Bayrak, fındık ve gurbetçiler

agelleci@gmail.com

Türkiye- Rusya maçının sonucundan çok statta cereyan eden görüntüler konuşuldu. Malum, bilmem kaç yıl sonra maç Trabzon’daysa sonuçtan daha çok ortaya çıkan görüntüler irdelenir. Şikeyi örtbas eden, görevlendirdiği tetikçilerle Trabzonspor’u linç den, astronomik rakamlarla A Milli Takımın başına getirdiği teknik direktörleri zengin eden, Türk futbolunu yerlerde süründüren, paradan başka bir şeyi gözü görmeyen Türkiye Futbol Federasyonu yerine hedef tahtasına Trabzon şehri konur.

Neden mi?

Çok kolay da ondan…

Maçtan önce en önemli kutsallarımızdan biri olan bayrağımızı insanların eline değil de gidip koltuklara bırakan akıl yoksunlarının beceriksizliği yüzünden…

Daha insanlar sahaya girmeden rüzgar eser bayraklar uçuşur. Bunu fotoğraflayan ve ucunun nere varacağını bilmeyenler de sosyal medyada paylaşınca, (isminin önünde doktor, avukat vs. yazsa da önemli değil), dengesi bozuk kişiler Trabzon’a ‘Ak-Rum’ diye hakaret eder.

Onlara diyecek lafım yok da bu şehrin sahipleri ne yapar onu merak etmiyor değilim. Sosyal medyada bunca hakarete rağmen, (bir-iki siyasetçi ve STK başkanı hariç) şehrin yöneticileri neden bir kelam bile etmedi. Şehrinin insanlarını savunmadı?

Beni asıl üzen bu oldu…

+++

Fındık kime kazandırıyor, kime kaybettiriyor?

Türkiye, dünya fındık üretiminin yaklaşık % 70`ini gerçekleştiriyor. Yıllık fındık üretimi 632 bin ton ile 885 bin ton arasında değişiklik gösteriyor. Bunu doğa şartları belirliyor.

Dünya fındık üretim ve ihracatının büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye, 2017-2018 sezonunun 10 aylık döneminde fındık ihracatından 1 milyar 604 milyon dolar gelir elde etti.

Bu Türkiye için önemli bir gelir kaynağı.

Türkiye kazanıyor…

Başka kim kazanıyor? Fındık baronları…

Devlet bir taraftan kazanıyor ama üretici kaybediyor. Fiyat noktasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Fındık üreticisi tefecilere teslim ediliyor.

Devlet para kazanıyor ama üreticinin güvenini kaybediyor.

Bu yıl fındık dünya genelinde az. Üretici 15 lira fiyat istiyor. Ama bir türlü olmuyor. Bakan 12,5 lira öneriyor. Fındığın maliyeti zaten 15 lira.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli galiba bunu bilmiyor.

+++

Gurbetçilere son söz

Geçen hafta kaleme aldığımız ‘Trabzon’un ayarını gurbetçiler mi bozuyor?’ başlıklı yazımıza çok sayıda yorum geldi. Büyük bölümü destek mahiyetinde bazıları ise sitem mahiyetindeydi. Gurbetçilerin elbette hasretini yaşadıkları memleketlerine gelme hakkı var. Elbette şehrimize ekonomik katkıları var.

Bizim zaten yaşadıkları şehirden öğrendikleri güzel şeyleri memleketlerine aktaranlara bir sözümüz yok, olamaz da…

O yazımızda da belirttik. Bizim tepkimiz; trafikte drift ve makas atan, silahla magandalık yapan, aracındaki pet şişeyi idrarıyla doldurup yol kenarına atanlaraydı.

Tekrar eder, üzdüklerimiz olduysa özür dileriz.