Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
ABD Basın Ateşesi ile neler konuştuk?

ABD Basın Ateşesi ile neler konuştuk?

ABD Ankara Büyükelçiliği Basın Ataşesi ve Sözcüsü David Gainer “ asistanı Bahadır Tosun’la birlikte günebakış’ı ziyaret etti. Daha önce Kamboçya, Avustralya ve Hindistan’da görev yaptığını belirterek ilk kez bu bölgeye geldiğini söyledi. 15 yıllık diplomat David Gainer, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri yorumlarken, tıpkı ABD’liler gibi konuştu. “İkili ilişkilerde engeller olsa da Türkiye bizim müttefikimizdir!..”

Ankara ve İstanbul dışında diğer Anadolu kentleri içinde önemli şehirleri ziyaret ettiklerini ve halkın nabzını tutan medya ile görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden ABD Basın Ataşesi, Trabzon’u bu bakımdan çok önemsediklerini söyledi. Tam 1 saat süren görüşmede önce günebakış gazetesini anlattık. 2017 yılında Türkiye’de ‘En iyi yerel gazete’ seçildiğimizi ve yayın stratejimizi ifade ettik. Aramızda geçen sohbeti genel hatlarıyla  şöyle özetleyebiliriz.

David Gainer: Gelecek 10 yıl içinde gazeteler olarak ayakta kalabilecek misiniz?

Ali Öztürk: Evet, kalabileceğimizi düşünüyoruz. Gazete okuru internetten farklı. Özgün ve seçkin bir okuru var. Biraz daha tiraj yitirsek bile gazetelerin varlığını sürdüreceğine inanıyoruz.

David Gainer: Gazetenizde yerel ve genel konular  hangi ağırlıkta yer alıyor?

Ali Öztürk: Eskiden yerel gündem ve sosyal olaylar ve Trabzonspor daha öndeydi. Ama şimdi değil. Ülke meselesi ve özellikle ABD ile yaşadığımız sıkıntılar ana meselemiz haline geldi.  Özellikle yorumlar bu çerçevede daha ağırlıklı. ABD terör örgütlerine destek verdikçe, FETÖ ile PYD ile işbirliği yaptıkça yalnız Ankara değil, Trabzon da rahatsız. Ankara şehitleri ve darbecileri konuşurken, Trabzon, sokaktaki iki kişinin kavgasını konuşamaz. Onun için birinci gündemimiz ülkemizin ABD’ye karşı gösterdiği savunma refleksi…

David Gainer: Ben tekrar gazetelere dönmek istiyorum. İletişim mezunu gazetecileriniz varsa ve bu mesleğe devam edeceklerse ABD’de 3 aylık bir eğitim var. Sertifika alıp dönünce daha iyi yerlerde çalışabilirler.

Ali Öztürk: Gazetemizde 6 iletişimci çalışıyor. Ancak ABD’de eğitim almalarının eskisi gibi cazibesi kalmadı. Bilakis dönünce iş bulamayabilirler. Zira oradan dönüşerek geliyorlar. ABD sertifikaları artık cazip değil, şüpheli hale geldi. Doğrusu bunu da söylemek isterim.

David Gainer:  Türkiye ve dünya ile ilgili bir yorum yapar mısınız? Görüşlerinizi dinlemek isterim.

Ali Öztürk: Elbette… Ben 78 kuşağındanım. Bu ülkede 3  darbe yaşadım. Önce 21 yaşında ve herşeyin farkında sokakta bir eylemci iken  12 Eylül darbesini yaşadım. 12 Eylül ABD’nin izniyle yapıldı. Sonra 28 Şubat Post Modern Darbesi. Yargılandım ve televizyonumu sattım. 28 Şubat, ABD’nin isteği ile yapıldı. Türkiye’yi hizaya getirme darbesiydi. Kendince hizaya da getirdi. Türkiye demokratikleşti. Türkiye gelişti, Türkiye büyüdü. Ancak ABD bunu istemedi. Güçlü ve etkileyen bir Türkiye istemedi. Türkiye’ye yine ‘İsrail’in güvenliği’ penceresinden baktı ve Türkiye’nin önünü kesti. Suriye’de arkadan vurdu. Terör örgütüne arka çıktı. Ardından 15 Temmuz’da doğrudan darbenin içinde yer aldı. Darbe yaptı.

David Gainer: 15 Temmuz darbesini ABD yapmadı. Yanlış söylüyorsunuz.

Ali Öztürk: Hayır hayır… ABD  doğrudan yaptı. Gizlenmeden, saklanmadan ve FETÖ’yü yöneterek yaptı. Buna bütün Türkiye böyle inanıyor. Çünkü gizlisi saklısı kalmadı. Türkiye’yi işgal edecekti. Ama Türk halkı izin vermedi.

David Gainer: ABD Türkiye’yi işgal mi edecekti?

Ali Öztürk: Doğrudan işgal değil. 40 yıldır büyütüp besleyip hazırladığı FETÖ’ye ülkeyi teslim edip bir eyalet gibi yönetecekti. Belki de iç savaş çıkacak ve ülke bölünecekti. Ama darbeyi ABD yaptı. Bugün FETÖ’yü koruma refleksi bile darbeyi ABD’nin yaptığını gösteriyor. ABD için her şey bitmedi. Zarrab Davası ve arkadan belki yeni operasyonlar planlıyor. Esas hedef 2019’da Tayyip Erdoğan’ı devirmek. Ama başaramayacak. Başaramayacak çünkü Cumhurbaşkanımızın kaderi ile ülkenin kaderi bütünleşti. Biz biliyoruz ki 2019 Tayyip Erdoğan’ın değil, ülkenin seçimi… Ülkenin kaderi. Onun için inşallah yenilmeyeceğiz. ABD ile savaşımız büyüyecek görünüyor. Sıcak bir temasa kadar gidebilir. Belki ondan sonra bir anlaşma noktası bulunabilir.

David Gainer: Sıcak temas oluşabileceğine bile inanıyorsunuz? Çok şaşırtıcı.

Ali Öztürk: Evet inanıyoruz. ABD buna doğru gidiyor. Türkiye için bu tablo adeta İstiklal mücadelesi… Buna hazırlıklıyız. Ekonomik olarak sarsılabiliriz. Ama bir daha eski Türkiye’ye geri dönmeyeceğiz.

David Gainer: Bu kadar açık sözlülüğünüz için teşekkür ederim. Bu kadar açık sözlü olmanızı önemsiyoruz.

Ali Öztürk: Bu konuştuklarımız buradaki kapı arkası sohbetlerden değildir. Ben gazetemdeki köşemden, diğer arkadaşlar köşelerinden her gün bunları yazıyoruz. Gizlisi saklısı yok. Bakın son olarak İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya düzenlenen operasyonun bile ABD eksenli olduğuna inanıyoruz. Tam bir FETÖ operasyonu. Bunu böyle yazıyoruz da…

David Gainer: Evet yazılarınızı takip edebiliyoruz. Zaten bunun için de ziyaret ettik.

Ali Öztürk: Dileriz bu noktalara varmayız ama varırsak da Türkiye bunu yaşayacak.

David Gainer: Bizimle görüşmeyi kabul ettiğiniz için teşekkürler.

Ali Öztürk: Ben teşekkür ederim. Ama şunu da biliniz ki bir ABD’li diplomatla görüşmek bile artık toplumda yadırganır halıe geldi. Benim açımdan değil. Trabzon bizi tanıyor. Benim bir endişem yok. Lakin gelinen noktayı ifade etmek için  istedim. 

David Gainer: Tekrar teşekkür ederim…

Ali Öztürk: Ben teşekkür ederim.