Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Şoförün seçimi ve Gümrükçüoğlu

Şoförün seçimi ve Gümrükçüoğlu

Trabzon’un en büyük STK’larından biri olan Şoförler ve Otomobilciler Odasının 10 gün sonra kongresi var. Kalabalık olmasına ve güçlü görünmesine rağmen hep kendi içindeki kavgaları, mahkemeleri ve yolsuzluk suçlamalarıyla gündeme gelen Oda, bir değişim yaşamak istiyor. 3 adaylı seçimde bakalım bir değişim gelecek mi?  Ama biz bugün başka bir şeyi yazacağız.

Geçtiğimiz günlerde arkadaşımız Miraç Özağcı, Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile oda seçimlerini de konu alan bir röportaj yayınladı. Başkan’a 3 adaylı seçimde taraf olup olmayacağını sordu. Başkan Gümrükçüoğlu, çok net ifadelerle taraf olmayacağını açıkladı. Aynı süreçte biz de bunun gerçek olmayacağını ve Başkan Gümrükçüoğlu’nun mutlaka taraf olacağını yazdık. “Dileriz biz yanılırız.” diye de ilave yaptık. Doğrusu yanılmadık. Başkan Gümrükçüoğlu’nun mevcut Şoförler Odası Başkanı’nı destekleyeceğinden emindik. Zira bir tarafta Trabzon’un çıkarları, diğer tarafta Şoförler Odası olduğunda da bize göre Başkan Gümrükçüoğlu, şehrin çıkarlarını önemsemedi ve Oda yönetiminden yana oldu. Hatırlayın, bugün KTÜ’de 50 bini aşkın öğrenci, ilçelerde ki dolmuşlar nezdinde öğrenci muamelesi görüp indirimli tarifeden yararlanırken Ortahisar’da bu karar uygulanmıyor. Yani UKOME’nin kararını Ortahisar uygulamıyor. Başkan Gümrükçüoğlu’da, bu tavıra, “Ben ne yapabilirim!” diyerek sessiz kalıyor. Çok sayıda üniversite öğrencisi çeşitli platformlarda bu durumdan rahatsızlığını bildirdi hatta bu haksızlıktan hareketle “Trabzon’un öğrenciyi sevmeyen bir kent” olduğunu bile iddia etti. Ama Başkan Gümrükçüoğlu bunları duymuyor.

***

Şimdi kent çıkarı söz konusu olduğunda bile Şoförler Odası yönetiminden yana olan  Orhan Bey’in “Tarafsız kalacağım.” sözlerine siz inanır mısınız? İnanmadık ve haklı çıktık. Garip olan, bu açık taraflılığa rağmen basın tarafından “Taraf olduğu yazılınca bize “Kuruntularıyla hareket ediyorlar, biz tarafsızız.” açıklaması göndermesi...  Sanki normal bir zamanda Şoförler Odası toplantısına katılmış gibi davranarak aklımızla alay ediyor. Bakın açıklamasında neler diyor: “Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Trabzon’daki herhangi bir sivil toplum kuruluşu veya meslek örgütü seçimlerinde taraf olması söz konusu değildir. Başkan Gümrükçüoğlu bu konuda her dönem tüm adaylara aynı mesafede olmuştur. Bir şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, tüzel kişiliği olan Şoförler ve Otomobilciler Odasının mevcut resmî yönetiminin organize ettiği geceye TESOB Başkanı’nın katıldığı gibi katılmasından daha doğal ne olabilir?” (Halbuki TESOB Başkanı’da  taraf. Ancak bu taraflıkla Büyükşehirinki aynı terazide tartılamaz. O, bir STK ve kendisini etkileyecek bir seçimde taraf olma hakkı var.)

Başkan Gümrükçüoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve partisinin tarafsız kalmasına… Parti tabanının beklentilerinin hilafına hem taraf olmuş hem de kongre sürecindeki tavrını normal zamanda sergilenen tavırmış gibi sunmuştur. Yetmemiş “Tarafsız kalmadı.” diyenleri de “Kuruntularıyla hareket edenler.” olarak suçlamıştır.

Ortak aklı reddeden… İşine gelmediğinde bakan ve parti tabanıyla bile ters düşebilen ve garipsenecek tavırlarını sürdüren Başkan Gümrükçüoğlu böyle devam etmemeli. Büyük hizmetler yaptığı bu kentte böyle küçük takıntılarla gündeme gelip kendisini feda etmemeli. Günü gelince bu görevden küskün ayrılmamayı önemsemeli. Kendi ‘BEN’ini yenmeli ve son bir yılı ortak akıl ile götürmeli. Hani mesela zor durumda kaldığında topladığı STK’lar ve gönüllü kuruluşlar var ya… Onları kendine lazım olduğu zaman değil tartışılması muhtemel bir karar keyfiyeti demlerinde de toplamalı. Mesela bu kararında toplasa ve onlara danışsaydı!.. Acaba çıkacak karara uyar mıydı?