiye vereceği bir şey kalmadı. Aksine partiden götürüyor. AK Parti seçmeni, küskünlüğünü ve kırgınlığını MHP üzerinden göstermeye alıştı. Hâl böyle olunca beğenmediği aday karşısında tepkisini MHP’ye oy vererek gösterecektir.

Özellikle yerel seçimlerde adayların özelliklerinin ön plana çıktığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenledir ki: “MHP, AK Partiyle ittifak yapmasa bile rakip de olmamalıdır.” Dahasını da söylüyoruz. İddia ediyor ve diyoruz ki AK Parti, tabanın tepki gösterdiği veya beğenmediği adayları göstermesi hâlinde yalnız Trabzon’da değil, birçok vilâyette ve ilçede başkanlıkları MHP’ye kaybedebilir. Bu kayıp, daha önce de ifade ettiğimiz gibi MHP’nin becerisi ve başarısı ile alâkalı değildir. AK Parti seçmeninin MHP’ye geçişi makul görmesindendir. AK Partiden kopmama veya AK Partiyi uyarma olarak görmesindendir. Tıpkı genel seçimlerde olduğu gibi…

***

Genel seçimlerde AK Parti milletvekili adayları çoğu yerde istenmemiştir. Seçmen buna karşı tepkisini AK partiyi %42’lere düşürerek göstermiştir. Benzer durum yerel seçimde de yaşanırsa bize göre seçmen daha ağır fatura kesebilir. Bu kez başkanlıkları AK Partiden alıp MHP’ye verebilir.

Hadisenin bu boyutunda bir hususun daha altını çizmek istiyoruz. MHP’nin adayının AK Parti adayından daha özgün olması hâlinde AK Parti pek çok ilçe belediyesini kaybedebilir. Daha önce yazdık yine tekrar edelim… Trabzon’da A.Y.T. ilçeleri buna örnek gösterilebilir. Demek ki MHP’nin AK Partiyle ittifakı bir yana, yarışmaması da gerekmektedir. Yarışmak isteyen adaylara kapılarını kapatması gerekmektedir. Bu da siyasette kolay değildir. O bakımdan bu yerel seçimler çok ama çok farklı geçecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108