Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Hafızamızda iz bırakanlar

Hafızamızda iz bırakanlar

Dönüp baktık geriye, eskilerin  “muhasebe yap” emrine uyarak. Bir yıl boyu gazetemiz Günebakış’ta bize ayrılan köşede Rabbimizin dağarcığımıza bahşettiklerini sizlerle içtenlikle paylaştık. Haçkalı Hoca Baba, bize din ulularının fakir ve gariban kişiler olduğunu tescilledi. Bektaşi de muhteşem bir levha koydu önümüze: "Şeriatta, bu senindir, bu benim./Tarikatta hem senindir hem benim/Hakikatte ne senindir ne benim."  

Teşkilatlar 2023’e Hazırlanıyor’la listelerde yer alması gerekenlerin, halkın “İşte bak ben böyle adamlar istiyordum.” sözü doğrultusunda olması, bunun da, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” veciz sözü elzem olduğunu bir kez daha dillendirdik.

Hayatı savaşla geçmiş Anadolu insanını Hafız Mustafa kimliğinde dramatize ettik; 16 yaşında askere giderken yarım dönüm toprağı vardı,11 yıl sonra döndüğünde yine yarım dönümle karşılaştığını; onun yalnızca inancı için çarpıştığını ifade ettik.

Manas’ın önce ülke içinde birliği sağladığını, sonra dışa açıldığını hatırlattık. Cumhuriyetin asıl sahiplerinin, balolarda eğlenenlerin değil, ekmek parasını güvercinin gagasına borçlu olan gazilerin olduğunu içimiz sızlayarak anlattık. “Gaye, öğrenciye düşünmeyi öğretmektir.” ve “Terbiye aileden başlasın.” sözlerini tekrarladık. Sınavların gittikçe ALES sistemine dönüşeceğini yani soruların yalnızca Türkçe ve matematikten geleceğini ve  böyle olması gerektiğini vurguladık..

Köşemizde zamları müşteriye yansıtmadan kaçınan Bakkal Salih Efendi’nin yer almaması mümkün değildi. Yılın kadını olarak eğlenceden eğlenceye koşan süslülerin değil iki geliniyle bir arada yaşayarak geleneğimizdeki büyük aile tipini yaşatan Anadolu kadınlarının seçilmesi dileğimizi de paylaştık elhamdülillah.

“Tarihte din kavgalarının milletler arasında ne denli büyük ve acı olaylar doğurduğu malûmdur. Kaldı ki aynı dinin içindeki mezheplerin aralarındaki kavgalar, dinler arasındaki kavgaları gölgede bırakmıştır.” serzenişinde bulunduk başka bir gün.

“Kudüs üç din için de kutsaldır. Hz. Musa da Hz. İsa da Hz İbrahim de Hz Muhammet de Kudüs'le özdeşleşmiştir. O bölge hiçbir dinin tek başına egemenlik alanı değildir. Bütün dinlere açıktır. Zira bizim için bütün peygamberler saygıya değerdir, hepsine hürmetimiz sonsuzdur.” mesajımızı da inanç sorumluluğuyla ilettik.

2017’yi milli şair Mehmet Âkif Ersoy’un kimlik verdiği Asım’larla andık. İçinde bulunduğumuz vahim durumdan çıkışı gösteren sözleriyle bitirdik: “Bir baksana… Gökler uyanık, yer uyanıktır./Dünya uyanıkken uyumak maskaralıktır.”

Yazımızı yeni yıl mesajıyla noktalayalım: Her yeni gelen yıl, yaşantımızda birtakım yeniliklerin olacağı umudunu yeşertir içimizde; umut ve beklentilerimizin gerçekleşeceği bir yıl olması dileklerimle…