Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Artık çayın organiğini içmek gerek

Artık çayın organiğini içmek gerek

RİZE Valisi Erdoğan Bektaş, organik çaya geçişin 3 yıl daha ertelenmesini ve geçişin kademeli olmasını eleştirerek üzüldüğünü ifade etti. Vali Bey’in üzüntüsüne geçmeden önce çayda neler olduğuna kısaca göz atalım. Başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Fakıbaba olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize Milletvekili Hikmet Ayar ve Rize’deki STK’lar bize 3 yıl daha kimyasalla üretilen çayı içirme kararı aldı.

Aslında nasıl bir çay içtiğimizin farkına sonbaharda vakıf olduğumuz ‘organik çay’ çalışmalarında vardık. Kömürleşmiş ve tek bir canlının yaşamadığı toprakta Azot ve Nitrat içerikli kimyasal gübre ile üretilen çayı içiyoruz. Yani sağlıklı bir çay içmiyoruz.

Olay 2 yıl önce Rize Milletvekili Sayın Hasan Karal’ı rahatsız etti. Hasan Bey’le birlikte ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu bu durumun daha fazla sürdürülemeyeceğini gördü. Bırakınız markalaşmayı ve ihracatı yıllardır kimyasal gübrelerle zehirlediğimiz toprakta ürettiğimiz çayı içiyorduk. Bölgemizde sıkça görülen kanser vakalarında acaba etkisi var mıydı? Karal’ın gözlerinin önüne Batum örneği geliyordu. Batum’da toprak kimyasalla öylesine zehirlenmişti ki artık çay vermiyordu. Ya bir gün Rize de aynı akıbete uğrarsa korkusuyla konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açtı. Olay ciddiydi. Zor bir süreçti ama görmezden gelmek de insan hayatıyla ilgiliydi. Erdoğan 2015 yılında olaya müdahale etti. Organik çayı gündeme getirdi. Hemen geçmek gerektiğini ifade etti. Ancak üreticinin elinde kimyasal gübre stokları vardı. Buna diğer bazı mazeretler de eklendi ve Organik Çay Tarımına geçiş 15 Ekim 2017 tarihine ertelendi.

Kimyasal Gübre satan firmalar hariç herkes kendini 15 ekim 2017 tarihine ayarladı. Organik Çay üretimine geçilecekti ama sorunlar vardı.

1) Organik gübre kimyasaldan daha palalıydı.

2) Çaya verecek kadar organik gübre yoktu.

3) Organik gübrede üretim düşünce zarar nasıl karşılanacaktı?

****

Becerikli ve sorunlu bir Tarım Bakanı olan Faruk Çelik gitmiş yerine beceriksiz ve risk almayan Tarım Bakanı Fakıbaba gelmişti. Karşısında insan sağlığı sorunu olmasına rağmen risk alıp organiğe geçemedi. Rize’nin ve çayın karşı karşıya bırakıldığı vahamet karşısında dik durup organiği savunamayan Bakan Osman Aşkın Bak... Ve Milletvekili Hasan Karal’a muhalefet olsun diye organiğe karşı çıkan Milletvekili Hikmet Ayar, Rize’deki STK’ları destekleyince organik çay tarımı 3 yıl daha ertelendi. Kararı 2 bakan, bir milletvekili ve Rize’deki 3-4 STK verdi!..

***

Şimdi bu ertelemeyi vicdanına yediremeyen Rize Valisi Erdoğan Bektaş üzüntülerini dile getiriyor. İçim cızlıyor ve ‘olmadı, olmamalıydı’ diyor. Bektaş şunları söylüyor: “Organik çay üretimine geçemedik. Olmadı. Olmaması iyi olmadı. Biraz sorun yaşanacaktı. Hangi güzelliğe sorunsuz ulaşabilirsiniz? Zahmetsiz rahmet olur mu? Organik çay üretimi ile çok büyük güzelliğe ulaşacaktık. Coğrafyamızı, toprağımızı, suyumuzu kirleten kimyasal gübreden kurtulacaktık. Organiğe geçişin durdurulmasından ve kademelendirilmesinden mutlu değiliz. Bu kademeli geçişler zor ve sorunlu işlerdir. Her an bir kademede durabilirsiniz. Bu duraklamada bazen işe başladığınız noktaya bile dönemezsiniz. Ben organik çaya geçişin ertelenmesinden hiç mutlu değilim.”

****

Çayın geleceğini irade koyamayarak mahvettiğine inandığımız Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tekrar Rize’ye geliyormuş! Ne yapmaya geliyor bilmiyoruz ancak aldığı karar nedeniyle içini sızlattığı Rize Valisi Sayın Erdoğan Bektaş ile baş başa görüşmesini öneriyoruz. Görüşse de görüşmese de çay tarımı konusunda samimi bulmuyoruz. Eski Bakan Faruk Çelik’in organikle ilgili birikimlerini mahveden bir bakan olarak kaydedilecektir.

***

Evet, toprağımızı öldüren, tek canlı bırakmayan ve kömürleştiren... Suyunu kirleten kimyasallarla üretilen çaya mahkûm edildik.

Organik çay konusunda yeterince bilgi sahibi olmamız hasebiyle bundan böyle organik olmayan Türk çayı içmeme kararı aldık. Bu karar sağlığımızla ilgili. Sağlığımızı ‘Kimyasal gübre olmazsa çayda verim düşer’ zihniyetine emanet edemeyiz. Artık çayın organiğini içeceğiz.