Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Piyasalar öyle diyor!

Piyasalar öyle diyor!

Dünya genelinde piyasalar 2018'e iyi bir başlangıç yaptı. Siyah kuğu olarak nitelendirilen, piyasalarda büyük fiyat dalgalanmalarına yol açan olaylar yaşanmazsa iyimser hava devam eder. Tabi ki, tahviller ve hisse senetleri gibi klasik yatırım araçları için yapılan tahminlerde 2018 yılının 2017 gibi gideceği yönünde. Yani bir önceki yılbaşında da hisse senetlerinin iyi bir yıl geçireceği kanaati fazla idi.

Ekonomik olaylara ve sorunlara dar bir perspektiften bakamayız. Büyük perdeyi sınırsız görmeli ve gerekirse o perdenin arkasını da kontrol etmeli. Aksi halde ufak, tefek olaylarla savrulur, fırtınaya kapılırsın. Şükür ki biz onca büyük ekonomik ve siyasi badireler geçirmemize rağmen dimdik ayaktayız. İçerde ve dışarda bitmek tükenmek bilmeyen entrikalarla uğraşıyoruz. Neredeyse tüm dünya üzerimize gelecek. Hal böyle olunca arada bir sürçülisan etmiyor değiliz. Hem ekonomik hem de siyasi. İşte bu ortamda biz geleceğimizi arar politikalar geliştirerek ayakta kalma çabası içindeyiz. Çeşitli finansal ve siyasi enstrümanlarla uğraşıp yolumuza çıkan engelleri aşmaya çalışıyoruz. Bugüne dek olan biten bütün olaylar ve sorunlar bize şunu söylüyor; içerde ve dışarda uygulanan senaryolara akılcı yaklaşarak birlik ve beraberliğimizi daha sıkı ihdas etmeli, birlikte hareket etmeliyiz. Bunun başka hiçbir açıklaması yok. Görünen köyün içine kadar geldik artık.