Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Kaftancıoğlu’nun yanındaki Trabzonlulara sorular

Kaftancıoğlu’nun yanındaki Trabzonlulara sorular

CHP'nin 36'ncı Olağan Kurultayı önceki gün yapıldı ve genel başkanlığa yeniden Kemal Kılıçdaroğlu seçildi. Kılıçdaroğlu CHP’nin başında olduğu 7 ayrı seçimin hiçbirinden galip çıkamadı. Üç genel seçim, bir cumhurbaşkanlığı seçimi, bir yerel seçim ve iki halk oylamasında CHP istediği başarıyı yakalayamadı. Kılıçdaroğlu’nun kazandığı seçimler yalnızca parti için kurultaylarla sınırlı kaldı.

***

Trabzon’dan kurultaya katılan kimi CHP’lilerin fotoğraflarına da rastladık sosyal medyada. CHP İstanbul İl Başkanlığına seçildikten sonra tartışmalı ve tarihî iftirayı da içeren tivitleri ortaya çıkan Canan Kaftancıoğlu’yla Trabzon’daki CHP’lilerin fotoğraf çekildiğini gördük. İl Başkanı Güzide Uzun, Beşikdüzü İlçe Başkanı Şakir Yenigün ve Eski Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Nadir’in Kaftancıoğlu ile beraber fotoğraflarına rast geldik. Fotoğrafta yer alan Trabzonlu CHP’lilere sormak istiyoruz:

1-Sizce de Türkler Ermenilere soykırım yaptı mı? Yapmadığını biliyorsanız Kaftancıoğlu’na “Türkler soykırım yapmamış bilakis Ermeniler Türklere soykırım yapmıştır.” dediniz mi? (Kaftancıoğlu ‘yapıldı’ diyerek Ermenilerin en büyük yalanını sahipleniyor ve atalarımıza iftira atıyor)

2-“Devlet katil değil, seri katil.” diyen Kaftancıoğlu’na katılıyor musunuz?

3-CHP’nin HDP ile ittifakının savunulmasına, bu iki partinin bir arada olmalarını eleştirenlere hakaret edilmesine ve tutuklu Demirtaş’a selâm gönderilmesine ne diyorsunuz? Siz de Demirtaş’a selâm göndermekten yana mısınız?

4-Birçok kez CHP’nin Trabzon’daki etkinliklerinde “Mustafa Kemal’in askerleriyiz.” sloganları atıldığına tanık olduk. Kaftancıoğlu bu slogana karşı çıkıyor, ne düşünüyorsunuz?

Bu sorular artırılabilir ancak bu kadarına bile Trabzon kamuoyunda verilecek yanıtlar önemlidir. Zira CHP’de artık iyice ayyuka çıkan dönüşümde Trabzon’un konumu nedir bunu bilmek oldukça mühimdir. Çünkü Trabzon tarihten bu yana Türk siyasetinin önemli merkezi olmuştur. Millî Mücadelenin başlangıcında da TBMM’nin henüz kurulum aşamasında da Trabzon’un rolü büyüktür.

***

Bu süreç içinde CHP’deki dönüşümle ilgili iki isimden dikkat çekici çıkışlara zaman zaman rast geldik. Birincisi CHP’ye genel başkan adayı olan Eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, ikincisi ise Trabzonlu Gazeteci Yazar Nihat Genç.

Kocasakal adaylık toplantısında “Özüne, kimliğine, kurucu değerlerine, fabrika ayarlarına geri dönen bir CHP. Bundan sonra da bu sloganı kullanacağım. Kurtuluş kuruluştadır.” ifadelerine yer verirken Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü için de “Ben bu ülkenin bölünmez bütünlüğüyle sorunu olanlarla, Cumhuriyetle ve Atatürk'le sorunu olanlarla, emperyalizmin iş birlikçiliğini yapanlarla yürümem. Atatürk düşmanları ile de yürümem.”

Nihat Genç de geçtiğimiz günlerde televizyon programında “CHP'nin delege yapısı ortada. Kurultayda Atatürk ve Demirtaş yarışsa Atatürk kazanamaz.” demişti. Bu soru ve tespitleri ortaya koyarak sonucu okurlara ve Türk milletine bırakıyoruz.

Saygılarımla.