Kamu Denetim Kurumu (KDK) Başkanlığı’na atandığında adı/sanı hiç duyulmayan Türkiye Ombudsmanlığını ayağa kaldıracağına inanmıştık. “At sürücüsüne göre kişner. Türkiye Ombudsmanlığına seçilen Şeref Malkoç kurumu gerçek işlevine kavuşturacaktır” diye yazmıştık.

Kamu Denetim Kurumu Malkoç’la henüz 1 yılı bile dolmadan adını ve fonksiyonunu duyuran ve hissettiren bir hale geldi. Oturduğu yerde dilekçe veya başvuru bekleyen bir anlayıştan, şehir şehir Türkiye’yi… Ülke ülke dünyayı dolaşarak Türkiye’yi ve KDK’yı anlatan anlayışa yükseldi. Ombudsmanlık Kurumu dünyada saygın kuruluşlar arasında yer alıyor. Bizde de Anayasal kuruluşlardan biridir. Başkanını TBMM seçer. Hiç şüphesiz bu saygınlık, İnsan Hakları ve hukuk eksenli çalışmalarından kaynaklanıyor. Önemli olan bu saygınlığı pratiğe geçirmek. Yani işlevleştirmek… Malkoç işte bugün bunu yapıyor.

***

Türkiye Ombudsmanlığı özellikle Suriyeli mülteciler konusunda muhteşem bir çalışma yürüttü. Dünya ombudsmanlarını İstanbul’da toplayarak Türkiye’nin yaptıklarını anlattı, gücüne orantılı mesaj verdi. Türkiye Ombudsmanı Malkoç, bu bağlamda çok sayıda ülkenin ombudsmanlarıyla ortak çalışmalar ve görüşmeler gerçekleştirdi. Ardından içte ve dışta STK’larla görüş alışverişinde bulunarak bir ön adalet arayışı olarak ombudsmanlığı öne çıkardı. Yurt içinde daha çok bölge merkezli yürütülen çalışma Eskişehir, Konya, Trabzon, Erzurum ve diğer bölge merkezleriyle devam ediyor. Elazığ programı işte bu çerçevede düzenlenmiş bir programdı.

KDK’nın Elazığ toplantısına Vali ve Belediye Başkanı başta olmak üzere kamu kurumlarının müdürleri katıldı. STK’ların yoğun ilgi gösterdikleri toplantıda daha çok kent sorunları ve beklentiler dile getirildi.

Elazığ’ın turizm beklentisi ve Harput’un restorasyonu… Hazar Gölü civarının turizme kazandırılması… Yenilenebilir Enerji Kaynakları yatırımlarından Elazığ’ın yeterince yararlanması ve tarım sektöründe beklenen atılım…

***

Türkiye Ombudsmanı Malkoç, STK temsilcilerine her türlü şikayetlerini KDK üzerinden yapabileceklerini ayrıntılarıyla anlattıktan sonra bazı STK temsilcileriyle ikili görüşmeler de yaptı. Bu arada gittiği her kentte MTTB’ye özel yer ayırdığını belirtmeliyiz. MTTB kökenli Malkoç’un dünyasında, bu öğrenci kuruluşunun özel yeri olduğunu gözlemledik.

***

Malkoç’tan Elazığ seyahatinde büyük keyif aldığımız bir atılımını daha öğrendik. Türkiye Ombudsmanı Avrupa başkentlerine programlar düzenliyor. Avrupa’daki vatandaşlarımızın şikayetlerini dinliyor ve onlara şikayetlerini mutlaka yaşadıkları ülkenin ombudsmanlığına yapmalarını söylüyor. Avusturya programını anlattı. Avrupa faşizminin hakim olduğu Avusturya’da önce Türk STK’larla bir araya gelmiş. Ardından Avusturya Ombudsmanını ziyaret ederek programı ve amacı hakkında bilgilendirmiş. Avusturya Ombudsmanlığına yapılacak her şikayetten Türkiye Ombudsmanlığı da bilgilendirilecekmiş. Avusturya Ombudsmanı bu işbirliğinden hayli memnun kalmış. ‘Bizim görevimiz zaten budur. Dileriz bize başvururlar” demiş.

Malkoç, benzer çalışmayı tüm Avrupa ülkelerinde sürdürecek. O ülkelerde adaleti ‘ön hukuk’ olarak da olsa araştırmaya yönlendirecek.

En başta ifade ettiğimiz gibi… Bir dava ve aksiyon adamı olan Malkoç KDK’ya hakkını vererek yönetiyor. Genç bir kurum olan Türkiye Ombudsmanlığı, sürücüsüne göre yürüyor. Kendisini bu göreve layık görenleri utandırmadı.

Yolu açık olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108