Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Döviz cinsi kredide yeni dönem

Döviz cinsi kredide yeni dönem

Reel sektörün kur riskine yönelik doğru adımlar atmasını sağlayacak yeni bir döneme geçiliyor. Hükümet, şirketlerin dövizle borçlanmasında yeni bir pencere açtı. Perşembe günü resmi gazetede yayımlanan 2 Mayıs 2018'de yürürlüğe girecek olan düzenlemelerde 4 yeni kural var. Yapılan bu düzenlemelerle " dövize endeksli TL kredi dönemi" kapanmış oldu. Ayrıca döviz kredisi kullanımına da belli istisna ve şartlar getirildi.

Döviz geliri olmadığı halde dövizle borçlanmak isteyenlere 5 milyon dolarlık limit 15 milyon dolara yükseltilirken, limit banka bazında değil, bankacılık sistemi genelinde izlenebilecek. Tıpkı bireylerin kredi kartları limitlerinin belirlenmesinde olduğu gibi, şirketlerde bankacılık sistemi genelinde eş zamanlı takip edilecek. Bu sistemin işleyişi bankalarca yeni operasyonel sistemle tamamlanacak ve uygulamaya başlanacak.

Bu düzenleme 2 Mayıs 2018'den itibaren geçerli olacak. Ülke ekonomi açısından yeni ve çok önemli bir gelişme olduğu aşikar. Bu sistem iş dünyasında yeni büyük yatırımların kapısı olacak. Zira döviz fobisini kafasından atacak olan şirketler yeni yatırımlarla yeni üretim merkezleri kuracak yada kapasite artırımı düşüncelerini hayata geçirecekler. Artık dövizle borçlanmadan korkulmayacak ve TL' ye güven tavan yapacak. Açıkçası Mayıs sonrasını şimdiden çok merak ediyorum.