Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Coşkun Hoca’nın düşündürdükleri

Coşkun Hoca’nın düşündürdükleri


Doğal ve Tarihî Değerleri Koruma Derneği Başkanı ve KTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Erüz Hocamız önceki gün sosyal medya hesabından “akıllı kavşak” denilebilen kavşak sistemini paylaşarak üzerine düşüncelerini paylaştı.

Coşkun Hoca şunları yazdı:

“Modern ve bilime dayalı akılcı, sürdürülebilir, hem ekonomik hem de doğal yapıya en uygun yol, köprü, kavşak vb. ulaşım sistemleri için önce ihtiyaç belirlenir, sonra güzergâh ve sonra en uygun proje için simülasyon, optimizasyon gibi bilimsel tekniklerle yapılacak mühendislik yapısı nihai plan yapılmadan test edilir.

Bu testlere dayanılarak en uygun, en ekonomik ve en sürdürülebilir proje, yöntem ve konum seçilir. Avrupa da 100 yıllık şehir planına uygun yapılaşma yapılırken biz planı yaparız, inşa ederiz, olmaz ise yıkarız, yenisini yaparız, nasıl olsa para cepten çıkmıyor.

Bilim üreten, alternatif bilimsel çözümler üreten üniversite akademisyenleri istediğimiz gibi proje yapmaz, istediğimiz gibi konuşmaz, hele de eleştirirse seviye, adap gözetmeden ağzımıza gelen eleştiriyi yaparız. Sonra bildiğimiz yaparız. Nasıl olsa para kimsenin cebinden çıkmıyor. Milletin malı... Ne âlâ memleket…”

Sonra birden aklıma Reşadiye kavşağı aklıma geldi... İtfaiye kavşağı olarak bilinen yerden söz ediyorum.

Çok söz etmeyi hiç uygun bulmuyorum! Bu yorumlarla birlikte Trabzon’da yapılanları okurların düşünmesini ve kıyaslamasını rica ediyorum.

Ben yaptım, lütfen siz de yapın.

Düşünün…

Saygılarımla…