Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon’a yapılan haksızlık: Güney çevre yolu

Trabzon’a yapılan haksızlık: Güney çevre yolu

Güney çevre yolu bu kentin yıllardan beri en önemli projesi ve ihtiyacıdır. Sahil yolu yapılıp sahiller yok edilmeden önce de başlanması gereken bir projeydi.

Daha sonra sahil yolu yapıldı. Ancak güney çevre yolu ihtiyacı asla bitmedi ve bitmeyecek.

Bu sırada Akyazı’daki stadın yapılmasının hemen ardından trafiği çözebilmek adına Yıldızlı’ya büyük kavşaklar yapıldı ve Akyazı tünelleri açıldı!

O günlerde günebakış o projenin bir rant projesi olduğunu yazmıştı ve “Yıldızlı rant” demişti.

Bugün gelinen noktada stat trafiğinin çözülmediği, stada gelen araçların maç sonrasında hemen boşalmadığını gözlemlemekteyiz. Ne işe yaradı?

Kanunî Bulvarı projesi de bir başka proje… Bu projelerle uğraşmaktansa neden asıl hedefe odaklanılmadı?

Oraya harcanan paralar neden güney çevre yoluna gitmedi?

Garip…

***

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen konuyla ilgili dikkatleri çekecek önemli uyarılarda bulundu. Güney çevre yolu güzergâhında şu anda binaların yükseldiğini söyleyerek projenin tekrar revize edilerek bir an önce başlanılması gerektiğini söyleyen Türkmen aslında tarihî bir uyarıda bulunuyor.

Acaba kim dikkate alıyor?

Türkmen’in söz konusu açıklamasındaki şu ifadeler oldukça dikkat çekici, buyurun: “Trabzon için trafikteki sorunları çözecek, Trabzon’un güneye doğru büyümesini sağlayacak olan güney çevre yolu projesidir. Projenin uygulanabilir olması her geçen gün zorlaşıyor. Projenin düşünüldüğü yıllarda yolun geçeceği alanlar bakirdi.  Şimdi düşünülen güzergâhta şu an binalar yükseliyor. Tekrar revize edilip bir an önce projeye başlanılmalıdır.”

Güney çevre yolu konusunda bizce birçok yanlışlar yapıldı.

Süreç buraya kadar geldi. Eğer yakın zamanda ciddi adımlar atılmazsa korkumuz odur ki bazı konularda iş işten geçecek!

Sayın Türkmen’in uyarısının sebebi de budur.

Saygılarımla…