Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Erzincan’a bağlanıyoruz                                                                              

Erzincan’a bağlanıyoruz                                                                              

Demiryolu aşkımızın bir buçuk asra yaklaştığı günlerde...

Trabzon, Erzincan’a bağlanıyor.”

Erzincanlı bir Başbakana, Sayın Binali Yıldırım’a nasip oldu bu cümleyi kurmak.

Aslında Trabzon, 12 Eylül döneminde dövme demirlerle Erzincan’a bağlanmıştı.

Sıkıyönetim mahkemesine… Şimdi tesadüfe bakın ki yeniden bağlanıyor Erzincan’a ama bu kez dökme demirlerle... Güzergah da belli olmuş, Gümüşhane üzerinden dağlar delinerek.

İpekyolu, demiryoluna dönüşerek bir yandan Tiflis’e, diğer yandan da Çarşamba’ya uzanırsa yaşam kalitemize de yeni bir boyut kazandıracak.   

***

Hızlı tren Trabzon’a ulaşınca İstanbul-Trabzon yolculuğunun 7 saate düşeceği söyleniyor.

Doyumsuz manzara eşliğinde kitabınızı okuyacak, günlük hazırlıklarınızı da yapacaksınız.

Kuşlar gibi uçarcasına, derin vadilerde görünüp kaybolurcasına...

11 Kasımda bu köşede “Hızlı tren de gecikirse” demiş ve yazımızı şöyle bitirmiştik.

Trabzon’u düşündükçe ‘tren, bir kente bu kadar mı yakışır’ diyor insan.

‘Kara’sı çok görüldü, bari ‘hızlı’sı daha fazla gecikmesin.

Beklediğimize değsin; tren gelsin artık, hoş gelsin, safalar getirsin.

Şükürler olsun ki bölge insanının rüyası gerçekleşiyor. Türkiye’nin demiryolu olmayan tek noktası kalmıştı. Artık bundan sonra sıra dağların delinmesinde, rayların döşenmesinde…

***

O kadar beklemişiz ki demiryolunu… Bir zamanlar reyting rekorları kıran Yaprak Dökümü dizisinin finalinde ailenin Trabzon’a yerleşmek üzere tren bileti alması günlerce konuşulmuştu. İstasyonlarda “Trabzon’a bilet var mı” diye soranlar bile olmuştu.

İşin aslını öğrenmiştik sonunda. TCDD Genel Müdürü ile yönetmen anlaşmış, devam etmekte olan projeye kamoyunun dikkatinin çekilmesi için böyle bir yöntem seçilmişti.

***

Samsun-Sivas, Sivas-Erzurum ve Afyon-Dinar’la birlikte toplam 1000 km’lik hattın, Sivaslı dahi girişimci Nuri Demirağ tarafından Cumhuriyet’in ilk yıllarında tamamlandığını düşünürsek günümüz Türkiye’si için 200 km’nin lafı mı olur? Bu kısacık mesafenin demir ağlarla örülmesinin, dünyaca ünlü Forbes Dergisi tarafından Türkiye’de en yaşanılabilir kent seçilen Trabzon ve bölge için neleri değiştireceğini tahmin edebiliyoruz. Önümüzdeki beş yıl içinde inşaat çalışmalarını gözlemlemek bile keyifli olsa gerek. Almanya’nın 46 bin km, Fransa’nın 31 bin km, İngiltere’nin 17 bin km ve İspanya’nın 14 bin km demiryolu ağına sahip olduğunu düşünürsek 10 bin km ile yolun yarısına bile gelemediğimiz anlaşılır.

Hiç tren resmi çizmediğimizi hatırlayınca, istasyonlarda sevdiklerimizi uğurlamadığımızı...

En çok çocuklar sevinecek demiryoluna. Uçağın, geminin, arabanın yanına treni de koyacaklar, hem de hızlı olanını...

***

Yolcu potansiyelini soruyorsanız Ankara-İstanbul arası hariç ülkenin en canlı güzergahı…

200 km’yi aşan hız ve konforuyla hele bir hizmete açılsın, sen o zaman gör Samsun’dan Artvin’e Karadeniz’i… Trabzon tren biletleri şimdiden satışa çıksa kapış kapış gider inanın.

Hatta birkaç dizide Trabzon Tren İstasyonu sahnesi yer alsa…

Hayalimiz, 2023’te yeni yıl tebriklerinin “tren gelmiş hoş gelmiş”le başlaması...

Şunun şurasında projelendirme, ihale derken ne kaldı ki?

Yeni yılımız, ‘beş yıl sonra tren özlemimizin son bulması dileğiyle’ kutlu olsun.

İPEKYOLU İSTASYONU

Demiryolu güzergahı belli olduğuna göre… Mevcut otogar, liman ve tren istasyonu bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalı.  “İpekyolu istasyonu” için şimdiden uluslararası bir projeyle “vira bismillah” denilmeli. Öyle bir istasyon ki Çin, Hindistan, İran ve Anadolu’dan izler taşıyan, Trabzon denildiğinde akla gelen bir istasyon… Beş yıl, göz açıp kapayıncaya kadar geçer.

Bizler “beş dakikada Beşiktaş” diye Üsküdar iskelesinde seslerini yükselten kaptanların torunlarıyız. Yeter ki Erzincan’a bağlanalım, şafak sayan askerler gibi seve seve “beş yılda Trabzon” der ve bekleriz.