Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Bakan Soylu ile mini sohbet…

Bakan Soylu ile mini sohbet…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu makamında ziyaret ettik. Ülkenin birden çok dış destekli terör örgütü ile mücadele ettiği bir dönemde görev yapan Soylu, Türkiye’nin bize göre gelmiş geçmiş en başarılı İçişleri Bakanı olarak tarihe geçecek. PKK, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri karşısında devlet ilk kez terörü sahada perişan ediyor. Ancak, artık ABD ve Almanya terörün doğrudan arkasında olduğundan mesele bir bakanın ve hatta hükümetin mücadelesini aşıyor.

İçişleri Bakanı Soylu’yu terörle mücadelede ve “İçişlerini yönetme” keyfiyetinde başarılı kılan en büyük faktör, hiç şüphesiz siyasi birikimdir. Siyasi aklı, ‘üstün beceri’ ve ‘önsezi’ gibi maharetlerle birleştirince ortaya böylesi bir başarı çıkıyor. Önemli bir ilave daha olacak. Samimiyet... İnanmak ve samimi olmak...

Bakan Soylu’nun PKK ile mücadelesinde kah KATO’da kah Tendürek’te kah Ağrı Dağı’nda askerin ve polisin arkasında durması ve ‘Dağlarda artık devlet var’ mesajı vermesi dağa çıkışın önünü kesmiştir. Bu duruş çok büyük bir psikolojik keyfiyettir. Psikolojik üstünlük kurmanın sonuçlara tesiri her şeyden önce dağa çıkıştaki yok seviyesine inen azalmada gözükmektedir.

Bakan Soylu’nun, terörün eylem yaptığı her ilçeye gecikmeden giderek olayı yerinde değerlendirmesi yine psikolojik üstünlük getirmiştir. Halkın içine girmesi, korkunun üzerine yürümesi (Korku kendisi için değil, halkın korkusu) halka büyük güven vermiştir. Bu güven, yıllar sonra bölge insanının Devlete olan güveninin yeniden geri dönüşünü sağlamıştır.

Bakan Soylu’nun PKK’ya karşı yürüttüğü mücadele yalnızca silahlı bir mücadele değil, halkı yanına çekip dağa çıkışları önlemenin de ötesinde bir stratejidir. Aspirin tedavisi değil, iyileştirici müdahaledir.

Güneydoğulu Din Alimlerinin bölgemizle irtibatının sağlanması, Güneydoğulu yüzlerce çocuğun Trabzon ve Rize’de hafızlık eğitimi alması...Trabzon-Rize ve Gümüşhane’den yine Din Alimlerinin bölgeye ziyaretleri tarihi birer hamledir. Alimlerin ziyaretlerinde valilerin, kaymakamların ilgisi ve ihtimamı Bakanlıkta Süleyman Soylu’nun oturuyor olması ve oluşturduğu stratejinin bir parçasıdır. Geçtiğimiz günlerde bu olayı duyan bölge dışından bir eski bakan, şaşkınlığını gizleyememiş, takdirini beyan etmiştir.

****

 Makamında ziyaret ettiğimiz Bakan Süleyman Soylu, terörle mücadelede teröriste devletin ihaneti affetmeyen yüzünü gösterirken, Güneydoğu insanına ise masumiyetin şefkatli yüzünü göstermektedir. Mücadelenin bir de şehitler ve gaziler boyutu vardır. Bakan Soylu onlara da devletin VEFA yüzünü göstermiştir. Askerin ve polisin gönlüne girmiştir. Makamında şehit çocuklarıyla çekilmiş fotoğraflar... Şehit yavrularından gelen mektuplar... Gazi mektupları, Soylu’nun şüheda aileleriyle kurduğu bağı ve kendisine olan sevgi ve güveni göstermektedir.

Bakan Soylu 3 Aralık 2016 tarihinde Diyarbakır’da güvenlik güçlerine tarihi bir konuşmayla seslenmişti. Bundan etkilenen Trabzonlu polis Miraç Kadir Özcan 16 Ocak 2017 tarihinde aynı kürsüye çıkarak Bakan’ı taklit etmiş ve bunu fotoğraflatarak duvarına asmıştı. Özcan, daha sonra şehit düştü. (Fotoğraf yanda) Bu tablo güvenlik güçlerinin Bakan’ı nasıl örnek aldığını göstermektedir. Bir şehit yavrusu ise tam da görüşme esnasında Bakan’dan, ‘Babamın intikamını alacaksınız değil mi Süleyman Bakanım’ diye seslenmiş ve ortamı gözyaşlarına boğmuştur.

Bakan Soylu’nun terörle mücadelesi işte böyle bir mücadeledir. Daha fazla yazmaya gerek görmüyoruz.

****

Bakan Bey’le Trabzon’un mega sorunlarını konuştuk. Yatırım Adası ve Şehir Hastanesi projelerinin rayına oturduğunu ve 2018 yılında adımlar atılacağını söyledi. Bakan Soylu’yu en çok Demiryolu ihalesi heyecanlandırıyor. Bakan Bey’e göre 2018 yılında Erzincan-Trabzon Demiryolu ihale edilecektir. Başbakan’ın bu yönde iradesi olduğuna inanıyor. Ancak daha fazla ayrıntı vermiyor.

Yine Havalimanı ikinci pisti veya Yeni Havalimanı beklentisi de netleşiyor. İkinci Devlet Üniversi her an gündeme gelebilir. Yedi yeni Uzungöl Projesi için talipli bekleniyor... Göletleri ve altyapıyı devletin üstlenmesi sonrası turistik tesislere işadamlarının talipli olacağına inanılıyor. Bakan Bey’le Trabzon üzerinde kuş uçuşu fikir alışverişi yaptık.