Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Tavır koyamıyoruz

Tavır koyamıyoruz

ABD ile geçmişte birçok sorunlar yaşadık ama her sorun yaşamadan sonra sanki bir şey olmamış gibi davrandık. Onlar bize müttefikimiz, stratejik ortağımız dedikçe biz gevşeyip geçmişi unutma yoluna gittik. Unutup peşini bıraktık.

Hatırlayacaksınız 1964 yılında Kıbrıs’ta EOKA’cılar soydaşlarımıza soykırım uygularken savaş uçaklarımız ikaz ve ihtar mahiyetinde bombalar yağdırmıştı. Ama sonunda ne oldu? Garantörlük hakkımızı kullanmamıza rağmen suçlu ilan edildik. Sözde dost, müttefik ve stratejik ortağımız ABD, Türkiye’ye ambargo kararı aldı. Ardından Başkan Jonson’un o meşhur mektubu gündeme getirildi. ABD’den satın aldığımız başta uçak, gemi ve savaş malzemelerinin yedek parçalarını vermediler. O yıllar Türkiye zor günler geçirdi. Acil ihtiyaçlarımızı Libya Lideri Kaddafi’den ve Pakistan’dan sağlama yoluna gittik. Ama yapılanlardan hayli ders aldık. Kendi gayret ve çabalarımızla ayakta durmaya çalıştık. “Kötü komşu insanı mal sahibi yapar.” sözünde olduğu gibi kendi yağımızla kavrulmağa çalıştık. Şükrolsun geldiğimiz nokta hiç de küçümsenecek durumda değildir. İnsansız uzay araçlarından tutun da helikoptere, savaş gemilerinden uçaklara, her türlü roket atardan geliştirilmiş tanklara kadar savaş araçlarını kendimiz yapıyoruz.

Yine hatırlayacaksınız Ege’de yapılan müşterek bir tatbikatta bizim “Muavenet” isimli gemimize bile bile ateş açarak beş yüksek rütbeli kurmay subayımızı şehit ettiler. Olay kısa bir süre sonra örtbas ettirildi. Yine tavır koyamadık. Irak işgali sırasında askerlerimizin başına çuval geçirdiler. Hesabını soramadık, tavır koyamadık. Biz Türkiye olarak geçmiş iktidarlar dönemlerinde pisipisine taa yedi deniz aşırı ülkeye askerlerimizi gönderdik. 800’den fazla askerimiz şehit oldu. Ne ocaklar söndü. Nice aileler yetim kaldı. Binlercesi gazi oldu. ABD için bunlar değer miydi? Kırk yıldır devam eden PKK terörüne açık açık destek verip bin tır dolusu silah ve mühimmat verecek kadar düşmanlığını gizlemeyen bu devlete hâlâ bir tavır koyamayacak mıyız? Bunlar açıkça dünya eşkıyalığına soyundular. Nereyi gözlerine kestiriyorlarsa oraya saldırıyorlar. Libya’yı böyle bitirdiler. Irak’ı böyle işgal ettiler. Üç dinin kutsal mekânı Kudüs’ü şimdi işgale yelteniyorlar. En son olarak da İran hedefleri oldu. İran’a kendi kendilerine koydukları ambargoya uymadığı için Türkiye’yi sorumlu tutup vatandaşlarını tutuklayıp yasa dışı yargılama yapıyorlar. Uluslararası platformda Türkiye’yi suçlu göstermeye çalışıyorlar. Buna rağmen hâlâ net bir tavrımız yok. Biz yine TRT1’de her pazar günü Amerikan yapımı “KOVBOY” filmlerini insanlarımıza izletiyoruz.

Bütün bu olup bitenlere devletçe ciddi önlemler almadığımız, tavır koyamadığımız sürece bunlar bu eşkıyalığına devam edecektir. Cüretleri artacaktır. Devletimizin itibarını, halkımızın onurunu korumak için kesin tavrımızı belirlemeliyiz.