Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Beşiktaş’a yenilirsen, bırak da git Rıza Hoca…

Beşiktaş’a yenilirsen, bırak da git Rıza Hoca…


 

Rıza Çalımbay’ı insan olarak takdir ediyoruz. Lakin teknik direktör olarak kesinlikle başarılı bulmuyor ve beğenmiyoruz. Rıza Hoca, Trabzon’a ve Trabzon’un futbol anlayışına yabancı. Üstelik bilmediğine karşı olan bir anlayışı var. Yani “Bana ne kentin futbola bakışından ve beklentisinden?” tavrı içinde.

Rıza Çalımbay’ın başarı anlayışı da farklı. Başarıyı, alınan puana göre değil, mağlup olmamaya endekslemiş. 9 beraberlik mi daha kıymetli yoksa 5 mağlubiyet, 4 galibiyet mi? Rıza Hocaya göre 9 beraberlik 12 puandan daha kıymetlidir!.. Bunun içindir ki ‘Trabzonspor camiasını anlamıyorum. Beraberliği başarı saymıyorlar!..’ diyor. Ne gariptir ki Trabzonspor camiası da Rıza Hoca’nın başarı mantığını anlamıyor. Birbirini anlayamayan iki taraf ne acıdır ki aynı havayı soluyor.

***

Rıza Hoca’nın kafasındaki Trabzonspor, sıradan bir Anadolu takımı!.. İlk üçe uzak!.. İkinci üçte yarışması başarı!.. Mantık bu olunca maçlara önce yenmek için değil ‘önce yenilmemek’ için çıkıyor. Önce yenilmemek mantığı bu nedenle beraberliği başarı olarak kabul ediyor. Rıza Hoca da zaten Göztepe maçı hariç hiçbir müsabakaya ‘önce galibiyet’ için çıkmadı. Hatta ve hatta Konyaspor’u yenmek zorunda olduğu kupa rövanşında bile sahaya sürdüğü takım ‘önce beraberlik’ kadrosuydu. Böyle bir kafanın Trabzonspor’a verebileceği hiçbir katkı yoktur. Bilakis verebileceği çok zararlar vardır.

***

Trabzonspor’un mevcut kadrosu Beşiktaş dışında Süper Lig’in en iyi kadrosu sayılabilir. Ne yazık ki Rıza hoca bu kadroyu harmanlayıp oynatacak hoca olamadı. Sosa gibi bir oyuncu taraftarın baskısıyla oynatılıyor. Onazi, Castillo, Rodallega gibi yıldız ayarındaki oyuncular piyasada yok. Niçin? Rıza Hoca köreltiyor. Tekrar ediyoruz… Rıza Çalımbay, başarılı oyuncuyu körelten ve bitiren bir strateji izliyor.

Seyirci Sosa’yı Rıza hocanın elinden kurtardı. Lakin Onazi, Castillo ve Rodallega yavaş yavaş bitiyor!.. Rıza Hoca’ya sorsanız ‘Hazır değiller’ diyecek!.. Peki niçin hazırlamıyorsunuz?.. sorusunu ise geçiştirecek!.. Acaba futbolcuların kumaşı mı kötü de hazırlayamıyor yoksa Hoca’da başka sorun mu var? Futbolcuların her biri Türkiye’de top koşturacak üst düzey oyuncular. Ama hoca onların futbol hayatını karartıyor. Yalnız oyuncular değil, kulüp de kaybediyor.

***

Rıza Çalımbay’a belki son kez seslenmek istiyoruz. Sizi hiçbir iddiası olmayan beraberlikleri ‘Başarı’ diye sunan… 10 kişi kalmış takımı 11 kişiden daha tehlikeli bulan… Yıldız oyuncuyu körelten bir teknik direktör olarak görüyoruz.

Rıza Hocaya çağrımız, öncelik ve önemli olan Beşiktaş maçını kazanması. Daha doğrusu Beşiktaş maçını kazanmak için sahaya çıkması… Oyuncu kadrosunu buna göre oluşturması… Nasılsa kaybedeceği pek bir şey yok. Bari onurlu bir futbol oynatması… Bilmiyoruz yoksa futbol oyununun onurlusu olmaz mı? Futbolda onur yalnızca futbol ve hocalara ait bir meziyet midir?

Evet Rıza hocam… Bak her şeye rağmen 40 bin taraftar tribünde. Kaybedeceğin hiçbir şey yok. Yen şu Beşiktaş’ı… Şayet Beşiktaş’a da yenilirsen takımın başında kalmana gerek yok. İddiasız bir takımın sıralamadaki yeri de önemli değil. Takım sensiz de beraberlikler alır. Bırak da git o zaman Rıza hoca… Sezon sonunu beklemeni gerektirecek hiçbir sebep kalmıyor.