Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Afrin Operasyonu ve bir analiz…

Afrin Operasyonu ve bir analiz…

Dedi: Türkiye’nin Afrin Savaşını nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: ‘Afrin Savaşı’ diye bir şey yok. ‘Afrin Operasyonu’ var. Ortadaki savaş değil, teröristlere karşı bir operasyon. Savaş dili, teröristlerin ve destekçilerinin dili. Hani yine ortaya çıktılar ya!.. ‘Savaşa Hayır’ sloganlarıyla… Sanki karşımızda düzenli bir ordu varmış gibi…Sanki karşımızda savaştığımız bir ülke varmış gibi…

Dedi: ’Savaş’a Hayır’ rahatsız edici bir dil mi?

Dedim: Söyleyene bağlı… Bazen savaşsız barış olmaz. Kötüyle savaşmadan barış olur mu? Kötü olan, kötüye boyun eğip savaşmamaktır. Savaş kötü olsaydı Allah cihadı över miydi? Şehitlik mertebesi en yükseğe gider miydi? Mesele zulmetmek ve zayıfı ezmek için değil, hak ve hakikat için, mazlum için savaşabilmek. Ama Afrin savaş değil.

Dedi: Afrin Operasyonunu nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: Afrin mücadelesi bizim için olmazsa olmazdır. Afrin’de önleri kesilmediği müddetçe PKK ile mücadele bitmeyecekti. Zira PKK artık Türkiye’den değil, PYD’nin gönderdikleriyle Kuzey Suriye’den besleniyor. Kuzey Suriye’den tek geçiş yolu ise Amanos Dağları nedeniyle.

Afrin. Teröristler ellerini kollarını sallayarak Türkiye’ye geçiyorlardı.

Dedi: Anlamadım. Ne demek ellerini kollarını sallayarak Türkiye’ye geçiyorlardı? Oralarda duvar yok mu? İHA’lar yok mu? Asker yok mu?

Dedim: Afrin Operasyonunu tam ve doğru anlayabilmek için oraları görmek lazım. Gezip gözlemlemek lazım. 2 ay kadar önce İHH’nın Azez ve Reyhanlı’daki kamp ve yetimhanelerini görmek için gittik. 3-4 gün gözlemledik. Amanos Dağları’nın bir kısmı Afrin sınırları içinde. Duvar var ama sınıf dağdan geçiyor. Dağlar ise hem her gün sisle örtülüyor hem bizim Doğu Karadeniz gibi yoğun ağaçla kaplı. Yeşil örtü teröristi gizliyor.

Dolayısıyla PKK/PYD’liler Amanoslara yapılan sınır duvarının istedikleri noktasından merdiven kurup bizim tarafa geçiyorlar. Çöl sisi nedeniyle teknik hiçbir gözetleme cihazı bu geçişi yakalayamıyor. Hal böyle olunca Kuzey Suriye’deki tüm PYD’liler güvenli geçiş için Afrin’i seçiyor. Afrin’in Amanoslar bölümü PYD’den temizlenip bizim kontrolümüze geçmeden burada PKK terörünü bitiremezdik.

Dedi. Bir şeyi anlamak istiyorum. ‘Afrin’in dağlık bölümü’ dediniz. Burası Afrin’in merkezi değil mi? Afrin’in merkezine gidilmeyecek mi?

Dedim: Afrin, Reyhanlı ve Kırıkhan gibi bir ovada kurulu ilçe. Ovanın bitiminde Amanos Dağları başlıyor. Ne yazık ki sınır ovanın bitiminden değil, dağın ortasından çizilmiş. Dolayısıyla önemli olan dağdan ovaya kadar olan bölümü almaktır. Böylece terörist unsurların önü kesilmiş olacak. Lakin Menbiç'e gitme’ için Afrin ayrıca alınmalı.
Dedi: Sizin yaklaşımınıza göre 3-5 gün içinde Afrin’in dağlık kesiminin tamamı alınacak. Geriye Afrin Merkez kalacak.

Dedi: Evet böyle… Afrin Merkez, PYD’nin önünün kesilmesi için değil, PYD’yi boğmak için önemli. Belini kırmak için önemli. Yoksa terörist geçişleri engellemek için Afrin kırsalını aldınız mı amaca ulaşmış olursunuz. Afrin’den artık  ne Reyhanlı ne Kırıkhan ne Kilis vurulamaz.

Dedi. Operasyondaki başarı için ne diyorsunuz?

Dedim: Operasyonu küçümsemiyorum. 30 km derinlikte dağlık alanı 1 haftada almak ve terörist merkezlerini yıkmak ancak imanlı bir ordunun Türk ordusunu işi.

Bunu ancak şehadete inanmış bir ordu yapabilir. Amanoslar’ın zirvesindeki teröristleri mevzilerden söküp atıyorsunuz. Bunu ancak ve bu kadar kısa sürede Türkler yapabilir. Allah yardımcıları olsun.

Dosta güven, düşmana korku saldı yiğitler. Her gece ve sabah vakti dualarımız onlar için…