Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Böylesi ancak Türkiye'de olur!

Böylesi ancak Türkiye'de olur!

Şu trajediye bakar mısınız Allah aşkına!

Biri gelip Sera Gölü'nü yıkıp dümdüz edip geçiyor, öteki gelip tarihî cephaneliğin yanına beton dikiyor.

Biri gelip bu yapılanlardan birini seyrediyor, ötekinin yolunu açıyor.

Biri gelip ilkine karşı çıkıyor; ötekini savunuyor, yağlıyor, ballıyor...

Tarihî yapıları kaderine terk edildiği, terk edilmeyenlerin de "yenileme" adı altında katledildiği ve sonrasında ranta kurban edildiği bir vaziyet ancak olsa olsa Türkiye'de olur!

Hatta bunları savunabilme garipliği de ancak Türkiye'de olur!

Belki bir gün Türkiye de değişir.

***

Birkaç gün önce Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu'nun sayısı çok fazla olmayan gazeteciyle düzenlediği toplantıya katıldık.

Kendisi kenti yakından takip eden meclis üyelerinden biri.

Hani şu Sürmene'deki "Hatırlı Abi"ye tahsis edilecek taksi ihalesine bir ay önce "hayır" eli kaldırıp sonraki ay tekrar geldiğinde uyuyarak "evet" eli kaldıran meclis üyelerinden değil.

Başta Ortahisar olmak üzere Akçaabat'ı da içine alan çok güzel bir çalışma hazırlamış. Tarihî hamamlar, çeşmeler, yapılar atıl hâlde. Yıkılmak üzere ya da üzerilerinde tuhaf oynamalar yapılmış. Hepsini fotoğraflı, görüntülü olarak derleyip dosya yapmış.

Ben bu kentin valisi, belediye başkanı, turizm müdürü olsam bu dosyayı hemen alır tüm yapıların gün yüzüne çıkmasını sağlardım ya da sağlanması için elimden geleni yapardım. Hani turizm kentiyiz ya!

Turizm otelle olmaz.

***

Son söz: Bu dünyadaki en çirkin durumlardan biri, bir kişinin iradesini başkasına teslim etmesidir.

Saygılarımla.