Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
2017 yılında Trabzon (4)

2017 yılında Trabzon (4)

2017 yılı Trabzon’da yaşadıklarımızı değerlendirmeye devam ediyoruz.

13 Eylül 2017

Otaparktan kısılıp AVM kuruluyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği 750 araçlık otopark projesi sonunda 310 araca kadar indirildi. 50 milyon lira civarında para harcanarak yapılmak istenen

otoparkın zarar edeceğini düşünen Büyükşehir Belediyesi otoparkın altına satmak için AVM Projesi üretti. Zaten yeterince yoğun olan Tanjant Yolu’na yeni AVM ile yeni yük getirildi. TMMOB Bileşenleri Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nu projeyi yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

25 Eylül 2017

3 yeni Uzungöl geliyor

Günebakış gazetesi iki yıldır Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın Anadolu kentlerine kurduğu sulama göletlerine karşı Trabzon’a da turizm göletleri yapması gerektiğini savundu. Bakan Süleyman Soylu’nun bu yöndeki girişimleri nihayet sonuç verdi. Soylu ile birlikte Trabzon’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Trabzon’a Uzungölvari üç yeni tabiat parkı kurulacağını açıkladı. Tonya Kadıralak, Araklı Pazarcık ve Akçaabat Hıdırnebi.

Kadıralak 2017 yılında ihaleye çıkarılırken, Pazarcık ve Hıdırnebi’nin 2018 yılında ihale edilmesi bekleniyor.

29 Eylül 2017

Çimento ikinci Çernobil olmasın

Çimento Fabrikası’nın sökülmeye başlanmasıyla birlikte gazeteye yapılan ihbarı değerlendiren günebakış gazetesi, fabrikanın yapımı sırasında asbest kullanılıp kullanılmadığını sorguladı. Trabzon Çevre İl Kurulu konuya hassasiyet göstererek heyet oluşturup örnekler alarak analize gönderdi. Trabzon Çimento’da asbest kullanılmadığı ortaya çıktı. Böylece şehir rahatladı.

1 Ekim 2017

1750 yayla evi yıkılacak

Yaylalardaki çirkin yapılaşma karşısında başlatılan mücadele sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yapılan araştırmalarda yaylalardaki kaçak yapıları yeniden Türkiye gündemine getirdi. Bakan Soylu, 1750 yapının yıkılacağını belirterek, hiçbir şekilde yeni yapılara izin verilmeyeceğini söyledi. Bakan Soylu’nun bu açıklamasının ardından bölge valileri kendi illerindeki kaçak yayla yapılarını açıkladı. Gümüşhane Valisi Okay Memiş Gümüşhane’de de 6 bin kaçak yayla evi olduğunu duyurdu.

10 Ekim 2017

İran ticaretinde son hamle

İran’dan yeni bir ticaret heyeti Trabzon’a geldi. Yıllardır devam eden görüşmelerde somut hiçbir adım atılamazken heyetin bu seferki ziyareti, ticaretin başlayabileceği umudunu doğurdu. Yapılan protokol sonunda sorunların 1 ay içinde ele alınıp çözüleceği belirtilerek, büyük bir umut verildi. Liman İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş, “Ticaret bu kez ya başlar ya da bir daha hiç başlamaz” ifadelerine yer verdi. Bu yazıyı yazdığımız tarihte aradan 3.5 ay geçmesine rağmen hâlâ bir gelişme yaşanmadı.

12 Ekim 2017

Trabzon’un Fetih tarihi değişti

Büyükşehir Belediyesi ve KTÜ işbirliği ile yıllardır 25 Ekim’de kutlanan Trabzon’un Fetih tarihi, fethin gerçekleştiği 15 Temmuz olarak ilan edildi. Büyükşehir Belediyesi bu konuda emek sarf eden tarihçilere teşekkür ederek yeni fetih tarihini tüm devlet kurumlarına bildirdi.

10 Kasım 2017

Maraş Caddesi’ne B Planı uygulanacak

Trabzon trafiği yıllardır çözümsüz bir biçimde devam ederken özellikle Maraş Caddesi Pakistan sokaklarını hatırlatır hale dönüştü. Büyükşehir Belediyesi yeni trafik düzenini üç yıldır çeşitli gerekçelerle bekletirken, yoğun tepkiler sonucu Maraş Caddesi’ne B Planı uygulayacağını açıkladı. Ancak projeyi değerlendiren TMMOB Bileşenleri B Planı’nı mevcut durumdan daha kötü ilan etti. Böylece trafik sorununa müdahale yeniden ertelendi.

22 Kasım 2017

günebakış yılın en iyi gazetesi

Anadolu Yayıncılar Birliği Türkiye’deki medya üzerinde yaptığı değerlendirmeyi sonuçlandırdı. Birlik Başkanı Sinan Burhan, 348 yerel gazete, radyo ve televizyonun yer aldığı değerlendirmeler sonunda günebakış gazetesinin 2017 yılının en iyi yerel gazetesi seçildiğini ilan etti. Trabzon kamuoyu çıkan bu sonucun günebakış’ın hakkı olduğunu dile getirdi.

26 Kasım 2017

Mega Projeler 2019’dan önce başlayacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Trabzon’da partilerinin kongresine katıldı. İki bakanın birlikte mesaj vermesi Trabzon’da büyük sevinç yarattı. Bakan Soylu “Havalimanı ikinci pisti hariç tüm taahhütlerimiz 2018 yılında mutlaka başlayacak” dedi. Bilindiği gibi Trabzon’un bu bağlamda 7 mega proje beklentisi var.