Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yeni yılın sorunu 'yüksek faiz'

Yeni yılın sorunu 'yüksek faiz'

Önümüzdeki yıl Türkiye ekonomisi için en büyük risk oluşturacak faktörlerin başında 'yüksek faiz' beklentisi geliyor. Tabi ki bu sadece bizim ülkemizin sorunu değil. Bu sorun tüm dünyanın belalısı olacak. Bizim buradaki dezavantajımız ise diğer ülkelerle olan enflasyon farkımız. Yani enflasyonun yüksek seyretmesi, bizim faizlerimizi de yukarı çekti.

Türkiye'nin finanse etmesi gereken en önemli ekonomik işlerin başında gelenlerden biri de cari açıktır. Cari işlemler açığı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ( GSYH) oranının çok da yükseklerde olacağını zannetmiyorum. Ama bu beladan biran önce arınmamız gerekir. Kısacası enflasyondaki bozulma TL'de yaşanan değer kaybının ardından Para Politikası Kurulu'nun ( PPK) faiz artırımına gitmesi de sürpriz olmayacaktır. Tüm bu olumsuz varlıklar kadar olumlu olan varlıklarda mevcuttur. Yani enflasyonun yüksek olduğu ortamlarda perakende, gıda, tekstil gibi sektörler için avantaj. Kur ve faizin yüksek olduğu ve ek finansmana ihtiyaç duyulan alanlarda ise inşaat, otomotiv, beyaz eşya gibi sektörler avantajlı hâle geliyor.

2018'de en büyük risk 'yüksek faiz' ise ekonomiyi yönetenlerin daha akılcı ve daha kalıcı politikalar üretmeleri kaçınılmaz olmuştur. En azından 2018 den sonra 2019'a girerken bugün yazdığımız sorunlara yeniden yer vermeyiz ve o sorunları aşmış oluruz. Artık, " zamansız yakalandık" gibi yığınla anlamsız sözlerin ardına saklanmaktan vaz geçmeliyiz. Hadi bakalım bu ülkenin sorunları belli, çözüm yolları belli. Bizde hemen her gün size hatırlatıp önerilerimizi sunduğumuza göre bu sorunların artık bertaraf edilmesi kaçınılmaz olmuştur.