Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Hafta sonu Elazığ’daydık…

Hafta sonu Elazığ’daydık…

Hafta sonunu Elazığ’da geçirdik. Elazığ Valisi değerli Çetin Oktay Kaldırım’ın uzun zamandır davetine ancak icabet edebildik. Türkiye Ombudsmanı Sayın Şeref Malkoç’un Elazığ programı da denk düşünce Ankara üzerinden Elazığ’a gittik.

Elazığ, Anadolu topraklarının manevi derinliğini hissettiren kentlerden birisi… Gakkoş’ların yurdunda o harika insanları yakından tanıma fırsatı bulduk. Anlatmakta zorluk çekiyoruz. Nereden başlayacağımızı kestiremiyoruz… Adına El Aziz denen ve sonra Elazığa çevrilen kenti mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Verimli toprakların vefakar ve cefakar insanları Elazığ’a alçakları hiç uğratmamış. Hani Akif diyor ya!.. ‘Yurduma alçakları uğratma sakın’ diye… Gakkoş’lar bunu hiç unutmamış. Bir bölge merkezi olmalarına rağmen kent kimliğini hep korumuşlar.

Eski Elazığ denen ve gerçek adı Harput olan ‘Tarih Kenti’ yeterince korunmasa da canlı tarih okumaları için Harput hala yerinde ve yeni Elazığ’a adeta meydan okuyor. Başarılı bir belediye başkanı var ve Elazığ’ın her yerine dokunuyor. Bir şehir nasıl güzelleştirilir?.. Küçük dokunuşlarla insanlar nasıl mutlu edilir, Başkan Mücahit Yanılmaz’dan öğrenilmeli… Ve tabii Elazığ sevdası… Bir şeye aşıksanız aşkınızı daha mükemmel anlatırsınız. Yaşar ve yaşatırsınız. Başkan Mücahit Yanılmaz’da bunu izledik. Bazen hayallerini katarak anlatıyor olsa da hizmetkarı olduğu kente damgasını vurmuş bile… 

Trabzon’a Arap Truzmini ve yüzyılın projesi  olan Yatırım Adası’nı kazandıran Vali Çetin Oktay Kaldırım’ı merak ediyorsunuz… Proje adamını… Merak edenlere şunu söyleyebiliriz. Şayet 3 yıl kadar kalabilirse (Kalır inşallah) 3 yıl sonra Elazığ’a bir kez daha gitmek isteriz. Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın kente kattıklarını gözlemlemek için…

El Aziz’in Ticaret Odası ve Ticaret Borsası Başkanı ‘Projeci Vali’yi erken tanıdılar. Onu gözlemledik ki birlikte güzel projelere imza atacaklar. Daha şimdiden 4 proje için temasların sürdüğünü öğrendik. Dubai, Doha ve Riyad’dan işadamları mega 4 projeyi inceliyor. Bu arada Trabzon’da kurduramadığı Lojistik Merkezi Elazığ’da kurduruyor. Tekrar hatırlatalım. Sonuç olarak Elazığ, Çetin Vali’yi Elazığ’da 3 yıl kadar tutabilirse ve projeleri Ankara boyutuna taşıyabilirse Elazığ büyük bir değişim yaşayacak.

***

Genç, dinamik ve inanılmaz pozitif bir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı var. ETSO Başkanı İdris Alan, Elazığ aşığı ve bir o kadar heyecanlı. Elazığ’da inanılmaz bir kent sevgisi var. Gakkoş’lar tertemiz, heyecanlı ama içe kapanık… Kendi içlerinde tartışıp özümsedikleri sorunlarını dışa taşıyamıyorlar. Hal böyle olunca da; un var, şeker var, yağ var ama helva bir türlü meydana gelmiyor. Harput gibi bir tarihi bağrında barındıran Elazığ hiçbir mega alanda hakettiği noktaya ulaşamıyor.

Keban’ı görmek, seyretmek ve gurur duymak… Karşıda dağları görmeseniz deniz zannedersiniz. Elazığ’la bütünleşmiş Keban Barajı bile Elazığ için akıyor. Ama Elazığ kabuğunu bir türlü kıramıyor.

***

Sıra gecesine katıldık. Kah türkülerle eşlik ettik kah türkü okuduk. Finali ise Üstad’ın Sakarya şiiri ile yaptık. Bu arada Başkan Mücahit Yanılmaz’a Sakarya ve Zindan şiirleriyle düet sözü verip ayrıldık. Ya kendileri Trabzon’a gelecekler veya biz Elazığ’a gideceğiz.

Az kalsın unutacaktık. Gakkoş Beratı aldık. Yani Gakkoş’lara fahri hemşeri olduk.

Yarın: Türkiye Ombudsmanı Av. Şeref Malkoç’un bölge ziyaretleri ve Elazığ programı…