banner114

Son çeyrek asırda devlet eliyle sattığımız fabrika, tesis ve işyerlerinin bir dökümünü merak ederim.  Bilmem ki daha satacak bir şey kaldı mı? Kötü mirasyedi misali sata sata bıkmadık ve usanmadık. Baştan beri bir çetelesini tutmadığım için hepsini hatırlamam da mümkün değil.

Milli menfaatleri göz önüne getirdiğimde bu satışların niçin olduğunu da anlamış değilim. Hatırıma gelen birkaç satıştan söz etmek isterim: Harıl harıl çalışan postahaneleri satarak haberleşme gibi önemli bir kurum devletin elinden kayıp gitti. Lübnanlılara satılan Türk       Telekom ayrı yürekler acısı durumdur. Türk Telekom sahibi Lübnanlılar, bankalara borçlarını ödemeyince görevlerini bıraktılar, yönetim Lübnanlılardan Türkiye’ye geçti.

Şeker Fabrikaları ülkenin ihtiyacını karşılarken, bunları da sattık. Satarak da çalışan binlerce elemanı perişan ettik. Pancar eken çiftçinin ürünü elinde kaldı. Taşıma işini yapan nakliyeciler ise bakakaldılar.  Kendi şekerimizi kullanırken, dışardan ne idüğü belli olmayan, neden imal edildiği bilinmeyen GDO’lu ithal şekeri kullanır olduk.

            Dünyanın sayılı tesislerinden biri olan İskenderun Demir Çelik Fabrikası bugün yürekler acısı durumundadır. Kâğıt fabrikaları da arazileriyle elden gitti. İşin garibi satışı yapılan tesisler ne hikmetse çok ucuza elden çıkarıldı, asra değerleri dahi alınamadı.

            Şimdi en son Türkiye’nin tek Tank Fabrikası özelleştirme adı altında 25 yılığına, Arap asıll, Siirt doğumlu Ethem Sancak adlı kişinin yönetimindeki şirkete önümüzdeki günlerde devredilecektir.

            Askeri alanda vatan savunması için Cumhuriyet tarihimizin en önemli bir askeri fabrikasının satılmasındaki gerekçeler hiç de inandırıcı değil. Sakarya’nın Arifiye ilçesinde kurulu Tank Palet Fabrikası,  Hanlıköy Mahallesi’nde bulunan 1 milyon 804 bin 131 metrekare yüz ölçümlü taşınmaz ile, üzerinde bulunan MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü işletmesindeki mal ve hizmet üretimi birimlerinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca özelleştirme çerçevesinde ve programına alınmasına karar verilmesi ülke genelinde bir şaşkınlık ve üzüntü meydana getirmiştir.

            Özelleştirilmesine karar verilen Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası, şimdiye kadar Fırtına Obüsü yaptı. Leopard T1T2’yi modernize etti. Tesis, Altay tankını yapacak bilgi birikimine sahip. Bu fabrika bir Şeker Fabrikası, Bir SEKA fabrikası değildir. Türkiye’nin savunmasına güç katan tek fabrikadır. Türk ordusunun elindeki bütün tank ve zırhlı muharebe araçları bu fabrikada üretiliyor. En son TSK’nini sınırdaki Fırat Kalkanı operasyonu sırasında kullanılın fırtına obüslerinin de bu fabrikada üretildiği bilinen bir gerçek. Böylesine kritik öneme sahip, Türkiye’nin elindeki tek fabrikanın elden çıkarılışındaki milli çıkarı bir türlü anlayamıyorum.

            Yıllar yılı Amerika’nın hurdaya çıkardığı silâhlarla oyalandırılmamız, tabanca üretmekten ileri gidemeyen silâh fabrikalarımız, tesis kurmak ve üretmek konularındaki dış engellemeler karşısında Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın her şeyi ile millî olan üretime geçmesinin gururunu ve sevincini yaşarken, şimdi bu özelleştirme altında yatan gerçek sebep doğrusu merak konusudur. Kendi ayaklarımız üzerinde durmak, ordumuzun silâhını kendi tesislerimizde üreterek  ordumuzu donatmak sanki birilerini rahatsız etti.

            Gönül istiyor k, zamanın gerektirdiği  her türlü silâh ve askeri malzemeleri daha nice fabrikalarımız olsun ve dünyaya biz bunları satabilelim, gücümüzü ortaya koyarak düşmanın gözünü yıldıralım. Böylesine 100 yılda zor-şer yapabildiğin bir fabrikayı elinde tutamıyorsan, büyük iddialarda bulunmak hiç de inandırıcı olmaz. Zira lâf ile peynir gemisi yürümüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108