Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon böyle gitmez…

Trabzon böyle gitmez…

Trabzon’da kente hizmet, yerini kavgaya bırakmış. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iradesi karşısında garip bir blok oluşturulmuş. Niyetleri Bakan’a rağmen hizmet değil... Bakan’la kavga ederek kişisel ikballerini var kılabilmek... Yanlışın da ötesinde ‘çirkin’ olarak nitelendirebileceğimiz bu süreci parti ilkeleri ekseninde değerlendirdiğimiz zaman sürecin aynı zamanda “partiye rağmen” çizgisine geldiğini görüyoruz. Parti tabanı da Bakan’a karşı sürdürülen direnişten rahatsız... Zira Soylu demek bugünkü haliyle Tayyip Erdoğan’ın sağ kolu demek. Soylu demek bugünkü haliyle PKK’yı dize getiren adam demek... Soylu demek, hiçbir bekâ hesabı yapmadan siyasetini Tayyip Bey’e endeksleyen adam demek... Soylu demek, samimiyet, aksiyon, dava ve ahlakla bezenmiş ve kadere teslim olmuş siyaset demek.

***

Dönelim tekrar Trabzon’a...

Trabzon Kanuni Bulvarı tıkandı. Tam 7 yıldır devam eden ve Güney Çevre Yolu’nun yapımını erteleyen yatırım henüz kent içi trafiğine hiçbir katkı sağlamadı. Bu haliyle ve bütçesiyle 2018 yılında da bitmeyecek. Ancak bu muhteşem yatırım, kötü yönetildiğinden şimdi tartışılma noktasına geldi. Bugüne kadar 2 milyar lira civarında bir para harcandı. Son ihale ile bu rakam 3 milyar lirayı aşıyor. Ama şehir ne yazık ki 18. madde ve istimlakleri tartışıyor. Belediye Meclisleri basılıyor. Bakan bey devreye sokuluyor. Sorunun çözümünü istiyor lakin Büyükşehir Belediye Başkanı 18. madde mağdurları üzerinden rest çekiyor.

***

Trabzon Pazarkapı Mahallesi Moloz mevkiine yapılması planlanan Şehir Camisi (Adı henüz belli değil) ve sosyal donatılar bu kentin ihtiyacı... Hem cami hem sosyal projeler birer harika... Lakin samimiyet sorgusu var. Sanki bir algıya oynanıyor. Mesele sanki cami meselesi değil. Konu öylesine farklı bir noktaya geldi ki Bakan Soylu’ya meydan okuma hâline getirildi. Ve sanki Bakan Soylu camiye karşıymış gibi bir algı oluşturulmak isteniyor. Kavga, böyle bir algı ateşi ile körükleniyor.

Bakan beyin ortadaki mağduriyetlerin giderilmesini istemesi, sanki camiye karşıtlık olarak servis ediliyor. Hâlbuki istenen şey, herkesin ortak kararı ve nasıl  yapılacağının şeffaflığı... İstenen şey, kimseyi mağdur etmeden adım atılması. İstenen şey, Avrasya Pazarı esnafına rest çekilmesi değil bir yer gösterilmesi. Meselenin mağdur etmeden usuletle ve suhuletle halledilmesi... ‘Yok borçları var!.. Yok çıkıp gitsinler!.. Yok kanun ne derse onu yaparım!..’ yaklaşımları ceberut bir yaklaşımın yansımaları. AK Parti, ceberrut zihniyeti yıkmaya geldi. Şimdi AK Parti belediyeleri kendi ceberrut yöntemler mi oluşturuyor?..

Nereye dönerseniz benzer rahatsızlıklar... Ben yaptım oldular!.. STK’larla kavgalar, ilçelere rağmen alınan kararlar... Meydan okumalar... STK’ların kararlarını yok saymalar... Katılımcı belediyeciliği 3-5 kişiye indirgemeler... Yanlışta ısrarlar ve belediye icraatlarını eleştiren herkesi düşman saymalar.

Sürmene’de taksi ihtiyacı yok. İlçeye rağmen “Hatırlı kişilere tahsis yapmalar!..” Ama arkasından ihalesini yapamaz konuma düşmeler!...

Şoförler Odasının seçimi oldu. Trabzon’un en önemli sorunu trafik... Trafik, Şoförler Odasıyla çözülecek. Ama taraf olup taraflılığı onura dönüştürünce 300 farkla kazanan yeni yönetimi düşman saymalar. TMMOB bileşenleri Katlı Otopark Projesi için rapor verdi. “Zarar ediyor, yeniden ele alınmalı” diye... Umursamamalar ve zarara rağmen yer teslimi yapmalar... Benzer sorunlar uzayıp gidiyor. Biz birkaçını yazdık. Bütün bu kavgalar kalan 1 yılda böyle mi gidecek? Trabzon bu kavga sürecini taşıyamaz. AK Parti hiç taşıyamaz. Bize göre Büyükşehir Belediye Başkanı duruşunu yeniden gözden geçirmeli. Kendinden başkasını dinlemeyeceğini biliyoruz. Kimsenin görüşüne değer vermediğini de biliyoruz. Hiç olmazsa partisinin hatırına, parti ilkeleri uğruna ve partiye zarar vermemek için partinin Bakanı’yla yan yana yürümeli... Bakan Bey’in halkı esas alan yaklaşımına ve siyasetine destek vermeli... Benden sonrası ‘Tufan’ dememeli.