Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Milli Görüş Lideri Erbakan Hoca

Milli Görüş Lideri Erbakan Hoca

Çok renkli kişiliği ile siyaset tarihine adını altın harflerle yazdıran Prof. Dr. Necmettin  Erbakan,  bugün   "Aziz milletim"  diye  seslendiği  halk kadar  "Hadi Oradan"  diyerek seslendiği  muhalifleri hatta   "Glu Glu dansı yapıyorlar"   şeklinde nitelediği Geziciler    tarafından da hayırla yâd edilmektedir.
Milli Görüş hareketinin hocası, Türk siyaset tarihine, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis başkanları M. Ali Şahin ve Bülent Arınç gibi  isimlerin yanında daha pek çok siyasetçiyi  kazandırdı.
“Fırtınalara yön veren, kelebeklerin kanat çırpışıdır.”,  “ Bir çiçekle bahar olmaz. Ama her bahar bir çiçekle başlar...”  diyerek özgüvenle ve azimle altyapıyı oluşturan büyük hoca,  “ İman varsa imkân da vardır, Milli Görüşçü asla vazgeçmez.”  sözleriyle  inan-cından kaynaklanan mesajını verir. Ona göre  kutsal bilinen bu yolda  kimse kendi için yaşamaz, herkes kardeşi için yaşar. Zira referans aldığı Kur’an’ın,” Müminler kardeştir.” emrinin yaşama geçirilmesinin nişanesidir bu.

Kur’an nizamını kurmak ve yaşatmak için bütün güçle çalışmak şeklinde tanımladığı cihad, onun için direği namaz olan dinin zirvesidir.

İslâm şairimiz Mehmet Âkif’in,

            “  Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı

              Asrın idrâkine söyletmeliyiz İslâmı”  ifadesi, Erbakan hoca ile  “İslâm, ancak kendi orijinal kavramlarıyla anlaşılır ve anlatılır.” şeklinde ilk kez siyasî ortamda  yer alır.

Üniversiteye sınavsız giriş hakkı olmasına rağmen sınavla girmeyi tercih eden Erba-kan, İTÜ’yü kazandı. Doktorasını Almanya'da  Aachen Teknik Üniversitesi'nde yap-tı.1965’te 39 yaşında  profesör oldu. İlk yerli ziraat motor imalatını gerçekleştirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde  Genel Sektererlik yıllarında büyük sanayici ve tüccarlara karşı Anadolu tüccar ve küçük sanayicilerini savunmasıyla dikkatleri üzerine topladı.

Kurduğu partiler her defasında Laikliğe aykırı davranmak suçlamasıyla kapatılan Erbakan, bunca baskıya rağmen hiç yılmadı, mücadeleye daha bir güçle devam etti. Ecevit başkanlığındaki aktif  başbakan yardımcılığından,  28 Şubat darbesi öncesin-de  başbakanlığa kadar yükseldi. Hükümet ortaklığı yaptığı dönemlerde işçi, memur babası, sanayi hamlelerinin önderi olarak tanındı.

Bu arada, darbelerden yılmayan hocanın kurduğu son partinin, Saadet Partisinin   Genel Başkanı, Temel Karamollaoğlu’nun, onun  Kur’an’ın, “işi ehline ver” emri doğrultusunda hareket ettiğini, “Ekonomiye daha iyi anlıyor diye bizim  dışımızdan birini getirdi.” örneğiyle  dile getirmesini  iyi okumak gerektiğini düşünüyorum.

“Siyasi ve iktisadi sömürüye, rüşvete ve adam kayırmaya, milli kültür düşmanlığına, zümre saltanatına, anarşiye son vereceğiz.” sözleriyle unutulmayan Erbakan hoca-mızı, vefatının 7.yılında rahmetle anıyoruz.