Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
SONAR’ın çelişkileri

SONAR’ın çelişkileri

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı geçtiğimiz günlerde Sözcü gazetesine konuşmuş. Bayrakçı önümüzdeki süreci yorumlarken tezlerini Tayyip Erdoğan’ın seçilemeyeceği üzerine oturtmuş. Garip bulduğumuz bu değerlendirme üzerine Sayın Bayrakçı ile sohbet etme gereği duyduk.

Öztürk: Sayın Bayrakçı önümüzdeki süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bayrakçı: AK Parti oy yitiriyor. Özellikle belediye başkanlarını görevden alarak çok oy kaybetti.

Öztürk: Size göre 2018 yılında genel seçimler olabilir mi? Yani seçimler erkene alınabilir mi?

Bayrakçı: Bana göre erken seçim olmayacak. 2019’un martında yerel seçimler yapılacak. Yine kasım ayında da Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri olacak. Cumhurbaşkanı 7 aylık bu sürede durumu gözetleyebilir. Ayrıca puan kaybettiği için erken seçimi göze alamaz.

Öztürk: Sayın Bayrakçı hem “Tayyip Bey” bazı belediye başkanlarını görevden alarak oy kaybetti” diyorsunuz hem “Önce belediye seçimlerini yapar” diyorsunuz. Çelişki içinde değil misiniz? Madem oy kaybetti niçin önce belediyelerde seçim yapsın?

Bayrakçı: AKP’nin hem yurt dışına hem yurt içine karşı en büyük sıkıntısı tek adam rejimi ve diktatörlük. “Biz demokrasiyle yönetiliyoruz” diye kabul ettirmek istiyorlar.

Öztürk: Demek siz de diktatörlükle yönetildiğimizi savunuyorsunuz. Yani Tayyip Erdoğan’a oy veren yüzde 52 halk iradesi diktatörlüğe oy veriyor öyle mi? Peki 2019’da Tayyip Bey’in yerine Kemal Kılıçdaroğlu seçilirse diktatörlük bitecek mi? Yoksa Tayyip Erdoğan’a oy verenler diktatörlüğe, Kılıçdaroğlu’na oy verenler demokrasiye mi oy veriyor? Siz ne biçim aydınsınız?

Bayrakçı: İYİ Partinin dengeleri değiştirebileceğine inanıyorum. Sadece bizim yaptığımız anketlerde değil diğer anketlere de bakıyorum. Hep yüzde 9-10 civarı. Süreç ilerledikçe oyları artabilir.

Öztürk: İYİ Partiye yüzde 10 veriyorsunuz. CHP yüzde 24… HDP de 10 olsun. Diğerleri de yüzde 2 olsun. Peki geriye yüzde 54 kalıyor. Nasıl hesap yapıyorsunuz? Bari İYİ Partiyi yüzde 15’lerde gösterseniz!.. Belki biraz daha inandırıcı olursunuz!

Bayrakçı: İlk turda CHP kendi adayını çıkaracak. Kemal Kılıçdaroğlu olabilir. HDP de kendi adayını gösterecek. İYİ Partide Meral Hanım’ı çıkaracak. MHP, AKP’ye destek verecek olsa da Tayyip Erdoğan’ın 1. Turda yüzde 50’yi geçeceğini düşünmüyorum.

Öztürk: Ama söylemlerinizle aritmetik gerçekler örtüşmüyor. Muhalefetin tüm oyu yüzde 45’i buluyor. Geriye kalan yüzde 55’i ne yapacaksınız?

Bayrakçı: Tayyip Erdoğan ilk turda yüzde 45 alabilir. Rakipleri de yüzde 10-15-20 diye dizilseler, ikinci turda Tayyip Erdoğan’ın yüzde 50.5, 51’i bulacağını düşünmüyorum. Karşısındaki aday yüzde 51-52’yi bulabilir.

Öztürk: İyi ama Sayın Bayrakçı!.. Tayyip Bey’in karşısına kimi koyuyorsunuz da yüzde 52’yi buluyorsunuz? Kemal Kılıçdaroğlu ile mi? Yoksa Meral Akşener ile mi? Meral Hanım’a ikinci turda HDP’liler blok oy verir mi? Ya da Kılıçdaroğlu’na ikinci turda İYİ Parti blok oy verir mi? AK partiden %3-4 oy alamayan hiçbir aday Tayyip Bey’i yenemez. Erdoğan’ı yenmenin tek şartı AK Partiden oy alacak aday bulmaktır.

Bayrakçı: Tayyip Erdoğan’a ikinci turda ilave gelecek oy yok. Hiç bir yerden oy alamaz.

Öztürk: HDP ile İYİ Partiyi aynı terazide tutamayacağınıza göre iki partinin rahatsız oylarını nereye gönderiyorsunuz?

Bayrakçı: Tayyip Erdoğan’ın bu seçimde işi zor. Kendi kendine fuzuli anayasa değişikliği yapıp yüzde 51 handikapı oluşturdu.

Öztürk: Hem diktatör diyorsunuz hem kendisine yüzde 51 baremi koyan bir siyasetçiye yanlış yaptı diyorsunuz? Yüzde 51’le seçilen siyasetçiden diktatör olur mu? Halk iradesine bu kadar saygısızlık yapılarak anket firması yönetilebilir mi? 2015’te yanıldınız. 2016 referandumunda yanıldınız. 2019 seçimlerinde de yanılacaksınız.

NOT: SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı’nın röportajından alınarak yapılan bu diyalog sanaldır.