Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, dün sosyal medya üzerinden kent dinamiklerini eleştirdi. Trabzon tarihinin bugüne kadarki en önemli yatırımlarından ikisi için kanun çıktı. Üstelik Trabzon’a özel kanun çıkartıldı. Gerek Yatırım Adası gerekse Şehir Hastanesi konularında Trabzon’a özgü yasa çıkartılması karşısında Trabzon’daki STK’ların ve seçilmişlerin sessizliği hakikaten kabul şaşırtıcı… Yıldırımhan, “Bakan’a bir teşekkürü bile çok görüyorlar.” diyor. Sessiz duruşun karşıymış gibi de algılanabileceğini söylüyor.

Trabzon Yatırım Adası için önemli olan bu yasanın çıkmasıydı. Bundan sonrası, olayı sürükleyecek olan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında… Lakin Odanın sessizliği anlaşılabilir değil. “Birileri duymasın!.. Önünü kesebilirler!..” endişeleri artık geride kaldı. Yasa geçti ve projenin arkasında Bakan Süleyman Soylu’nun iradesi var. Yani önünün kesileceği endişesine hiçbir biçimde mahal yok. Bilakis projeyi, bu gönülsüzlük ve heyecansızlık akamete uğratabilir. 

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nu yakinen tanıyoruz. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Suat Bey de sessiz yürümeyi sevenlerdendir. Esasen iş çevresi genellikle böyle gürültülü patırtılı yürümeyi sevmez. Buraya kadar eyvallah… Lakin olayın bir de siyasi boyutu var. Siyasetin emeği var. Böylesi bir yatırımın kente mal edilmesinin siyasi avantajını önemsememek ve siyasetçiye kamuoyu önünde bir teşekkürü bile çok görmek, bundan sonraki yatırımlar için handikap oluşturmaz mı?

Yatırım Adası ve Şehir Hastanesini Bakanlar Kurulundan ve TBMM Genel Kurulundan geçirmek bir teşekkürden ve bir hakkı teslim etmekten daha mı kolaydır?

TTSO’nun “Sessiz gitmeliyiz!..” anlayışının yasa çıktıktan sonra hiçbir karşılığı kalmamıştır. Ticaret Borsasına, OSB yönetimlerine, mangalda kül bırakmayan SİAD’lara ne demeli? Hakikaten ramazan mahmurluğundan mı ayılamadılar!.. Ama unutmamalılar ki teşekkür etmesini ve hakkı sahibine teslim etmesini bilmeyenler eleştiri haklarını da yitirirler.

Peki, ya belediyeler… Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar, Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Çarşıbaşı, Vakfıkebir, Maçka ve Beşikdüzü… 10 belediye başkanı bir araya gelse ve bu hayati önemdeki iki yatırımı konu edip teşekkür etse ne kaybederlerdi? Ankara’ya ayakta alkış gönderselerdi elleri mi acırdı? Yatırım Adası da Şehir Hastanesi de bu kenti ve bu bölgeyi kalkındıracak iki büyük yatırım. Onların katkıları öncelikle bu kentte yaşayanlara yansıyacak. Oralarda bizim çocuklarımız çalışacak. Buna rağmen bu sessizlik neyin nesi?

Sevgili Asım Aykan… Trabzon sevdalısı olmak adına kentin her meselesinde görüş serdeden Sayın Vekil… Film Fesitvali’nin bu kente sağlayacağı katkıyı önemsiyor da Yatırım Adası ve Şehir Hastanesinin katkılarını gerçekten önemsemiyor mu? Yasanın çıkmasındaki zorlukları iyi bilen bir eski parlamenter olarak birkaç satır yazamaz mıydı? Yazıp yorumladıkları bu gelişmeden daha mı önemliydi?

Kimse yazmasa tarih yazacak… Yatırımı alanı da… Uğraşanı da… Karşı çıkanı da… Ortadan kaybolup sessizce sıvışanı da… Hakikat tarih sayfalarında yer alacak. Bir de yaratan biliyor. İnsana hizmet için verilen mücadeleyi ve sorumluğunu yerine getirenleri en iyi o biliyor. “Bin kez teşekkür ve Allah razı olsun.” diyoruz. Bakan Süleyman Soylu ve tüm emeği geçen yol arkadaşlarına...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108