Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Olur böyle vakalar!

Olur böyle vakalar!

Biliyorsunuz 2017 yılına yüzde 6,5 enflasyon hedefi koyarak yola çıkmıştık. Bu yolculuğun sonunda hiç de beklemediğimiz bir sonuçla karşılaştık. Yüzde 11.92 ile noktaladığımız 2017 yılı enflasyonu hepimizi üzdü. Bu oran son 14 yılın rekoru oldu. 14 yıldır tek haneden çift haneye geçtik.

Aslında sorun enflasyonun yukarılara tırmanması değil. Sorun toplumun enflasyonu unutacak destekler görmesidir. Bunun için ekonomiyi genişletmek gerekir. Ekonomiyi dış politikada ki gelişmeler çok olumsuz etkiliyor olsa da içerde uygulanacak kalıcı ve akılcı politikalarla enflasyonu alt edip önümüzdeki çakıl taşlarını sile biliriz. Öyle ya da böyle 13- 14 yılda bir kantarın topuzu biraz kaçtı. Toparlayarak devam etmek lazım, zira geriye takılanlar yol alamazlar.

13 Yılda bir " olur böyle vakalar" demek gerekir. Zira bu ülke ne fırtınalar yaşadı ne zorluklardan geçti. Önemli olan enflasyonun geldiği noktadan yukarı yönde hareket etmesini engelleyerek aşağı yönünde mücadele etmektir. Biz eğer 2018' i yüzde 9' a yakın bir oranda kapatırsak başarıdır. Hepimiz iyi biliyoruz ki kur ve gıdadaki artışlar 2017'nin bu orana çıkmasına neden oldu. Bu bilinç ve anlayışla önü alınabilir bir politika izleyerek 2018' i enflasyona yedirmeyeceğiz.