banner114

Davanın fikir ve aksiyon adamlarından ve İstanbul AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner, Star gazetesindeki köşesinde AK Parti’nin geleceği ile ilgili analizler yapıyor. Metiner önerilerini “Eski Türkiye koşullarında kurulmuş AK Parti artık değişen yeni Türkiye sosyolojisine uygun bir biçimde yeniden kurulmalı… AK Parti kendini yeni sisteme uyarlamalı. Yeni bir zihniyet, yeni bir siyaset tarzı, yeni bir teşkilatlanma…” olarak kaydediyor.

Ankara ve İstanbul’un kaybedilmesinden sonra alevlenen ‘AK Parti’nin geleceği sorunu’ farklı düşüncelerle tartışılıyor. Aslında Ankara ve İstanbul’un kaybedileceği evvelinden belliydi. Çünkü AK Parti artık siyaseti doğru okuyamaz hale geldi. Toplumun beklentilerinden çok, tepelerde belli bir zümrenin beklentileri öne çıktı. İstanbul ve Ankara’nın kaybedilişinde kesin olan bir şey vardı. “Ankara ve İstanbul adayları yanlıştı!..” AK Parti tüm olumsuzluklarına rağmen Ankara ve İstanbul’u alabilirdi. Lakin kendi koyduğu hastalık teşhisine kendisi inanmadı!... Hem ‘Mental yorgunluk’ deyip 20-25 yıldır çeşitli kademelerdeki isimlerin değişimini savunacaksınız hem de 20-25 yıldır insanların bakmaktan yorulduğu isimleri buralara aday koyacaksınız. Hem seçme ve seçilme yaşını 18’e indireceksiniz, hem 18 yaşındaki milyonlarca seçmenin karşısına 60 yaş üstü isimler çıkarıp oy isteyeceksiniz!.. Muhafazakar tabanın uzun zamandır süren ve artık oy vermeme noktasına gelen rahatsızlıklarına hiç girmiyoruz.

*****

Metiner’in tezlerinin aksine ve bize göre;

Biz tekrar değerli Metiner’in yaklaşımına dönelim. Katılmadığımız yaklaşımına…

“AK Parti kendini yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine uyarlayan bir yapıya döndüğü zaman intihar etti demektir” Trabzon’dan bakarak bunu rahatlıkla görüyoruz. Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi halktan kopan, seçkinci bir sistem üretti. Tabandaki insan siyasetten uzaklaştırıld, insanların beklentileri, eleştirileri cevapsız kaldı. Teşkilatlar boşlukta, milletvekilleri ortalıkta yüzüyor.

Tabandan başlayıp tavana doğru gidelim. Mahalledeki bir vatandaş mahalle temsilcisini, mahalle temsilcisi ilçe başkanını, ilçe başkanı İl başkanını, il başkanı milletvekilini ve bakanı önemsemiyor. Çünkü hiçbiri sorun çözemiyor. Tersinden geri dönelim… Bakan, milletvekilini önemsemiyor ve takmıyor. Çünkü kendisinin atanmasında etkisi yok. Zaten siyasetçi değil. Milletvekili bakana söz geçiremeyince il teşkilatına cevap veremiyor. İl Başkanı bakanı zaten arayamıyor. Silsile kopukluğu aşağı doğru gidiyor. Atanmış bakanlar siyaset kültür ve birikiminden uzak olunca… Hatta pek çoğu siyaseti sevemeyince siyasi taleplere cevap vermiyorlar. Halkla hiçbir temas kurmuyorlar. Trabzon’dan hemen hiç çıkmayan Altyapı ve Ulaştırma Bakanı M. Cahit Turhan önümüzde somut bir örnek olarak duruyor. Sadece işine odaklı bir bakan… Ne STK’lar umurunda, ne Trabzon’daki diğer yaşam… Hal böyle olunca Sevgili Mehmet Metiner yeni sisteme neyi uyarlayacak? Halkı dışlayan sistemi halka nasıl uyarlayacak?

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi (Bizim de oy verdiğimiz) ne yazık ki her şeyi ama her şeyi yalnızca Cumhurbaşkanlığı’nı dikkate alarak yürütüyor. Yalnız siyaset alanında değil. Valiliklerde, belediyelerde, üniversitelerde kimsenin veya toplumun hemen hiçbir karşılığı kalmadı. Belediye başkanlarını, rektörleri artık Cumhurbaşkanı belirleyince… Belirlenen isimler yalnızca Cumhurbaşkanı’na karşı sorumluluk duyuyor. Vatandaşın, STK’ların ve hatta siyasi temsilcilerin rahatsızlıkları onlar için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Bize göre bu sisteme uyarlanacak bir siyasi yapılanma partinin bitişini hızlandırır. Ne olur, nasıl olur bilmiyoruz. Ancak AK Parti çok çabuk halka dönmeli ve halkı önemseyen siyaset üretmeli. Lafta değil fiiliyatta… Aksi halde yapı çöküyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Recep 5 ay önce

efendim hala anlaşılamadı galiba türkiyenin geçtiği yeni sistem modern padişahlıktır bu böyle biline padişahın olduğu yerde halk kullardı..vesselam

banner108