Bugün Mübarek Ramazan Ayı’nın ikinci günü. Bütün Müslümanlar mübarek olmasını diliyor, vatanına dirlik, düzenlik ve huzur getirmesi dileği ile de okurlarımın bu mübarek ayını tebrik ederek, ibadetlerinin kabul olmasını Mevlâ’dan diliyorum.

Şehr-i Ramazan (Ramazan ayı), oruç ayının özel adı olmuştur. Ramazan kelimesi lügat manasında temizlik, yakmak, keskinlik manalarına geldiği gibi, dinî kullanışında günahları yakıp yok etmek gibi anlamlara da gelir. Peygamber efendimiz bu mübarek ayı “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da ateşten kurtulmak” diye ifade etmişlerdir.

Ramazan ayının ehemmiyetini Hazreti Peygamberimiz şu mübarek hadis-i şerifleriyle ne güzel belirtmişlerdir: “Bu öyle bir aydır ki içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Allah-u Teâlâ o mübarek ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde namazı vazife olarak meşru kıldı. Bu ayda küçük bir hayır yapan, başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevaba nail olur. Bu ayda bir farz eda etmek, başka aylarda yetmiş farz yerine geçer.

Ramazan ayı aynı zamanda ibadet ayıdır. Bu ayda avâmın orucundan sonra, üst derecedeki oruç, sâlihlerin orucudur. Sâlih bir kul orucunu birtakım meziyetleri ile süsler ve elbette de mükâfatını Mevlâ’dan alır.  Sâlih bir kul gözlerini ve nefsini her türlü haramdan korur. Toplumumuzun kötü örnekleri içinde kendini koruyabilen, harama bakmayan gözler, harama yönelmeyen niyetler mübarektir, mukaddestir. Küfrün ve şirkin evimize, odamıza, başımızın, yastığımızın üstüne kadar geldiği ve getirildiği günümüzün teknolojisi karşısınd, kendini koruyan yiğittir, şereflidir, mükâfata lâyıktır. Onun içindir ki Mevlâmız, âyet-i kerimesinde: "Mü'mînlere söyle Habîbim, gözlerini harama yumsunlar." Gönüller Sultânı Hazreti Muhammet de "Gözler zinâ eder" buyurmuşlardır.

Sâlih kul dilini yalandan muhâfaza eder. Yalanın sanat olduğu, alkışlanıp baştacı edildiği, toplumumuzun her kademesine sirâyet edip itibar gördüğü ve becerenin de takdir edildiği günümüzde yalandan kendini koruyabilen Allah dostları ne mutlu kişilerdir. Onlara selâm olsun...

Hadis-i Şerîf'te Peygamberimiz şöyle buyuruyorlar: "Kim, yalan sözü ve onunla ameli bırakmazsa, o kimsenin aç ve susuz kalmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur" Ve bizler de inşallah doğru sözlü insanlar olarak Allah'ımızın istediği kullar olacağız,

Sâlih kul, kulağının dinlemesinin câiz olmayacağı şeylerden kendini korur, boş, zaman öldüren havai şeylerle meşgul olmaz, zamanın değerini bilir, kadrini öder. Sâlih kul, bütün uzuvlarını günahtan, haramdan korur.

Sâlih kul, orucu ile nefsini terbiye eder, iradesini kuvvetlendirir, iftarda az yer, yerken de ac olanları düşünür, elden geldiğince ihsânda ve bağışta bulunur. İftarlar verir, açları doyurur, düşkünlerin hâmisi olur.

Sâlih kul, şu Peygamber sözünü de hatırından çıkarmaz: "Sizden herhangi biriniz iftâr edince orucunu hurma ile açsın, zîra berekettir. Bulamazsa su ile iftâr etsin, çünkü su temizdir. "

Toplumumuzda, Ramazan ayını fırsat bilip, bundan maddi çıkar sağlamak için yiyecek maddelerinde oyunlar oynayan, hileli ve pahalı fiyatlarla yolsuzluklar içinde olanlara yazıklar olsun. Çevremizde bu gibi davranışlar içinde olanlara karşı Müslümanın uyanık olması ve aldanmaması gerekir.

Orucunuz makbul, iftarınız bereketli ve mübarek olsun.

           

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108