Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yüksek enflasyonun suçlusu kim?

Yüksek enflasyonun suçlusu kim?

Geçmiş yıllarda olduğu gibi enflasyon hedefini tutturamayan Merkez Bankası, bu yıl da hükümete "özür mektubu" gönderdi. "Özür mektubu" gündemimize enflasyon hedeflemesi politikasıyla girmişti. Buna göre Merkez Bankası ile hükümet ortaklaşa bir enflasyon hedefi belirleyecek, Merkez Bankası bu hedefi tutturmak için gerekli para politikası kararlarını "özgürce" alıp, "serbestçe" uygulayacaktı.

Enflasyon hedeften 2 puandan fazla şaşarsa Merkez Bankası, hükümete başarısızlığın nedenini ve çözüm yollarını açıklayacak bir "özür mektubu" gönderecekti. Yani enflasyonla ilgili başarısızlıkların yol açtığı politikaların ortaya konması raporuydu. Para politikalarında başarısızlıkta nelerin etkili olduğu, yanlışların ortaya koyularak eksiklerin bulunması hedeflenmişti. Kısacası Merkez Bankası tüm bu eksik ve yanlışların düzeltilmesi için ne yapılması gerektiğini açıkça anlatmalı ve bir rapor olarak sunmalıydı.

Temel görevi fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası'nın kendi misyonu ve birikimiyle hükümetin izlediği mali politikalarda tespitler yaparak gereken düzenlemeler konusunda hükümeti uyarmalıydı. Özetlemek gerekirse "özür mektubu" esas olarak enflasyon gelişmelerini anlatan "teknik" bir metin değil, "politik" bir metin olmalıdır. Bunu yapamayan Merkez Bankası, bu haliyle enflasyonda başarılı olunmasını sağlayacak bir politikayı uygulaması pek mümkün görülmüyor.