Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
KDV arenaya çıkıyor?

KDV arenaya çıkıyor?

Yeni KDV kanunu taslağında birikmiş ve bundan sonra da yatırımcı şirketlerin yatırım esnasında ödediği ve indiremediği vergi kendilerine iade edilecek. Tabi ki, sadece vergisini zamanında ödeyen ve sahteciliğe bulaşmamış şirketler bu haktan yararlanacak. Anlayacağınız 33 yıllık KDV yeni bir arenaya çıkıyor. Bakıp inceleyeceğiz ve uygulamaya konulduğun da umarım problem çıkmaz ve bu ülkede temiz iş yapanla yapmayanda böylece ortaya çıkar.

Evet, 33 yıl sonra adam gibi çalışan şirketler yasada var olan KDV’nin nakit iadesini alma hakkına sahip olacaklar. Ancak, bu konuda önemli koşullar da var. Öncelikle nakit olarak ödenecek olan KDV’nin katma değer zinciri içerisinde Hazineye gidip gitmediğine bakılacak. Hazineye gitmeyen KDV geri ödenmeyecek. Buda şunu anlatıyor ki, " hinlik yok, çakallık yok" adam gibi, dürüstçe çalış herkes yararlansın.

Aynı zamanda da şirketlerin bu yeni düzenden yararlanabilmesi için mükellefiyet süreleri de önemli. Çalışan sayısı, aktif ve öz sermaye büyüklüğü, ödediği vergi tutarı, ve diğer vergi koşullarında ki durumu yerine getirmeliler. Açıkçası Bakanlığın açıkladığı kriterlere uyanlar yeni KDV uygulamalarından yararlanacak. Daha açık bir ifadeyle söylemek gerekirse karnen temiz ise alırsın, kirli ise alamazsın. Umarım bu durum yeni bürokratik sıkışmalara sebebiyet vermez.