Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon'da da olur

Trabzon'da da olur

Biliyorsunuz yeni yılda iş davaların da arabuluculuğun zorunlu hale getirilmesi, alternatif hukuk yollarının aranmasına neden oldu. Bunlardan biri de İstanbul Sanayi Odası ( İSO). Anlayacağınız İstanbul Sanayi Odası, arabuluculuk her geçen gün gelişirken en azından kendi üyeleri arasında ki çözümsüzlüklere çare bulacaklar.

Düşündüm de bugüne kadar arabuluculuk konusunda 23 bin uyuşmazlık arabuluculuk yöntemiyle çözüme kavuşturuldu. Hemen her gün 200 yada 300 sorunlu konu arabuluculuk sistemiyle ortadan kaldırılıyor. Bu hususta Tahkim Merkezleri kurulurken aklıma geldi acaba Trabzon’da da böyle bir yöntem yapıldı mı?. Yapılmadıysa Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları bu işin neresindeler. Sonrasın da yine " vay be geç kaldık" diyerek pişmanlık göstergesi yapmasınlar.

Bu iş için hızlı sonuç ve gizlilik en önemlisi. Uzman arabulucular tarafından yapılacak yargılamalarla hem zamandan hem de maddiyattan kazançlar sağlanacaktır. İşte bende tam bu nokta da uyarmak ve hatırlatmak istedim. Biz Trabzon olarak bu işin neresindeyiz. Türkiye hukuk ekonomisin de çok büyük bir potansiyel. Önümüzde ki 10 yıl için de Türkiye hukuk ekonomisini 10 milyar dolar daha arttıracak. Unutmayın bu bir gelir kapısı olduğu gibi hem maddi hem de manevi haz veren bir gelişmedir. İşte bu nedenle Trabzon’da da bu iş yapılabilir dedik. Tabi ki öncelikle sivil toplum kuruluşları bu işe öncülük edecekler. Nasıl ki İSO ve bazı sivil kurumlar bu işe girdi biz neden girmeyelim. Özellikle ülkemiz iş dünyası bu işin prosedürlerini yerine getirerek büyük bir adım atmıştır. Biz bu adımı atmadıysak yarından tezi yok hemen bu işin içine girerek hızlı bir yapılanma ile yerimizi almalıyız.