Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Cephanelik

Cephanelik

Trabzon Anıtlar Kurulunun, Cephaneliğin hemen yanında yapılan ucubenin devamına ilişkin kararı, anlaşılabilir değil. Bu karar, nereden bakarsanız bakın gelecek nesillere ihanet, kültürsüzlük, mesleki dezenformasyon, açgözlülük ve geri kafalılığın tezahürüdür.

TBB (Trabzon Büyükşehir Belediyesi) ve Ortahisar Belediyesinin ortak kararla yapımını başlattıkları bu proje karar verenlerin yapısı itibari ile bizi şaşırtmadı. Biz biliyoruz ki, TBB ve Ortahisar beleddiyesinin yönetim kapasitesi ve yönetim kültürü; tarihe, çevreye ve doğal olana saygı içermiyor. Gelecek perspektifi içerisinde , kalıcı , sürdürülebilir belediyecilik nedir bilmeyen şu anki belediye başkanlarının; tarihten, mimariden ve  estetikten bihaber uygulamaları maalesef artık  normal kabul edilmekte iken, bizi şaşırtan Anıtlar kurulunun kararı oldu. Önce durduran sonra da devam kararı veren Anıtlar kurulunun bu son kararı, bende derin bir  hayal kırıklığı yarattı.

Cephanelik binası 1. Dereceden sit alanı kabul edilmişken hemen yanı başına beton ucube bir bina kondurmak derin bir cahilliktir. Mimaride çok temel bir kural var; hiç bir tarihi eserin yanı başına kendisinden daha büyük kütleli bir bina konulmaz . İlkokul düzeyinde eğitim almış insanların dahi bu ne menem iştir diyeceği betondan işler yapmayın.

Yerel mimariden uzak, sırf birilerine kazanç alanı oluşturmak için yapılan bu işler yakın gelecekte, kötü anılmanıza, ah almanıza neden olacaktır. Hatta gelecek nesiller sizlerden sitayişle bahsedecektir.

 Lütfen gelin bu işten vaz geçin. Allah aşkına, lütfen!

Günün sözü: Uçurtmalar rüzgar gücü ile değil, o güce karşı koydukları için yükselirler. W. Churchill