Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon niçin yönetilemiyor?

Trabzon niçin yönetilemiyor?

Trabzon, doğru yönetilemiyor. Büyükşehir’in hemen her alanda attığı adımlar beraberinde tartışma getiriyor. Tartışmalar büyüyor ve muhalefetin malzemesi hâline geliyor. Birkaç somut örneği var ama en önde geleni Kanuni Bulvarı’ndaki 18. madde uygulaması…

Bugünkü yazımızda Kanuni Bulvarı ekseninde oluşan ve gittikçe büyüyen 18. madde tartışmasını ele alacağız. Beş civarında köyü ayağa kaldıran uygulama, Büyükşehir Belediyesi Yönetimi’nin meselesi olmanın ötesine geçti. Trabzon’daki tüm muhalefet partileri 18. madde mağdurlarına hak vererek etrafında birleşti.

Büyükşehir Belediyesi Yönetimi, 18. madde sürecini de yönetemedi. Tıpkı diğer tartışmalı hiçbir konuyu yönetemediği gibi. Bu yönetememe sosyolojisinin bir tek izahı olabilir: “Büyükşehir ortak akılla değil, üç kişinin aklıyla yönetiliyor. Dolayısıyla Trabzon gibi bir kenti yönetirken yanlışlar yapıyor ama bu yanlışlarını kabullenmiyor. Kabullenmemek, kendilerini toplumun en akıllıları olarak görmekten kaynaklanıyor.” Nitekim 18. madde mağduriyetiyle ilgili görüş bildirmek üzere bir milletvekilinin referansıyla Büyükşehir Belediye Başkanı’na gönderilen bir şahıs, makamda aşağılanmış ve Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun “Cengiz gel buraya bakalım. 18. madde ile ilgili bize akıl verecek bizden daha akıllı biri gelmiş. Gel bakalım.” sözlerine muhatap olmuştur. “Bizden daha akıllı birisi varmış!..” dediğiniz an, ortak akla kapalısınız demektir. Sorun da zaten buradan başlıyor.

1) Maraş Caddesi trafiği tüm bir kente rağmen EDS/SBS söylemleriyle tam 3 yıldır geciktirildi. Şimdi mühendis odalarının projesini bekliyor. O projenin de kabul göreceği belli değil. Zira o noktaya mecburen gelindi.

2) TMMOB’un uyarısına rağmen “50 milyon liralık harcamayla 750 araçlık otopark yapılacak” denildi ama 160 araçlık otopark kadar indi. ihale edildi ve yapılıyor. Bu mesele ayrıca ele alınmalı.

3) 9 yıl önce sahil bandında ağaçlandırma yapıldı. O süreçte bazı basın organları ısrarla “Yanlış ağaç dikiliyor.” diye yazdı. Ama Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu duymadı. O ağaçlar tutmadı. Şimdi 9 yıl sonra yeniden ve farklı bir ağaç türü deneniyor.

4) İtfaiye Kavşağı’na yapılan üst geçit!.. (Mutlaka yıkılmalı.) Tam bir mühendislik ayıbıdır. Bir benzeri Kaşüstü’ne konmak istendi ancak mühendis odalarının tepkisi ve Bakan Süleyman Soylu’nun müdahalesi ikinci ucubeyi önledi. Keşke İtfaiye üst geçidi yapılırken de Soylu olsaydı…

5) Gülcemal Projesi… Yanlış yerden ve hazırlıksız başlandı. Karşımıza ciddi krizler çıktı. Sorunsuz bitecek gibi gözükmüyor. Bakalım nereden patlayacak?

6) Moloz mevkisindeki ‘Sahil Camisi’ projesi… Yapım işi ilk başladığı zamanki samimiyetinden hayli uzaklaştı. İkinci dernek kuruldu. Bakan Süleyman Soylu’ya karşı organizasyona dönüştü. İşe mağduriyetlerle ve çelişkilerle başlandı.

***
Hepsinin ötesinde ortaya çıkan Sayıştay raporları, Büyükşehir Belediyesinin nasıl bir akılla yönetildiğini gözler önüne serdi. Belediye otobüsleri, fakir fukaranın seyahat ettiği araçlar. Kimi kartla kimi biletle seyahat ediyor.  Milyonlarca liranın firma hesabına akıtılması seyredildi. Hata veya gaflet değil. Seyredildi… Ne kadar para kaptırıldığını kimse bilmiyor. Sayıştay yalnızca evrak üzerinden tespit yaptı. Ya evraklara yansımayanlar!..  Bu büyük skandala rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı’mız halkın karşısına çıkıp “Biz mahkemeye gittik.” diyebiliyor. Sayıştay denetlerken mahkemeye gitmek…

***

Yaşanan süreçten Büyükşehir büyük zarar görüyor. İkinci en büyük zararı ise AK Parti görüyor. “Gel Cengiz! Buraya bizden daha akıllı birisi gelmiş. Gel onu dinleyelim bakalım.” diyerek insanları aşağılamakla Trabzon yönetilemiyor. Ortak akıl reddedilerek Trabzon yönetilemiyor.