Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Rahatlayabilirsiniz Rıza Hoca…

Rahatlayabilirsiniz Rıza Hoca…

Geldiği ilk haftalarda ümit vadeden Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay’la bu kadar oluyor!.. Bir diğer ifadeyle, Rıza Hoca bir takımı ancak bu ölçüde başarıya taşıyabiliyor. Rıza Hoca, Trabzonspor kadrosundan şampiyon üretebileceğine inanmıyor.

İyi bir futbolcu olan Rıza Çalımbay’ın, bu yaklaşımı nasıl yorumlanmalı? Rıza Hoca risk almayı sevmiyor. Rıza Hoca risk almıyor. Risk almadan, risk almayan bir futbolla başarı oranı bu kadar oluyor. Zira başarı için önce inanmak gerekiyor.

Karabük’te iki puan mı bıraktık yoksa Karabük’ten 1 puan mı aldık?

Konya’da iki puan mı bıraktık yoksa Konya’dan 1 puan mı aldık?

Rıza hocaya göre Karabük’ten ve Konya’dan birer puan aldık. Öyleyse başarısız sayılmayız! Bu pencereden baktığınızda Fenerbahçe’den de 1 puan aldık. Eh Rıza Hocaya göre bu da kötü sayılmaz. Çünkü hedefi ortalarda bir yer!..

Camiaya göre ise sezon bitti. Yani Trabzonspor camiasına göre ikinci yarının iki maçıyla şampiyonluk yarışından kopan Trabzonspor, bu sezonu da tamamlamıştır. Rıza Çalımbay’ın anlamadığı bir şey var. Trabzonspor camiasını anlayamadı. Bu camia için ya bordo ya mavi vardır. Bordo şampiyonluktur. Mavi ise zirve için yarışmaktır. Trabzonspor’un şampiyonluk iddiası kalmadıktan sonra 2. de olsa fark etmez, 10. da olsa fark etmez. Rıza Hoca bunu anlamamıştır. Trabzonspor için önemli olan ilk üçte yarışmaktır. İkinci üçte veya üçüncü 3’te yarışmanın Trabzonspor camiası için bir anlamı yoktur.

Rıza Hoca bizi ikinci üçte Göztepe ve Kayseri ile yarıştırıp ligi 5. bitirmeyi başarı sayacaksa bunun bizim için önemli olmadığını bilmeli. Haftaya Göztepe maçında rahat etsin. Göztepe’yi yenmemizin veya yenilmemizin eskisi kadar önemi kalmadı!.. Hem kendileri hem takım stresten uzak olsun. Bari güzel futbol oynatmayı denesin. Takımı artık Trabzonspor gibi oynatabilsin.

Rıza Hocanın yaklaşımı ile camianın beklentisi esasen örtüşmüyor. Fenerbahçe maçı öncesi, Karabük’te ve Konya’da kaybedilen 4 puan camiayı zaten ümitsizliğe sevk etti. Fenerbahçe maçı ise dönüm maçı mesabesine yükseldi. Lakin Rıza Hoca böyle bakmıyordu. Maçtan önce düzenlediği basın toplantısında nerde durduğunu şöyle ifade ediyordu:
“Ligin ikinci yarısına kötü başlangıç yaptığımız görüşlerine katılmıyorum. Hafta sonu Fenerbahçe maçı oynayacağız. Bu maç çok önemli. Bu maçı çok iyi şekilde bitirmemiz gerekiyor. Bu maçı tek bir maç gibi görmek de yanlış. Ligde geleceğimiz yer, alacağımız galibiyetler önemli. Ligdeki tek maçımız Fenerbahçe maçı değil. Bizim amacımız Trabzonspor’umuzu çok iyi yerlere getirmektir.”

***

Şimdi siz bu söylemlerden ne anladınız? Ligin ikinci yarısına kötü başladığını kabul etmiyor! Yani Konya’dan alınan 1 puana ‘iyi’ diyor. Dün oynanan Fenerbahçe maçı için önemli olduğunu söylüyor ama tek bir maç gibi görmenin de yanlış olduğunu ifade ediyor.

Rıza Hoca yolu kesik kesik (maçlara hafta hafta) değerlendiriyor. Bu görüş hedefsizliktir. Bu bakış yolun tamamına bakıp parçayı şekillendirmek değildir. Bu bakış, şampiyonluk için yarışmak değildir. Kaçıncı sırada biterse orası iyidir!.. Sevgili Rıza Hocam… Şayet Karabük’te 2, Konya’da 2 puan bırakmamış olsaydınız, Fenerbahçe maçı ‘Tek maç’ sayılmazdı. Ama siz her şeyi Fenerbahçe maçına bıraktınız. Ya zirve için yarışa devam edecek ya da ikinci üçle yarışacaktınız. Ne yazık ki alınan sonuçla yarış alanı olarak ikinci üçlüyü tercih ettiniz. Elinizde 2010-11 sezonundan daha iyi bir kadro olmasına rağmen artık Göztepe ve Kayseri ile yarışacaksınız. “Artık hedefimiz Süper Ligi en iyi yerde bitirmek” diyorsunuz. Halbuki camianın beklentisi bu değildi.  Camia sizden Trabzonspor’u daha kötü bir yerden alıp daha iyi bir yere getirmenizi beklemedi.  Zirve yarışına taşıyacağınızı zannetti. Trabzonspor için başarı, ligde iyi bir yerde olmak değildir. Başarı, şampiyonluk için yarışmaktır. Siz bu yarıştan erken çekildiniz.

Bundan sonrası size kolay gelsin. Artık rahatlayabilirsiniz. Streslere girmenize de gerek yok. Şampiyonluk yarışı bitmişse diğer dereceler de önemsiz. Hiç olmazsa bundan böyle camiaya güzel futbol izletiniz.