Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Şenol Güneş’in taraftarla kavgası üzerine…

Şenol Güneş’in taraftarla kavgası üzerine…

Trabzonspor’un 2010-11 sezonunda şike yöntemiyle elinden alınan şampiyonluğunu yok sayan Şenol Güneş’in, ‘Hoca olarak ilk şampiyonluğumu Beşiktaş’ta yaşadım’ sözleri, camiayı derinden yaraladı. 2010-11 sezonunda takımın hocası olarak ’82 Helal Puanı’ 7 yıl sonra unutan (!) Güneş’e birkaç taraftar tepki gösterdi. Son derece demokratik bir tarzda gösterilen tepki, tam da Şenol Güneş vari bir cevapla karşılaştı.

Şenol Güneş, bize göre ilkeleri olmayan ve yalnızca kendisi için yaşayan bir adamdır. Aidiyetleri elbette vardır ama çıkarları karşısında önemsizdir. Pragmatist bir spor adamıdır. Yani ölçüsü tamamen fayda ve zarar üzerine kuruludur.

201-11 sezonunda onlarca basın toplantısında futbolda adaletsizliğe (şikeye) vurgu yapmış yerine göre ceza almıştır. Acaba o günlerde Trabzonspor’un başında olduğu için mi öyle konuşuyordu? İstanbul dukalığında hocalık yapmak için şikeyi unutması mı gerekiyordu? Şenol Güneş için mesele, ilkesel olmadığı için o da hemen unutuverdi. ‘Hoca olarak ilk şampiyonluğumu Beşiktaş’ta yaşadım’ deyiverdi.

Bu ayıbın Trabzon’da elbette bir karşılığı var. İçe atılan kızgınlık ve öfke…

İçinde öfkesini saklayamayan birkaç taraftar ise Güneş’i yüzüne karşı eleştirmeye kalktı. Güneş bu!.. Hiç eleştiri kabul eder mi? Etmedi nitekim!.. Hele ayıbının söylenmesine hiç tahammül edemez. Edemedi de…

Şenol Güneş yaptığı her icraatı bir bedel karşılığı yaptı. Oyunculuğunu da, hocalığını da… Yağmur çamur demeden Trabzonspor’un peşinden giden taraftar ise Trabzonspor’u karşılıksız sevdi. İşte bu karşılıksız sevenlerden bir grup, Şenol Güneş’i ‘Trabzonspor’u sattın!..’ sözleriyle eleştirdi. Şimdi tepkiye bakınız!..

“Bunlar parayla tutulmuş kişiler. Bunlar niçin gözaltına alınmıyor? Bunları araştırsınlar, bunlar Fenerbahçe taraftarı bile çıkabilir!..” Tam da Şenol Güneş tarzı sözler. Pragmatist bir spor adamının kendi bakış tarzı dışında bir dünya tanımayan yaklaşımı. ‘Trabzonsporluluğu dahi sadece kendisi için’ olan bir isim!..

***

Kendisine ‘Trabzonspor’u sattın!..’ diyen 8-10 taraftara hoşgörü ile yaklaşmak yerine böylesine ağır tepkiler sergilemek nasıl bir psikoloji ile izah edilebilir? Ne demek parayla tutulmuş kişiler? Şimdi birisi çıksa dese ki; “Ey Şenol Güneş!.. Sen de bu sözleri Beşiktaş’tan aldığın hocalık parası uğruna mı söylüyorsun?” “Başında olduğu takımın 2010-11 şampiyonluğunu Beşiktaş hocalığına mı feda ediyorsun?” Güneş ne diyecek? Bu kadar büyük inkârı izah etmesi gerekmez mi? Taraftarın gözaltına alınmasını istemek nasıl bir egodur? Taraftarların Fenerbahçe taraftarı bile olabileceklerini iddia etmek yoksa bir pişmanlık psikolojisi mi?

Diyeceksiniz ki, eleştirdiğiniz şahsın ismi, Trabzon’un en büyük spor kompleksine verildi!.. Deriz ki hiçbir önemi yok. Çünkü Trabzon ve Trabzonspor camiası veya Genel Kurulları koymadı. O isim emrivaki veya atama yöntemiyle konuldu. Devlet Başkanı koydu.

İddia ediyoruz… Trabzonspor camiasının devletine ve devlet büyüklerine saygısı olmasın, o ismi Genel Kurulda kaldırmayı bile düşünebilir. Zira Trabzonspor camiasının spor yapılarına koyduğu isimler bellidir. Şenol Güneş ismi Trabzonspor camiasının koyduğu isim değildir.