Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Gözümüzün içine baka baka; Çürüyor!

Gözümüzün içine baka baka; Çürüyor!

Eski Trabzon’da konak kültürü Rumlardan kalma. Rumların çoğu şehrin içinde ve yüksek yerlerinde konakta yaşardı. Mübadeleden sonra sorunlu bir şekilde(!) el değişti.. Daha sonra zengin Trabzon tüccarları da Rumlardan esinlenerek konak yaptılar.. Bu konakların şehir içindeki en ünlüsü Nemlioğlu Konağıdır. Tam 42 odası vardır.. Konak, Nemlioğlu ailesinin abidesi gibiydi. Sonra, Eğitim Enstitüsü oldu. Kız Sanat okuluna dönüştü. Sosyal Bilimler lisesi oldu. Şimdi boş. Geçenlerde konağa gittim. Bir bekçi var. İçeri gireceğim… Dur dedi giremezsin, mecburen yanıltıcı konuştum.. Ben UNESCO’dan geliyorum dedim.. Görevli kapıyı açtı.

İçeri girdim.

Keşke girmeseydim.

Çürüyor çürüyor.

Ve bir kibrit ile hemen yanar.. Kül olur. Yangına karşı hiçbir tedbir yok.

Ahşap akşam dökülüyor. Çerçevelerden yağmur suyu içeri akıyor. Okul olarak kullanıldığı dönemlerde hiç de aslına uygun dönüşüm yapılmamış. Anlatarak değil görerek, faciaya şahit olursunuz.

Konak, Milli Eğitime tahsisli

Lütfen, ne olur. Trabzon kültürü, tarihi, şehir anısına konağı kurtaralım.

Sayın Valim.

Sayın Belediye Başkanım.

Sayın Bakanım

Tarih ilginizi bekliyor.

………………………………………………………………………………………………………………

Erken seçim var mı..?

AK Parti’nin 15 yıla yakın iktidarı boyunca her dönem erken seçim gündeme geldi. Ak Parti’de inatla ve kararlılıkla erken seçim yapmadı. Seçimler zamanında olacak dedi.

Şimdi iddia o ki, erken bir seçim olabilir?

Ankara’da Ak Parti kulislerine daldım, kimse erken seçim yok diyor. Seçim zamanında ve anında olaccak. Ama, 2018’de seçim ekonomisi uygulanacak.. Bu da muhalefeti her an erken baskın seçim olabilme düşüncesine sokuyor.

-Taşerona kadro

-100 bin kişi devlete kadro

-Bazı yatırım ihaleleri erken seçim için sinyal olarak değerlendiriliyor.

Ankara kulislerinde  yeni yılda yeniden belediye başkanları arasında görevden almaların başlayacağına dair güçlü bir kanaat var.

Tabi bu kanaati sezince hemen Trabzon aklımıza geliyor. Bu konuda sondaj vuruyoruz ama, ser verip sır verilmiyor. Yeni yılda ilçe belediye başkanlarına kadar inilecek. Ve Trabzon da bu kapsama alanında.

Ankara kulislerinde Melih Gökçek’in sessizliği de çok manidar görülüyor. Bir derin Ak Partili dosttan Gökçek’in görevden alınışı ile ilgili hikâyeyi dinledim. Şaşırdım. Yazma dedi, yazmadım.. Ama kitaplaştırdığım anılarımda bu yer alacak.

……………………………………………………………………………………………………………..

Bak şu il başkanına!

Ak Parti’nin Muğla il başkanı Kadem Mete, Ak Parti’nin siyasi yelpazesindeki genişlikle taban tabana zıt bir açıklama yapmış.

Başkanın ufku dar.

Dar olduğu gibi 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de partisinin hedefledi 50+1 amacını sekteye uğratıyor.

Ankara kulislerinde bu il başkanını açıklamaları da gündem.

Ne demiş il başkanı..

" (...) Zamanında partimize ve genel başkanımıza ağır laflar edenler, bugün çok ciddi makamdalar... Bunu kabul ediyor olmamız, bizim zenginliğimizdendir... "

İl Başkanını bu tanımlaması ile kimi kastettiği belli.

Süleyman Soylu..

CHP grup başkan vekili Özgür Özel’in değirmenine su taşıyor.. Şimdi zamanı mı..?

Cumhurbaşkanı çırpınıp duruyor. Tabanda böyle bir il başkanı da bir çuval inciri berbat ediyor.

İki dava arkadaşı, omuz omuza vermiş, dünyaya baş kaldırıyor bu adamın yaptığına bak..

Trabzon AK Parti dinamiklerinin de bu il başkanına bir ders vermesi gerekiyor..

En azından il Başkanı Haydar Revi önümüzdeki ay Ankara’da yapılacak il başkanları toplantısında Muğla’lı mevkidaşını karşısına alıp bir iki laf etmeli.. Hem de okkalı..

…………………………………..

ZAYTUNG


KHK'yla Şehirlerin Yerinin de Değiştirilebildiğini Öğrenen Şalpazarlılar Öfke Sokağa Taştı: ''Kim hangi KHK'yla sürdü bizi buraya?!''