Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Mali disiplinden uzaklaşmayın!

Mali disiplinden uzaklaşmayın!

Ekonomimizi etkileyen en önemli unsurların başında " mali disiplin" geliyor. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi devletin nakit dengesi verileri, özellikle yabancı yatırımcıyı çekmede cazibe unsurudur. Ancak 2017 yılı verileri bize mali disiplinden uzaklaştığımızı gösteriyor. Zira 2017 yılında nakit gelirlerin bir önceki yıla oranla 2 puan fazlası var. Yani yüzde 16 ile 624 milyar lira olan gelirin karşılığında yüzde 18 artışla 697 milyarlık faiz dışı harcama yapıldı. Bu durum bize açıkça şunu gösteriyor; nakit gelirlerde reel bir artış yaşanmazken harcamalar 2 puan daha fazla verdi.

Hepimiz iyi biliyoruz ki, 2008 ile 2009 küresel krizinden etkilenen Türkiye ekonomisinde, bütçenin dengeleri de değişmişti. Doğal olarak borçlanma zorunda kalmıştık. Bu borcun ödene bilmesi için 2009'da 53,8 milyar lira yeni borç almıştık. İşte tüm bunların nedeni yaşanan krizler ve mali disiplinden uzaklaşma olarak biliniyor.

Dış borç almayı sevmiyoruz, kur riskini azaltmaya çalışıyoruz ama bunları yapabilecek kararlılıkta da duramıyoruz. Hazine bu işin erbabı ama yapabildikleri de sınırlı. Dolaysıyla sakal- bıyık misali kararsızlık sürüyor. Ülkemizin ne pahasına olursa olsun özellikle mali disiplinden ödün vermemesi gerekiyor. Umarım bu düzenlemeyi destekleyen unsurlar çaresizlik yaratmaz. Aksi halde çift rakamlı enflasyondan tutunda birçok olumsuz ekonomik açmazlarla duvara toslarız. Bütçeye baskı yapan geçmişteki hataların azaltılmasına gidilmeli ve o günlerde yapılan hatalar tekrarlanmamalı.