Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
2017 yılında Trabzon’da neler yaşandı? (1)

2017 yılında Trabzon’da neler yaşandı? (1)

günebakış gazetesi olarak bizim penceremizden 2017 yılının Trabzon’da önemli olaylarını bu köşede değerlendirmek istiyoruz. Muhtemelen 4 ayrı makalede ele alacağımız olaylar yine bizim bakış açımıza göre hafızalara kazınan ve ders alınması gereken olaylar…

2 Ocak 2017: OSB’de fabrika yandı

Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nde en önemli işletmelerden biri olan Üçyıldız Mobilya yangını Trabzon’da büyük üzüntü yarattı. Yangından hemen sonra Büyükşehir Belediyesi OSB’ye itfaiye kuracağı sözü verdi. Ancak hala kurulmadı.

5 Ocak 2017: Esnafın üçte ikisi tarifesiz

Trabzon’un turizmine en büyük katkı veren STK’larından önde gelen TESOB tarife denetimine çıktı. TESOB Başkanı Metin Kara, esnafın üçte ikisinin tarifesiz çalıştığının ortaya çıktığını belirterek bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Kara, turizm konusundaki hassasiyetini sürdüreceğini kaydetti. Kara’yı halen aynı hassasiyette görüyoruz.

9 Ocak 2017: Çamburnu yanıyor

Sürmene Çamburnu’nda baş gösteren yangın 20 hektar alanın yanmasına neden oldu. Yangının hemen başında kasıt iddiaları ortaya atılsa da sıcak bir hafta sonunda pikniğe çıkan vatandaşların bıraktığı ateşten kaynaklandığı belirlendi. Ama tartışmalar bitmedi. Tartışmalara KTÜ Orman Fakültesi öncülüğünde STK’ların oluşturduğu çalışma raporu sonrası ara verildi. Rapora göre; yanan bitki örtüsüydü ve ağaçlar zarar görmeyecekti. Ancak aradan 9 ay geçince ve bugün geri dönüp bakınca çam ağaçlarının zarar gördüğü ve kuruyacakları gerçeği ortaya çıktı. Tartışma halen devam ediyor.

14 Ocak 2017: Diyarbakır’da şehit verdik

Trabzonlu polis memuru Kadir Miraç Özcan, PKK terör örgütünün kurduğu pusu sonucu Diyarbakır’da şehit düştü. Özcan, 2017 yılında Trabzon’un ilk şehidiydi.

1 Şubat 2017: Son 57 yılın karı yağdı

Trabzon’a yılın ilk karı 1 Şubat 2017 tarihinde düştü. Yoğun kar yağışı kenti esir alırken uzmanlar son 57 yılın en büyük kar miktarının yağdığını kaydetti.

6 Şubat 2017: Kadına taciz bitmiyor

Türkiye ile birlikte Trabzon’da da kadına taciz ve tehdit olaylarının artarak sürdüğünü ortaya koyan haberimiz, 2016 yılında Trabzon’da 594 kadın ve 2 erkeğin koruma altına alındığını ortaya çıkardı. Ne yazık ki taciz olayları ağır ve etkin cezalara rağmen artarak devam ediyor.

18 Şubat 2017: Bıçakçıoğlu sözünü tuttu

“Beşikdüzü’nü il gibi yapacağım” sözü ile belediye başkanlığı kazanan Orhan Bıçakçıoğlu, Trabzon’un ilk teleferiğini Beşikdüzü’ne kurmakla kalmadı. 400 milyon liralık yeni yatırım aldı. Bıçakçıoğlu ile Arap işadamları arasında otel, AVM ve rezidans yatırımları için imzalar atıldı.

26 Şubat 2017: Nihayet müzemiz oldu

Trabzon bir kültür ve tarih kenti ama hiç müzesi olmadı. Bugüne kadar gelen belediyeler şehir müzesi sözü verseler de açmayı başaramadılar. Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu, görevinin 8. yılında Trabzon’a şehir müzesi kazandırdı. Müze büyük beğeni topladı.

4 Mart 2017: Şehir Hastanesi müjdesi

Trabzon’u ziyaret eden Sağlık Bakanı (Eski) Recep Akdağ, Şehir Hastanesi müjdesi verdi. Trabzon’un mega projeleri arasında yer alan Şehir Hastanesi’nin 2018 yılı yatırım programına alınacağı sözü verildi. Bugün geri dönüp baktığımızda hastanenin 2018 yatırım programında olmadığını söyleyebiliriz.

14 Mart 2017: Canikli’den iki müjde

Başbakan Yardımcısı (O dönemde) Nurettin Canikli, belki siyasi tarihinde ilk kez Trabzon’u ziyaret etti. Canikli, Deliklitaş’ta Karayolları’na ait mevcut 200 dönümlük taş ocağının ‘Sanayi Bölgesi’ ilan edileceğini Güney Çevre Yolu’nun 2018 yılında ihale edileceği sözü verdi. Bugün geriye dönüp baktığımızda Canikli’nin verdiği iki müjdeden hiçbiri hayata geçmedi. Yani söz verdi gitti.

16 Mart 2017: 71 STK ‘Evet’ için toplandı

2017 yılı Nisan ayında yapılacak olan Anayasa Referandumu hazırlıkları başladı. Trabzon’da 71 sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek ‘Evet’ platformu oluşturdu. Platform gerçekten başarılı bir süreç geçirecekti.

Devam edecek…